3% podatek od obrotu w Brazylii

W Aktualności DNIA
- Updated

Brazylijski regulator hazardu z przyczyn prawnych nie zdoła obniżyć stawki podatkowej. Operatorzy będą musieli płacić podatek w wysokości 3% obrotu, co oszacowano jako równowartość 6% przychodów brutto z gier.

Przepisy dotyczące kwestii opodatkowania legalnych firm bukmacherskich w Brazylii zostały zapisane w ustawie 13 756/2018. Stawkę podatku ustalono na poziomie 3% od obrotu, ale krajowy regulator ds. hazardu – SECAP – zaproponował później w wydanym na początku roku dokumencie konsultacyjnym zaproponował zmniejszenie tej stawki do 1%. Okazało się jednak, że organ regulacyjny nie będzie w stanie zmienić początkowej stawki z przyczyn prawnych.

Przedstawiciele regulatora przedstawili te informacje podczas spotkania branżowego, które odbyło się w Sao Paulo.

Komentując sprawę, znana brazylijska kancelaria prawnicza Montgomery & Associados podkreśliła, że wszelkie zmiany stawki podatkowej musiałyby najpierw zostać wprowadzone jako nowe prawo i zatwierdzone przez brazylijski parlament. Ustawa 13 756/18, która w grudnia 2018 r. zalegalizowała zakłady sportowe nie pozwala bowiem według prawników na zmiany stawki podatkowej. Ewentualne zmiany w tym obszarze wymagałby całkowicie nowych przepisów hazardowych. Sama decyzja regulatora nie jest zatem wystarczająca.

Podczas spotkania w São Paulo regulator zgodził się również na zniesienie tak zwanej klauzuli „złego aktora”, dającej brazylijskim organom regulacyjnym prawo do trwałego zawieszenia licencji i zakazania prowadzenia działalności hazardowej na rynku ukaranym operatorom na okres do 10 lat.

Tymczasem rynek brazylijski zaczyna cieszyć się coraz większym zainteresowaniem światowych firm hazardowych. W poprzednim tygodniu operator z siedzibą na Malcie, Betsson Group, ogłosił zawarcie umowy zakupu 75% udziałów lokalnego legalnego operatora – Suaposta. Betsson ogłosił, że dąży do uzyskania „możliwie najlepszej pozycji” w Brazylii. W październiku br. dyrektor generalny GVC, Kenny Alexander, stwierdził natomiast, że brazylijski rynek zakładów sportowych może być tak dużą szansą dla firmy, jak rozwijający się rynek zakładów sportowych w USA.

Należy zatem spodziewać się dalszej ekspansji światowych gigantów na tym największym południowoamerykańskim rynku.

Zobacz też

Hiszpania: koniec sponsoringu w piłce nożnej?

Rząd hiszpański zamierza zakazać sponsoringu firm z branży hazardowej na koszulkach piłkarskich. Rozwiązanie ma zostać wprowadzone w ramach nowych

Czytaj więcej...

European Lotteries publikuje raport z działalności za rok 2019

Po raz drugi w swej historii European Lotteries, organizacja zrzeszająca głownie europejskich operatorów loterii oraz ich dostawców, wydała raport

Czytaj więcej...

Betway ratuje krykieta w RPA

Znany operator internetowy, Betway zawarł umowę partnerską z Cricket South Africa (CSA) - organem zarządzającym i nadzorującym tę dyscyplinę

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu