40% spadek przychodów z gier hazardowych online w Grecji

W Aktualności DNIA
- Updated

Grecki rynek gier hazardowych online zanotował ok. 40-procentowy spadek przychodów w okresie pierwszych pięciu miesięcy 2020 r. Co nie zaskakuje, zasadniczą przyczyną zapaści było zawieszenie rozgrywek sportowych spowodowane pandemią COVID-19.

Jak informuje portal calvinayre.com, dane opublikowane przez grecki urząd nadzorujący rynek hazardu w tym kraju – Hellenic Gaming Commission (HGC) pokazują, że rynek gier hazardowych online wygenerował przychody w wysokości niespełna 150 mln euro. Są to dane za pierwsze pięć miesięcy bieżącego roku. Wynik jest o 40% niższy w porównaniu z tym samym okresem 2019 roku.

Pomimo, iż rok zaczął się dla branży stosunkowo dobrze (49,3 mln euro przychodu w styczniu), już w lutym zaczęły się spadki obrotów spowodowane rozwojem pandemii i zawieszeniem rozgrywek w większości najważniejszych dyscyplin. W rezultacie przychody spadły do 30 mln € w maju.

Liderem rynku w tym okresie był operator bukmacherski Stoiximan, który osiągnął prawie 49% udział w rynku. Także w przypadku tej firmy przychody spadały jednak z miesiąca na miesiąc, osiągając w maju wysokość 14,8 mln €.

Na początku roku na drugiej pozycji plasował się brytyjski Bet365, generując około 14,3 mln euro w każdym z pierwszych dwóch miesięcy, jednak w maju spadł on na trzecie miejsce z przychodami w wysokości zaledwie 5,2 mln euro.

Kolejna marka, Sportingbet należąca do GVC Holdings, rok zaczęła na trzecim miejscu pod względem obrotów jednak w maju nieznacznie wyprzedziła wspomniany Bet365. Sportingbet osiągnął w maju wynik w wysokości 6,1 mln €.

Zaznaczyć trzeba, że część operatorów hazardowych działających w Grecji przełamała trend, zwiększając swoje przychody w ciągu komentowanego okresu. Przykładem jest tu Flutter Entertainment – PokerStars. W tym przypadku brak rozgrywek sportowych sprawił, że klienci “przerzucili się” na grę w kasynach online i w pokera.

Ponad trzykrotnie zwiększył swoje obroty NetBet, jednak mowa tu o przychodzie w maju na łączną kwotę zaledwie 790 tys. €.

W ostatnich dniach władze Grecji podjęły decyzję o ponownym otwarciu naziemnych kasyn i punktów bukmacherskich. Rząd kontynuuje również przygotowania do wprowadzenia nowych zasad licencjonowania rynku online. Konieczne tu będą poprawki w proponowanych przepisach, bowiem projekty spotkały się z krytyką ze strony Komisji Europejskiej. Rynek oczekuje, iż nowe propozycje pojawią się już w najbliższych tygodniach.

foto. nonbirinonko

Zobacz też

Malta chce przyciągnąć pracowników

Fundacja Gaming Malta połączyła siły ze swoim europejskim odpowiednikiem iGEN i uruchomia projekt „Why iGaming”, który skoncentruje się na

Czytaj więcej...

Kasyno i poker online w niemieckich krajach związkowych

Pomimo podzielonych zdań i opinii, niemieckie kraje związkowe osiągnęły finalnie porozumienie w sprawie zastosowania przejściowych przepisów, które dopuszczają obecność

Czytaj więcej...

Argentyna. Coraz więcej głosów za regulacją hazardu online w kraju

Podczas ostatnio zorganizowanej przez Argentine State Lottery Association (ALEA) konferencji online, lokalni operatorzy wraz z organami regulacyjnymi debatowali nad

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu