Australijski rząd zadecydował o wprowadzeniu internetowego rejestru samowykluczenia graczy

W Aktualności DNIA
- Updated

Rząd federalny Australii podjął decyzję o wprowadzeniu przepisów dotyczących krajowego rejestru samowykluczenia graczy. Celem rejestru jest umożliwienie grającym zablokowania sobie możliwości uprawiania hazardu na wszystkich witrynach i aplikacjach bukmacherskich.

Minister ds. rodziny i usług socjalnych, Anne Ruston, podkreśliła, że ​​rejestr ma być kluczowym środkiem ochrony konsumentów przed niekorzystnymi skutkami hazardu online w Australii i ma zmniejszyć rozmiar szkód związanych z hazardem. „Polityka rządu (…) powinna doprowadzić do wprowadzenia rozsądnych i ukierunkowanych środków mających na celu zapobieganie szkodom jakie mogą ponieść grający oraz wspieranie ich”, powiedziała minister Ruston. „Krajowy rejestr samowykluczenia jest procesem dobrowolnym, w którym gracz może zrezygnować z korzystania ze wszystkich interaktywnych usług hazardowych na okres od trzech miesięcy lub na stałe, w wyniku jednego prostego procesu. Uważamy, że jest to środek, który zmotywuje graczy do ustanowienia okresów, w których w ogóle nie będą uprawiali hazardu online, co ma być sposobem na zmianę ich zachowania i zminimalizowanie ryzyka, jakie jest  związane z hazardem”, dodała.

W ramach proponowanego rejestru dostawcy zakładów bukmacherskich online nie będą również mogli bezpośrednio reklamować i promować swoich produktów wobec osób zarejestrowanych w celu samowykluczenia. Po rejestracji grającego w rejestrze, wszystkie środki przechowywane na aktywnych kontach klientów, po rozliczeniu wszystkich zawartych zakładów, będą musiały zostać zwrócone klientowi. Następnie konto ma zostać zamknięte.

Inny członek australijskiego rządu, minister Paul Fletcher, powiedział, że po uchwaleniu nowych przepisów organem odpowiedzialnym za wdrożenie rejestru będzie australijski Urząd ds. Komunikacji i Mediów (ACMA). „Te przepisy są ważne dla wsparcia australijskich graczy w minimalizowaniu ryzyka”, podkreślił minister Fletcher. „Po uruchomieniu rejestru ACMA będzie nadzorować licencjonowanych operatorów zakładów, aby przestrzegali nowych przepisów oraz upewnili się, że klienci otrzymają wsparcie, którego potrzebują.”

Rząd opublikował jednocześnie wyniki badania dotyczącego zakładów online. Wyznacza ono punkt odniesienia dla ustalenia skuteczności krajowych ram ochrony konsumentów. Niezależne badanie przeprowadzone przez Australian Institute of Family Studies wykazało, że 52 procent uczestników gier hazardowych zostało sklasyfikowanych jako zagrożonych lub już doświadczających szkód związanych z hazardem.

„Jak zalecono w badaniu, będziemy nadal współpracować z innymi rządami w celu lepszego komunikowania ram krajowych oraz współpracować z zainteresowanymi stronami w celu wdrożenia pozostałych środków, w tym Krajowego rejestru samowykluczenia”, powiedziała minister Ruston.

Australijskie Krajowe ramy ochrony konsumenta dotyczące podstawowego badania zakładów online są dostępne tutaj.

Foto. RobertDychto

Zobacz też

Hiszpania. Oficjalny zakaz sponsoringu przez operatorów hazardowych

Hiszpańskie władze oficjalnie potwierdziły zastosowanie okresu przejściowego na wprowadzenie zakazu sponsorowania gier hazardowych w piłce nożnej. Organy z Półwyspu

Czytaj więcej...

Celebryci i znani sportowcy znikną z brytyjskich reklam hazardu

Brytyjski Komitet Praktyki Reklamowej (CAP) przygotowuje ustawę, która zakaże wykorzystywania osobistości ze świata sportu oraz innych celebrytów w reklamach

Czytaj więcej...

Grzywna dla Google za reklamy hazardu we Włoszech

Autorità per le Garanzie nelle Comunicazioni (AGCOM), włoski organ regulujący kwestie komunikacji w tym kraju, nałożył na Google grzywnę

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu