Brazylia. Kolejne opóźnienia we wprowadzeniu nowego prawa hazardowego?

W Aktualności DNIA
- Updated

Regulacja rynku zakładów sportowych w Brazylii może ulec dalszym opóźnieniom w związku z rezygnacją najważniejszego urzędnika zajmującego się sprawą, Alexandra Manoela.

Manoel, szef organu odpowiedzialnego za wdrażanie przepisów dotyczących zakładów sportowych w Brazylii, odejdzie ze stanowiska w marcu. Źródła zbliżone do rządu potwierdziły, że Manoel odejdzie i zajmie stanowisko szefa sekretariatu ds. Oceny, planowania, energii i loterii (SECAP). Rezygnację z pełnienia obecnej funkcji złożył na przełomie roku.

Manoel jest jednym z dwóch urzędników kierujących działaniami rządu brazylijskiego w sprawie wprowadzenia legalnych zakładów sportowych w kraju, współpracując intensywnie z podsekretarzem Ministerstwa Gospodarki, Waldirem Eustáquio Marques Júnior. Będzie kontynuował swoją pracę, dopóki nie zostanie przeniesiony do innego departamentu w brazylijskim Ministerstwie Gospodarki.

Na początku tego miesiąca rząd brazylijski potwierdził, że dąży do wprowadzenia w marcu ostatecznych i kompleksowych przepisów dotyczących zakładów sportowych. Miniony rok poświęcono na finalizację założeń nowych przepisów i standardów, które mają uregulować ten potężny południowoamerykański rynek. Trzeba się jednak spodziewać, że w związku z odejściem ze stanowiska Alexandra Manoela cały proces może się opóźnić.

Neil Montgomery, założyciel i partner zarządzający brazylijskiej firmy prawniczej Montgomery & Associados, powiedział, że operatorzy międzynarodowi od lat czekają na legalizację hazardu w Brazylii. Powolność tego procesu wielokrotnie powodowała u nich frustrację. Według Montgomery’ego, operacje bukmacherskie mogą rozpocząć się nie wcześniej niż sześć miesięcy po opublikowaniu ostatecznych przepisów. Brazylijczycy zainteresowani legalnym obstawianiem wydarzeń sportowych i sami operatorzy będą więc musieli uzbroić się jeszcze w cierpliwość.

Czas oczekiwania na nowe prawo może się wydłużyć jeszcze bardziej również ze względów politycznych. Według doniesień lokalnych mediów, postępy w opracowywaniu nowego prawa hazardowego hamowane są przez zasiadające w parlamencie ugrupowania pro-religijne. Przedstawiciele partii powołujących się na wartości chrześcijańskie podjęli współpracę mającą na celu zablokowanie procesu i nie dopuszczenie do zalegalizowania rynku hazardu w Brazylii.

Warto dodać, że finalna wersja nowej ustawy regulującej zakłady sportowe w Brazylii miała być gotowa w grudniu 2019 roku. Nowa ustawa zakładała obniżenie 3% podatku obrotowego początkowo zaproponowanego do 1%, ale nie można było tego dokonać z przyczyn prawnych. Ostateczny kształt przepisów i termin ich wprowadzenia są jednak dzisiaj trudne do przewidzenia.

Zobacz też

Holandia. KSA wzywa do usunięcia automatów z parków rozrywki

Kansspelautoriteit (KSA), holenderski organ ds. gier hazardowych, zapowiedział, że wprowadzi zmiany w obowiązujących przepisach, zgodnie z którymi automaty do

Czytaj więcej...

Spółka Novomatic z niemiecką licencją na zakłady

Novomatic Group uzyskało licencję na oferowanie zakładów sportowych w Niemczech. Operator na terenie naszych zachodnich sąsiadów będzie działał za

Czytaj więcej...

Bukmacherzy – dlaczego produkt jest tak ważny?

Polska branża zakładów bukmacherskich została zdominowana przez dwie najpopularniejsze marki, które wspólnie kontrolują ponad 3/4 rynku. Mowa tu oczywiście

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu