Brexit bez porozumienia ryzykiem dla wyścigów konnych?

W Aktualności DNIA
- Updated

Bardzo prawdopodobne, że już tylko niespełna trzy miesiące pozostały do opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Pomimo tego środowisko wyścigów konnych kontynuuje przygotowania do sezonu. Jednocześnie oczekuje na rezultaty opuszczenia struktur UE i ewentualne zakłócenia, które mogą wystąpić w tej dyscyplinie oraz ich wpływ na branżę bukmacherską.

The Financial Times poinformował kilka dni temu, że w sytuacji Brexit’u bez porozumienia, który obecnie wydaje się być najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem, zagrożony może być sektor wyścigów konnych. Tak twierdzi Peter Jackson, dyrektor generalny Flutter Entertainment (wcześniej Paddy Power Betfair).

Jackson ostrzega, że brak porozumienia Wielkiej Brytanii z Unią Europejską, mocno uderzy w branżę wyścigów konnych. Główną barierę dla stabilności branży stanowić ma kwestia swobody przemieszczania koni. Problem ten może mieć negatywny wpływ na około 1500 wyścigów w Wielkiej Brytanii. „Mam pewne obawy, czy konie będą mogły swobodnie przemieszczać się między Wielką Brytanią, a Irlandią – to realne ryzyko dla branży wyścigów konnych” – powiedział Jackson, komentując potencjalny wpływ Brexit’u bez porozumienia.

Opisany problem może nieść poważne konsekwencje dla branży. Podkreślić trzeba, iż Brytyjczycy szacują, że aktualny kalendarz wyścigów może wygenerować w Wielkiej Brytanii zakłady o wartości 11,5 miliarda funtów. Zakłócenia w postaci ograniczeń w transporcie koni mogą tę kwotę znacząco uszczuplić.

David Redvers, manager Qatar Racing, uspokaja jednak branżę i sympatyków wyścigów konnych: „Nie sądzę, aby miały wystąpić jakiekolwiek problemy z irlandzkimi zawodnikami w Grand National lub też z angielskimi w Punchestown”

Przypomnijmy, iż obecnie Wielka Brytania, Francja i Irlandia, na mocy trójstronnej umowy, gwarantują swobodne przemieszczanie się koni bez długiego oczekiwania na granicach. W 2017 roku zgodnie zapisami umowy, konie wyścigowe były przewożone przez granicę ponad 26 000 razy. Tzw. twardy Brexit z pewnością wystawi tę umowę na próbę.

Zobacz też

Hiszpania: koniec sponsoringu w piłce nożnej?

Rząd hiszpański zamierza zakazać sponsoringu firm z branży hazardowej na koszulkach piłkarskich. Rozwiązanie ma zostać wprowadzone w ramach nowych

Czytaj więcej...

European Lotteries publikuje raport z działalności za rok 2019

Po raz drugi w swej historii European Lotteries, organizacja zrzeszająca głownie europejskich operatorów loterii oraz ich dostawców, wydała raport

Czytaj więcej...

Betway ratuje krykieta w RPA

Znany operator internetowy, Betway zawarł umowę partnerską z Cricket South Africa (CSA) - organem zarządzającym i nadzorującym tę dyscyplinę

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu