Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego wzywa do uznania loot boxów za gry hazardowe

W Aktualności DNIA
- Updated

W Wielkiej Brytanii po raz kolejny wraca sprawa loot boxów, czyli tzw. „skrzynek z łupami”. Królewskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego (RSPH) wezwało do uchwalenia i wprowadzenia w życie przepisów, które klasyfikowałyby wspomniane „skrzynki z łupami”, a także zakłady na tzw. „skórki”, jako prawnie uznane formy hazardu. Wezwanie zostało wystosowane po opublikowaniu raportu GambleAware.

Raport pod tytułem „Skins in the Game”, zawiera wnioski z badania przeprowadzonego na próbie 1025 Brytyjczyków w wieku 11-24 lat. Wyniki wskazują, że większość młodych ludzi ma kontakt zarówno loot boxami (58%), jak i bierze udział w obstawianiu zakładów na „skórki” (60%). Wedle twórców raportu, to potencjalna ścieżka prowadząca młodych ludzi w kierunku problemów z hazardem.

Shirley Cramer, dyrektor naczelna RSPH, komentując ustalenia raportu, stwierdziła: „Młodzi ludzie powiedzieli nam, że hazard i działalność podobna do hazardu powoli lecz bez przerwy wkradają się do ich hobby. Dziś ogromna większość młodzieży to regularni użytkownicy gier (…). Zarówno my, jak i młodzi ludzie, z którymi rozmawialiśmy, jesteśmy zaniepokojeni tym jak często w grach wideo umieszczane są rozwiązania z gier hazardowych”.

Przypomnijmy, że skrzynki (pudełka, paczki)  z łupami, które według badań są kupowane przez co najmniej 40% młodych graczy, są przedmiotami stanowiącymi możliwy do wykorzystania w grze element. Nabywane są zwykle jako dodatkowe zakupy i zawierają losowe nagrody, które nie są znane użytkownikowi w momencie dokonywania zakupu. Rozwiązanie to zawiera zatem element losowości.

Nagrody mogą mieć charakter kosmetyczny, jak „skórki”, które zmieniają wygląd postaci w grze, mogą jednak również zapewnić kupującemu przewagę w grze. Często przywoływanym przykładem jest tu bardzo popularna seria gier sportowych FIFA. Gracze mogą kupić w niej „paczki” z kartami odzwierciedlającymi występujących w rzeczywistości piłkarzy. Oczywiście najwyżej cenione gwiazdy futbolu występują w „paczkach” najrzadziej, co może powodować chęć kolejnych zakupów. To zaś może w opinii coraz większej rzeszy ekspertów prowadzić do uzależnień.

Według dyrektor Cramer, „Wzrost liczby skrzynek z łupami i zakładów w grach spowodował, że młodzież poznała te same mechanizmy, które leżą u podstaw hazardu. (…) Podobnie jak w przypadku innych zagadnień związanych ze zdrowiem publicznym, wymaga to połączenia środków ukierunkowanych zarówno na edukację, jak i na regulację prawną”.

W wyniku ustaleń zawartych w raporcie, RSPH postawiło szereg wniosków mających na celu opracowanie i wdrożenie odpowiednich programów edukacyjnych. Adresatami tych działań mają być nie tylko młodzi ludzie, lecz także ich rodzice, opiekunowie i nauczyciele. Wśród najważniejszych kierunków działań RSPH wymienia: opracowanie zestawu kryteriów i technologii w celu określenia wzorców wydatków na „skrzynki z łupami”, rozszerzenie definicji hazardu, uwzględnienie kwestii związanych z hazardem w programie nauczania edukacji zdrowotnej i przedstawianie ich uczniom już w szkole podstawowej, uznanie szkód spowodowanych przez hazard za problem istotny dla zespołów wsparcia zdrowia psychicznego w szkołach i na uczelniach wyższych.

Zobacz też

Hiszpania. Oficjalny zakaz sponsoringu przez operatorów hazardowych

Hiszpańskie władze oficjalnie potwierdziły zastosowanie okresu przejściowego na wprowadzenie zakazu sponsorowania gier hazardowych w piłce nożnej. Organy z Półwyspu

Czytaj więcej...

Celebryci i znani sportowcy znikną z brytyjskich reklam hazardu

Brytyjski Komitet Praktyki Reklamowej (CAP) przygotowuje ustawę, która zakaże wykorzystywania osobistości ze świata sportu oraz innych celebrytów w reklamach

Czytaj więcej...

Grzywna dla Google za reklamy hazardu we Włoszech

Autorità per le Garanzie nelle Comunicazioni (AGCOM), włoski organ regulujący kwestie komunikacji w tym kraju, nałożył na Google grzywnę

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu