Chińczycy naciskają na Filipiny – zdelegalizujcie hazard online!

W Aktualności DNIA
- Updated

Jak informuje Reuters, Chiny oświadczyły, że mają nadzieję, iż Filipiny wprowadzą całkowity zakaz gier hazardowych online i w ten sposób wesprą walkę z hazardem transgranicznym i przestępczością. Według Chińczyków  przestępcy wykorzystują hazard on-line do prania pieniędzy i nielegalnego rekrutowania pracowników.

Dla przypomnienia, filipiński organ regulacyjny ds. Gier wstrzymał już wydawanie licencji dla nowych firm oferujących gry online, biorąc pod uwagę wezwania organizacji prawodawców i niektórych polityków, którzy podobnie jak władze chińskie żądali zaostrzenia kontroli chińskich gości. Twierdzą oni bowiem, że wielu Chińczyków przebywających na terytorium Filipin jest nielegalnymi pracownikami, których obecność negatywnie wpływa na bezpieczeństwo obu krajów.

Chiny z zadowoleniem przyjęły decyzję filipińskich władz o zaprzestaniu przyjmowania wniosków o nowe licencje na gry online. Rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Geng Shuang, oświadczył jednak: „Mamy nadzieję, że Filipiny pójdą dalej i zakażą wszelkiego hazardu online”. Dodał, że Państwo Środka ma nadzieję, że taka dalej idąca decyzja „przyczyni się do wzmocnienia egzekwowania prawa oraz większej skuteczności wspólnego zwalczania działań przestępczych, w tym hazardu online i oszustw internetowych”.

Rzecznik chińskiego MSZ pozytywnie odniósł się również do zakazu hazardu on-line wprowadzonego ostatnio przez Kambodżę (https://gamingbuzz.pl/kambodza-zakazuje-hazardu-online/). Podkreślił, iż według władz chińskich „Hazard online jest najbardziej niebezpiecznym nowotworem we współczesnym społeczeństwie. Istnieje jednak nadzieja, że ​​można skutecznie rozwiązać ten problem”.

Napływ Chińczyków na terytorium Filipin rozpoczął się w 2016 r. Dane rządowe pokazują też, że liczba chińskich pracowników wzrosła aż czterokrotnie w ciągu dwóch lat od objęcia przez prezydenta Rodrigo Duterte urzędu – do około 110 000 osób w 2018 r. Czyni to Chiny największym źródłem imigrantów na Filipinach. Co za tym idzie, ogromna suma chińskich pieniędzy trafiła na Filipiny, w tym w dużej części w wyniku prania brudnych pieniędzy. Istotnym problemem ma tu być również hazard.

Jak twierdzi chińska ambasada w Manili, wielu chińskich obywatel zostało wciągniętych w nielegalną działalność, co podsycało problemy społeczne i przestępczość w samych Chinach. Co ciekawe, Chińczycy powołują się tutaj między innymi na łamanie praw obywatelskich i pracowniczych, przywołują przypadki zatrzymywania ich obywatelom paszportów, a nawet porwań. Jak donosi agencja Reuters, rząd Filipin nie kwapi się jednak do całkowitej delegalizacji hazardu na swoim terytorium. Ta gałąź gospodarki stanowi bowiem znaczący element w systemie finansowym państwa. Znaczącym źródłem przychodu są tu również oczywiście obywatele chińscy.

Czy rządowi chińskiemu uda się przekonać prezydenta Duterte do zmiany tej polityki, okaże się zapewne niebawem.

Zobacz też

Kasyna w Atlantic City zwalniają pracowników

Z powodu epidemii COVID-19 w tym tygodniu w amerykańskich kasynach w Atlantic City zwolniono około 16 tysięcy pracowników. Niekoniecznie musi

Czytaj więcej...

UKGC ostrzega operatorów – nie wykorzystujcie marketingowo COVID-19

Neil McArthur, szef UKGC, instruuje licencjobiorców, aby zachowali ostrożność w swoim działaniu po wzroście aktywności kasyn online. Komisja podkreśla,

Czytaj więcej...

Złe prognozy dla rynku hazardowego

Analitycy H2 Gambling Capital dokonali w ostatnich dniach oceny wpływu wirusa COVID-19 na światowy rynek gier hazardowych. Ich prognoza

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu