Coraz większe podatki z gier hazardowych

W Temat Dnia DNIA
- Updated

Branża gier hazardowych odprowadziła tytułem podatków należnych do budżetu Państwa w 2019 r. prawie 2,4 miliarda zł. Sprawozdanie obejmujące kwestie wpływów z podatków od gier opublikowało Ministerstwo Finansów. Porównanie z rokiem 2018, kiedy budżet zyskał 1,9 miliarda zł, pokazuje znaczący wzrost branży hazardowej w Polsce.

Na uwagę zasługuje skokowy wręcz wzrost podatków należnych od branży bukmacherskiej. Ten segment odprowadził do budżetu państwa w 2019 r. 823 miliony zł, podczas gdy w roku 2018 były to 622 miliony. Jest to kolejny tak wysoki wzrost w branży bukmacherskiej – w 2017 roku zapłaciła ona bowiem „tylko” 407 milionów zł podatku od gier.

Nieco mniejsze wzrosty Ministerstwo odnotowało w podatkach od gier liczbowych i loterii pieniężnych. Nie zmienia to faktu, że również urządzający te gry Totalizator Sportowy zadbał o kilkuprocentowy progres.

Rok 2019 był pierwszym pełnym rokiem działalności jedynego w Polsce legalnego kasyna online, które dzięki przepisom ustawy o grach hazardowych prowadzone jest również przez Totalizator. TS odprowadził do budżetu prawie 80 milionów zł podatków pochodzących z gier w Totalcasino. Wzrost odnotowany został również w podatkach z gier na automatach, które urządzane są legalnie w coraz liczniejszych salonach otwieranych przez Totalizator Sportowy.

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami ustawy o grach hazardowych w kluczowych segmentach branży obowiązują następujące stawki podatku:

loterie pieniężne – 15%;

gry liczbowe – 20%;

gry na automacie, gry cylindryczne, gry w kości, gry w karty, z wyłączeniem pokera rozgrywanego w formie turnieju gry pokera – 50%;

zakłady wzajemne na sportowe współzawodnictwo zwierząt – 2,5%;

zakłady wzajemne inne niż dotyczące sportowego współzawodnictwa zwierząt –12%

gry na automatach urządzanych w salonach gier na automatach – 50%.

Zobacz też

Chińscy hakerzy atakują operatorów hazardowych

Od lata 2019 r. grupa profesjonalnych chińskich hakerów atakuje firmy prowadzące internetowe strony hazardowe. Opublikowane w tym tygodniu raporty zajmujących się

Czytaj więcej...

MGM wygrało walkę o wielką inwestycję w Osace?

MGM Resorts International jest na dobrej drodze do uzyskania licencji na zintegrowany ośrodek hazardowy w Japonii. Władze prefektury Osaka ogłosiły, że

Czytaj więcej...

Cypr. Melco Resorts & Entertainment odpowiada na podejrzenia związane z praniem pieniędzy

Melco Resorts & Entertainment, właściciel i operator kasyn oraz ośrodków rozrywki na Cyprze, odpowiedział na ostrzeżenia Moneyval - komitetu ekspertów ds.

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu