Coraz większe podatki z gier hazardowych

W Temat Dnia DNIA
- Updated

Branża gier hazardowych odprowadziła tytułem podatków należnych do budżetu Państwa w 2019 r. prawie 2,4 miliarda zł. Sprawozdanie obejmujące kwestie wpływów z podatków od gier opublikowało Ministerstwo Finansów. Porównanie z rokiem 2018, kiedy budżet zyskał 1,9 miliarda zł, pokazuje znaczący wzrost branży hazardowej w Polsce.

Na uwagę zasługuje skokowy wręcz wzrost podatków należnych od branży bukmacherskiej. Ten segment odprowadził do budżetu państwa w 2019 r. 823 miliony zł, podczas gdy w roku 2018 były to 622 miliony. Jest to kolejny tak wysoki wzrost w branży bukmacherskiej – w 2017 roku zapłaciła ona bowiem „tylko” 407 milionów zł podatku od gier.

Nieco mniejsze wzrosty Ministerstwo odnotowało w podatkach od gier liczbowych i loterii pieniężnych. Nie zmienia to faktu, że również urządzający te gry Totalizator Sportowy zadbał o kilkuprocentowy progres.

Rok 2019 był pierwszym pełnym rokiem działalności jedynego w Polsce legalnego kasyna online, które dzięki przepisom ustawy o grach hazardowych prowadzone jest również przez Totalizator. TS odprowadził do budżetu prawie 80 milionów zł podatków pochodzących z gier w Totalcasino. Wzrost odnotowany został również w podatkach z gier na automatach, które urządzane są legalnie w coraz liczniejszych salonach otwieranych przez Totalizator Sportowy.

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami ustawy o grach hazardowych w kluczowych segmentach branży obowiązują następujące stawki podatku:

loterie pieniężne – 15%;

gry liczbowe – 20%;

gry na automacie, gry cylindryczne, gry w kości, gry w karty, z wyłączeniem pokera rozgrywanego w formie turnieju gry pokera – 50%;

zakłady wzajemne na sportowe współzawodnictwo zwierząt – 2,5%;

zakłady wzajemne inne niż dotyczące sportowego współzawodnictwa zwierząt –12%

gry na automatach urządzanych w salonach gier na automatach – 50%.

Zobacz też

Jamie Foxx w nowej kampanii reklamowej BetMGM

BetMGM, spółka joint venture GVC Holdings i MGM Resorts, oferująca zakłady sportowe i gry online ogłosiła, że w jej

Czytaj więcej...

Hazard online w Zimbabwe zyskuje na popularności, jednak państwo nie czerpie z tego zysków

W 16 milionowym Zimbabwe, ponad 50% populacji ma obecnie dostęp do Internetu.  Dzięki rozwojowi telefonii komórkowej, mieszkańcy tego afrykańskiego

Czytaj więcej...

Urugwaj: przetarg na resort na wybrzeżu Rocha

Prezydent Urugwaju, Luis Lacalle Pou wraz z ministrem turystyki Germánem Cardoso nie zwątpili w zasadność inwestycji w zintegrowane resorty

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu