Czy automaty do gier znikną ze stolicy Czech?

W Aktualności DNIA
- Updated

Ratusz w czeskiej Pradze może wprowadzić nowe przepisy, zgodnie z którymi z miasta mogą zniknąć wszystkie automaty do gier. Wraz z wprowadzeniem nowej regulacji w stolicy Czech, obowiązywałby całkowity zakaz funkcjonowania takich maszyn.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu Focus Gaming News, aktualizacja obecnie obowiązujących przepisów może wejść w życie już w przyszłym roku. Radna Hana Kordova Marvanová przyznała, że powodem planowanej zmiany jest to, że sformułowania zawarte w przepisach, które  zabraniają działalności tylko tzw. „gambling club”, są niewystarczające. Według praskich władz, aby uniknąć odpowiedzialności operatorzy przenieśli bowiem po prostu swoje maszyny do kasyn, których działanie jest wciąż dozwolone.

Magistrat w sprawie wspomnianego projektu zmiany miał się już konsultować z przedstawicielami poszczególnych dzielnic i według uzyskanych informacji większość z nich zgadza się na aktualizację lokalnych przepisów. Poprawka ma zostać opracowana do końca miesiąca, a władze Miasta Praga chciałyby przeprowadzić nad nią dyskusję już pod koniec pierwszego kwartału tego roku.

„Ostatnia nowelizacja dotycząca regulacji rynku hazardu pochodzi z 2015 roku. Niestety, nie zostały w niej ujęte informacje dotyczące ograniczenia liczby salonów gier, które w rzeczywistości dysponują tylko automatami do gier. Właśnie te maszyny są złem dla tego miasta, ponieważ uzależniają i często powiązane są z różnego rodzaju przestępstwami. Ich dalsza obecność na terenie Pragi jest dla naszej społeczności dużym ryzykiem.” – powiedziała Marvanová.

Jak powszechnie wiadomo wpływy zarówno do kas miejskich jak i kas poszczególnych dzielnic z tytułu podatków od hazardu to pokaźne kwoty, w związku z czym radna proponuje rekompensatę, na którą mogłyby liczyć poszczególne dzielnice. Niestety, nie sprecyzowała na jakich zasadach miałaby być realizowana.

„Jestem świadoma tego, że zakaz pozbawiłby okręgi znacznej części ich dochodów, które przeznaczają na finansowanie sportu i podobnych aktywności. Dlatego chcę, aby miasto zrekompensowało utratę tych wpływów w dzielnicach, tak aby żadna z nich nie musiała utrzymywać klubów hazardowych tylko przez wzgląd finansowy.”

Przypomnijmy, że w Czechach proceder „czyszczenia ulic” z obiektów oferujących gry hazardowe rozpoczęła właśnie jedna z praskich dzielnic, która przed kilkoma miesiącami pozbyła się takich miejsc. Więcej pisaliśmy na naszym portalu tutaj.

Foto. djedj

Zobacz też

Hiszpania. Oficjalny zakaz sponsoringu przez operatorów hazardowych

Hiszpańskie władze oficjalnie potwierdziły zastosowanie okresu przejściowego na wprowadzenie zakazu sponsorowania gier hazardowych w piłce nożnej. Organy z Półwyspu

Czytaj więcej...

Celebryci i znani sportowcy znikną z brytyjskich reklam hazardu

Brytyjski Komitet Praktyki Reklamowej (CAP) przygotowuje ustawę, która zakaże wykorzystywania osobistości ze świata sportu oraz innych celebrytów w reklamach

Czytaj więcej...

Grzywna dla Google za reklamy hazardu we Włoszech

Autorità per le Garanzie nelle Comunicazioni (AGCOM), włoski organ regulujący kwestie komunikacji w tym kraju, nałożył na Google grzywnę

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu