Czy hiszpańska młodzież ma zbyt łatwy dostęp do hazardu?

W Aktualności DNIA
- Updated

Hiszpańska policja po przeprowadzonym dochodzeniu ujawniła, że odnotowano tylko nieliczne przypadki potwierdzające problem hazardu wśród nieletnich, korzystających z usług licencjonowanych obiektów hazardowych, dowiadujemy się z portalu casino.buzz.

Pomimo zarzutów stawianych podmiotom oferującym gry hazardowe, które dopusczają rzekomo grę nieletnich, dochodzenie zlecone przez hiszpańską policję stwierdziło, że udział nastolatków w hazardzie był znikomy.

W ramach operacji Arcade, La Policía Nacional w ciągu 48 godzin przeprowadziła 3000 inspekcji w prawie 1900 salach gier, co stanowi ponad połowę wszystkich licencjonowanych lokalizacji w kraju. Działania, które miały miejsce na terenie wszystkich regionów Hiszpanii z wyjątkiem Kraju Basków wykryły tylko 28 przypadków uprawiania hazardu przez nieletnich.

Po ujawnieniu i odnotowaniu tak niewielkiej liczby młodych ludzi, hiszpańskie stowarzyszenie operatorów Consejo Empresarial del Juego (CEJUEGO) zauważyło, że wcześniejsze doniesienia prasowe, mówiące o rozległym problemie w tej materii były nie na miejscu.

„Operacja była dość wyczerpująca, gdyż koncentrowała się na dokładnym sprawdzeniu faktycznego dostępu nieletnich do naziemnych punktów oferujących gry hazardowe”, powiedział dyrektor generalny CEJUEGO, Alejandro Landaluce.

„Uzyskane dane utwierdzają nas tylko w przekonaniu, że mimo iż są pewne elementy, które należy poprawić, takie jak systemy technologiczne wykorzystywane do weryfikacji tożsamości oraz kontroli dostępu do sal gier, to nie ma realnego zagrożenia związanego z dostępem nieletnich do takich miejsc. Oficjalne, publiczne badania tylko to potwierdziły” – dodał Landaluce.

Landaluce skomentował również „niesprawiedliwe i nieuzasadnione” doniesienia medialne na temat hazardu wśród nieletnich, sugerując, że operacja Arcade została przedstawiona jako narzędzie tłumiące powszechny problem w tym kraju. Ostatnie publikacje w hiszpańskiej prasie sugerowały, że kraj ten ma najwyższy w Europie wskaźnik uzależnienia od hazardu wśród nastolatków.

Nieprawdą jest, że nieletni mają bezproblemowy dostęp do takich obiektów. Przeciwnie, odnotowane przypadki są absolutnie incydentalne” – zakończył Landaluce.

Wyniki operacji zostały przedstawione w momencie, gdy CEJUEGO wzmaga swoje wysiłki w celu ocieplenia wizerunku hiszpańskiego przemysłu hazardowego, który jest ostatnio „pod ostrzałem”. W czerwcu br. opublikowało nawet ankietę, z której wynika, że około 92% ludności kraju uważa hazard za akceptowalną formę spędzania wolnego czasu.

To obrona przeciwko widmie zaostrzenia restrykcji wobec operatorów hazardu, takich jak kontrole reklamowe, które sprawiłyby, że biznes hazardowy byłby traktowany na podobnych warunkach jak sektor tytoniowy.

W ostatni weekend hiszpańskie media informowały także o publicznych protestach przeciwko rozprzestrzenianiu się hazardu w tym kraju. Chodzi o duży wzrost liczby punktów bukmacherskich, który miał miejsce w ostatnich miesiącach. Z niecierpliwością czekamy więc na rozwój wydarzeń na półwyspie iberyjskim.

Zobacz też

Hiszpania: koniec sponsoringu w piłce nożnej?

Rząd hiszpański zamierza zakazać sponsoringu firm z branży hazardowej na koszulkach piłkarskich. Rozwiązanie ma zostać wprowadzone w ramach nowych

Czytaj więcej...

European Lotteries publikuje raport z działalności za rok 2019

Po raz drugi w swej historii European Lotteries, organizacja zrzeszająca głownie europejskich operatorów loterii oraz ich dostawców, wydała raport

Czytaj więcej...

Betway ratuje krykieta w RPA

Znany operator internetowy, Betway zawarł umowę partnerską z Cricket South Africa (CSA) - organem zarządzającym i nadzorującym tę dyscyplinę

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu