Czy hiszpańska młodzież ma zbyt łatwy dostęp do hazardu?

W Aktualności DNIA
- Updated

Hiszpańska policja po przeprowadzonym dochodzeniu ujawniła, że odnotowano tylko nieliczne przypadki potwierdzające problem hazardu wśród nieletnich, korzystających z usług licencjonowanych obiektów hazardowych, dowiadujemy się z portalu casino.buzz.

Pomimo zarzutów stawianych podmiotom oferującym gry hazardowe, które dopusczają rzekomo grę nieletnich, dochodzenie zlecone przez hiszpańską policję stwierdziło, że udział nastolatków w hazardzie był znikomy.

W ramach operacji Arcade, La Policía Nacional w ciągu 48 godzin przeprowadziła 3000 inspekcji w prawie 1900 salach gier, co stanowi ponad połowę wszystkich licencjonowanych lokalizacji w kraju. Działania, które miały miejsce na terenie wszystkich regionów Hiszpanii z wyjątkiem Kraju Basków wykryły tylko 28 przypadków uprawiania hazardu przez nieletnich.

Po ujawnieniu i odnotowaniu tak niewielkiej liczby młodych ludzi, hiszpańskie stowarzyszenie operatorów Consejo Empresarial del Juego (CEJUEGO) zauważyło, że wcześniejsze doniesienia prasowe, mówiące o rozległym problemie w tej materii były nie na miejscu.

„Operacja była dość wyczerpująca, gdyż koncentrowała się na dokładnym sprawdzeniu faktycznego dostępu nieletnich do naziemnych punktów oferujących gry hazardowe”, powiedział dyrektor generalny CEJUEGO, Alejandro Landaluce.

„Uzyskane dane utwierdzają nas tylko w przekonaniu, że mimo iż są pewne elementy, które należy poprawić, takie jak systemy technologiczne wykorzystywane do weryfikacji tożsamości oraz kontroli dostępu do sal gier, to nie ma realnego zagrożenia związanego z dostępem nieletnich do takich miejsc. Oficjalne, publiczne badania tylko to potwierdziły” – dodał Landaluce.

Landaluce skomentował również „niesprawiedliwe i nieuzasadnione” doniesienia medialne na temat hazardu wśród nieletnich, sugerując, że operacja Arcade została przedstawiona jako narzędzie tłumiące powszechny problem w tym kraju. Ostatnie publikacje w hiszpańskiej prasie sugerowały, że kraj ten ma najwyższy w Europie wskaźnik uzależnienia od hazardu wśród nastolatków.

Nieprawdą jest, że nieletni mają bezproblemowy dostęp do takich obiektów. Przeciwnie, odnotowane przypadki są absolutnie incydentalne” – zakończył Landaluce.

Wyniki operacji zostały przedstawione w momencie, gdy CEJUEGO wzmaga swoje wysiłki w celu ocieplenia wizerunku hiszpańskiego przemysłu hazardowego, który jest ostatnio „pod ostrzałem”. W czerwcu br. opublikowało nawet ankietę, z której wynika, że około 92% ludności kraju uważa hazard za akceptowalną formę spędzania wolnego czasu.

To obrona przeciwko widmie zaostrzenia restrykcji wobec operatorów hazardu, takich jak kontrole reklamowe, które sprawiłyby, że biznes hazardowy byłby traktowany na podobnych warunkach jak sektor tytoniowy.

W ostatni weekend hiszpańskie media informowały także o publicznych protestach przeciwko rozprzestrzenianiu się hazardu w tym kraju. Chodzi o duży wzrost liczby punktów bukmacherskich, który miał miejsce w ostatnich miesiącach. Z niecierpliwością czekamy więc na rozwój wydarzeń na półwyspie iberyjskim.

Zobacz też

Wielka Brytania. Zgoda CMA na fuzję Flutter Entertainment i The Stars Group

We wtorek brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA) poinformował opinię publiczną, że w jego ocenie połączenie hazardowych gigantów, Flutter

Czytaj więcej...

Od kwietnia nowe regulacje reklamowe w Danii

Z początkiem kwietnia w Danii wchodzą w życie nowe przepisy marketingowe. Regulacje te nakładają na operatorów hazardowych obowiązek zamieszczania

Czytaj więcej...

Zmiany w belgijskiej loterii w związku ze znacznym spadkiem sprzedaży

Belgium National Lottery wprowadza duże zmiany w związku z ogromnym spadkiem sprzedaży swoich produktów wywołanym pandemią koronawirusa.Jak donosi The Brussels Times,

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu