Exodus Chińczyków z Kambodży

W Aktualności DNIA
- Updated

Dziesiątki tysięcy chińskich obywateli opuszczają Kambodżę po rządowym zakazie hazardu online, który według tamtejszych władz ma na celu zmniejszenie liczby przestępstw popełnianych przez cudzoziemców. Przypomnijmy, że w sierpniu w Kambodży zakazano wszelkiego rodzaju hazardu internetowego.

Premier Hun Sen podkreślił, że władze zidentyfikowały sytuacje, w których niektóre licencjonowane gry hazardowe online prowadziły działania nieuczciwe wobec grających, posuwając się nawet do gróźb wobec tych grających, którzy nie są w stanie spłacić zadłużenia, w jakie wpadli uprawiając gry hazardowe „Niektórzy obcokrajowcy używali tej formy hazardu, aby oszukiwać swoje ofiary w kraju i poza nim” – powiedział dla Khmer Times, premier Hun Sen, dodając, iż „Rząd postanowił zaprzestać wydawania licencji na gry hazardowe ze skutkiem natychmiastowym”.

Jak ponadto informuje lokalny dziennik, Generał Ath Bony, wysoko postawiony urzędnik w Generalnym Departamencie Imigracji, powiedział w poniedziałek, że władze Kambodży odnotowały, iż od czasu wprowadzenia zakazu w zeszłym miesiącu więcej chińskich obywateli wyjeżdża z Kambodży, niż do niej przyjeżdża. Władze oceniają, że przewaga opuszczających kraj obywateli Chin nad wjeżdżającymi, to około 10 tys. osób i wprost łączą ten fakt z zakazem. Ath Bony dodał również, iż widoczna jest wzrostowa tendencja wyjazdów, co jest zjawiskiem nowym. „Wcześniej było więcej przylotów niż odlotów.” – komentuje.

Rzecznik Genralnego Departamentu Imigracji, Gen Vanthan, oświadczył z kolei – „Myślę, że decyzja rządu o zakazie hazardu online pomoże zmniejszyć liczbę przestępstw”. Podkreślił przy tym, że w przestępstwa angażują się „niektórzy obywatele chińscy”, którzy posuwają się do tak ciężkich przestępstw, jak porwania i wyłudzanie pieniędzy. „Zakazując hazardu online, poprawiamy nasze bezpieczeństwo” – dodał rzecznik. Lokalne media donoszą w tym kontekście, że sąd w prowincjonalnym Banteay Meanchey, w czerwcu b.r. oskarżył 12 obywateli Chin o porwanie trzech innych Chińczyków właśnie z powodu długów hazardowych. Policja poinformowała, że ​​12 oskarżonych mężczyzn zajmowało się hazardem i pożyczało grającym pieniądze, współpracując z chińskim kasynem zlokalizowanym w mieście Poipet. W innej sprawie, 6 obywateli Chin również aresztowano po tym, jak policja dokonała najazdu na kasyno w Sihanoukville. Zostali oni oskarżeni o uwięzienie trzech osób, które wpadły w hazardowe długi. Przestępcy planowali wyłudzić pieniądze od rodzin zakładników w Chinach.

Według danych kambodżańskiego Ministerstwa Finansów, obecnie w Królestwie funkcjonują 163 licencjonowane kasyna, z czego 91 znajduje się w prowincji Preah Sihanouk. Rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Gen. Khieu Sopheak, w poniedziałek wyraził poparcie dla wprowadzonego zakazu. Podkreślił też, że budżet Kambodży nie zależy od dochodów z hazardu online. „Szczerze mówiąc, w pełni popieram środki nałożone przez rząd” – powiedział i dodał, że „Hazard online budzi wiele obaw”.  Rzecznik poinformował również, że władze deportowały w ostatnim okresie już ponad 3000 podejrzanych obywateli Chin oraz stwierdził, że dane rządowe wskazują, iż wprowadzony zakaz nie wpłynął negatywne na odwiedziny chińskich turystów oraz zainteresowanie inwestorów. Rząd podjął decyzję, iż rozwój Kambodży musi opierać się na turystyce przyrodniczej i kulturalnej, a nie hazardzie online.

Według ostatniego raportu policji, w Kambodży mieszka i pracuje obecnie około 250 000 chińskich obywateli, w tym około 100 000 w Phnom Penh i Sihanoukville.


Przypomnijmy, iż niedawno chiński rząd wyraził poparcie dla decyzji władz Kambodży o zakazie hazardu online. „Wierzymy, że pomoże to chronić interesy zarówno Kambodży, jak i Chińczyków”, powiedział rzecznik chińskiego MSZ, Geng Shuang. Chiny podkreślają, iż kierunek, jaki obrała Kambodża umocni współpracę obu krajów w zakresie egzekwowania prawa i jeszcze poprawi ich przyjazne stosunki. „Chiny są gotowe do współpracy z Kambodżą w celu podjęcia skutecznych działań w celu pogłębienia współpracy organów ścigania i bezpieczeństwa”- podkreślił Geng.

Foto. sasint

Zobacz też

Hiszpania: koniec sponsoringu w piłce nożnej?

Rząd hiszpański zamierza zakazać sponsoringu firm z branży hazardowej na koszulkach piłkarskich. Rozwiązanie ma zostać wprowadzone w ramach nowych

Czytaj więcej...

European Lotteries publikuje raport z działalności za rok 2019

Po raz drugi w swej historii European Lotteries, organizacja zrzeszająca głownie europejskich operatorów loterii oraz ich dostawców, wydała raport

Czytaj więcej...

Betway ratuje krykieta w RPA

Znany operator internetowy, Betway zawarł umowę partnerską z Cricket South Africa (CSA) - organem zarządzającym i nadzorującym tę dyscyplinę

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu