Filipiny nie uginają się pod naciskiem Chin. Nie będzie likwidacji hazardu online

W Aktualności DNIA
- Updated

Lokalna prasa informuje, że Prezydent Duterte odrzuca wezwanie Chin, które chciały zakazania na Filipinach hazardu online. Filipiński lider twierdzi, że hazard online jest dobrodziejstwem dla gospodarki. Raporty pokazują zaś setki milionów pobranych podatków. Jest to kolejna odsłona „hazardowego konfliktu”, miedzy tymi krajami. Chińczycy od co najmniej kilkunastu dni próbują naciskać na Filipiny, aby te zdelegalizowały gry hazardowe online.

Filipiński prezydent, Rodrigo Duterte, powiedział w środę, że choć nigdy nie był fanem hazardu online, nie jest skłonny zakazać tej działalności, na co nalegały Chiny. Jako główną przyczynę wskazał ryzyko dla gospodarki Filipin. Podkreślił, że poparł w 2016 r. zezwolenie na hazard internetowy, jednak nie dopuściłby tej „głupiej działalności”, gdyby nie duża ilość miejsc pracy, którą generuje hazardowy biznes.

O swojej decyzji Duterte poinformował podczas konferencji prasowej. W ostrych słowach ostrzegł przy tym operatorów gier hazardowych online, aby płacili wszelkie opłaty i podatki.

Przypomnijmy, że według szacunków filipińskiego portalu branżowego Rappler, większość pracowników internetowych firm hazardowych, pracujących dla POGO – filipińskich firm offshore. Już w czerwcu 2018 r. cytowano filipińskiego sekretarza sprawiedliwości, Menardo Guevarrę, który informował, że 95 000 cudzoziemców otrzymało zezwolenia na pracę w chińskojęzycznych operacjach hazardowych. Liczba ta wzrosła podobno aż do około 138 000 pracowników zagranicznych, według stanu na kwiecień 2019 r. POGO są dobrodziejstwem dla gospodarki Filipin, przyciągając wielu odwiedzających z Chin, napędzając popyt na nieruchomości i wydatki detaliczne.

W sierpniu Manila zaprzestała wydawania nowych licencji firmom zajmującym się grami online, ponieważ prawodawcy i niektórzy filipińscy politycy wzywali do większej kontroli chińskich gości, twierdząc, że wielu jest nielegalnymi pracownikami. Chiny stwierdziły zaś w odpowiedzi na ten ruch, że mają nadzieję, iż Filipiny pójdą krok dalej i zdelegalizują hazard online.

Przypomnijmy, że w Chinach, z wyjątkiem loterii państwowych, hazard jest zakazany co zmusza chińskie firmy hazardowe do przeprowadzki za granicę. Filipiny przyciągnęły także dziesiątki tysięcy chińskich graczy, którzy grają w kasynach w Manili i innych miastach. Filipiński bank centralny i organ ds. Przeciwdziałania praniu pieniędzy cały czas badają wpływ hazardu na krajową gospodarkę, przede wszystkim pod kątem skutków zakazania tej działalności.

W zeszłym miesiącu, pod wpływem Chin, hazardu online zakazała Kambodża. Premier Kambodży, Hun Sen, bez zbędnej zwłoki zadeklarował, że jego kraj zaprzestanie hazardu online do końca tego roku. W obawie przed potencjalnymi konsekwencjami, władze ogłosiły, że zaprzestaną wydawania licencji na gry zdalne operatorom. Tymczasem The Khmer Times informował całkiem niedawno, że tylko w 2018 r. rząd przyznał 150 licencji hazardowych. Okazuje się, że nacisk takiej potęgi jak Chiny, potrafią bardzo szybko wpłynąć na zmianę polityki wewnętrznej niektórych mniejszych krajów.

Foto. ronniereymaniares

Zobacz też

Chińscy hakerzy atakują operatorów hazardowych

Od lata 2019 r. grupa profesjonalnych chińskich hakerów atakuje firmy prowadzące internetowe strony hazardowe. Opublikowane w tym tygodniu raporty zajmujących się

Czytaj więcej...

MGM wygrało walkę o wielką inwestycję w Osace?

MGM Resorts International jest na dobrej drodze do uzyskania licencji na zintegrowany ośrodek hazardowy w Japonii. Władze prefektury Osaka ogłosiły, że

Czytaj więcej...

Cypr. Melco Resorts & Entertainment odpowiada na podejrzenia związane z praniem pieniędzy

Melco Resorts & Entertainment, właściciel i operator kasyn oraz ośrodków rozrywki na Cyprze, odpowiedział na ostrzeżenia Moneyval - komitetu ekspertów ds.

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu