Francja. EA Sports pozwana za nielegalny hazard w FIFA Ultimate Team

W Aktualności DNIA
- Updated
Optimized by JPEGmini 3.9.20.0L Internal 0x561ec5f7

Dwóch francuskich prawników wytoczyło pozew przeciw potentatowi w branży gier video, EA Sports. Zarzucają firmie urządzanie nielegalnego hazardu w popularnej grze sportowej – FIFA.

Paryscy prawnicy, Karim Morand-Lahouazi i Victor Zagury, uważają, że dostępny i popularny w grze tryb „Ultimate Team” należy klasyfikować jako hazard. Podkreślają przy tym, że gracze, aby odnieść sukces w grze, muszą wydawać prawdziwe pieniądze i de facto uprawiać hazard związany z zakupem „paczek” z piłkarzami. Przypomnijmy, że „paczki” to inna nazwa mechanizmu znanego w branży również jako „loot box”, polegającego na zakupie w grze wideo przedmiotów, postaci lub innych bonusów, które mają ułatwić rozgrywkę. Zawartość „paczki” nie jest jednak znana przed zakupem, a najbardziej atrakcyjne przedmioty, czy postaci pojawiają się w nich rzadko, co sprawia, że skompletowanie np. „drużyny marzeń” w FIFA wymaga wielokrotnego zakupu. Mechanizm ten wielu ekspertów wprost określa jako grę hazardową.

 „W tej grze każdy chce mieć „zespół marzeń”, aby osiągnąć najlepsze wyniki. Mój klient wydał 600 € w ciągu pięciu miesięcy, nigdy nie zdobywając najbardziej popularnego gracza”, informuje Victor Zagury. „Twórcy tego trybu gry stworzyli iluzoryczny i szczególnie uzależniający system. Im więcej płacisz, tym więcej masz możliwości zdobycia najlepszych graczy. Jesteśmy przekonani, że jest to gra hazardowa, ponieważ kupowanie pakietów to nic więcej niż zakład. To logika kasyna, które weszło do domów użytkowników gier wideo. Dzisiaj 11 lub 12-letni nastolatek może bez ograniczeń grać w FIFA i wydawać pieniądze, ponieważ w tym trybie nie ma systemu kontroli rodzicielskiej. Belgia i Holandia już zajęły się tym problemem.”,  dodał.

Problemy i kontrowersje związane z trybem FIFA Ultimate Team były już wielokrotnie opisywane we francuskich i europejskich mediach, w których przywołuje się historie graczy wydających na „paczki” z piłkarzami niemałe fortuny. z L’Équipe przprowadził rozmowę z 32-letnim kierowcą, Mamadou, który wprost opowiada o swoim uzależnieniu od Ultimate Team. „Od tej gry uzależniasz się szybko. Za każdym razem, gdy kupuję paczkę, mówię sobie, że to ostatni raz, ale zawsze robię to ponownie. Czujesz się tak sfrustrowany, że nie masz w drużynie wystarczająco dobrych graczy, że po prostu kupujesz kolejne paczki”, opowiada kierowca, który kupił aż 600 zestawów piłkarzy i podkreśla, że zna graczy, którzy wydali 2-3 tysiące euro, aby zdobyć kartę z ulubionym piłkarzem.

Problem „loot boxów” stanowi temat coraz gorętszych dyskusji. Krytycy tego mechanizmu podkreślają, że może on prowadzić do uzależnień szczególnie wśród młodzieży. O tej kwestii pisaliśmy już kilkukrotnie, między innymi tutaj.

Proces wytoczony przez francuskich prawników, jest pierwszym tego rodzaju w tym kraju. O jego szczegółach i wynikach postępowania będziemy informowali.

Zobacz też

Grzywna dla Google za reklamy hazardu we Włoszech

Autorità per le Garanzie nelle Comunicazioni (AGCOM), włoski organ regulujący kwestie komunikacji w tym kraju, nałożył na Google grzywnę

Czytaj więcej...
IGT

Totalizator Sportowy kontynuuje współpracę z IGT. Nowa umowa podpisana.

Bez większych niespodzianek zakończył się prowadzony przez Totalizator Sportowy przetarg na wybór nowego dostawcy systemu loteryjnego. Nowym-starym dostawcą zostało

Czytaj więcej...

Holandia. KSA wzywa do usunięcia automatów z parków rozrywki

Kansspelautoriteit (KSA), holenderski organ ds. gier hazardowych, zapowiedział, że wprowadzi zmiany w obowiązujących przepisach, zgodnie z którymi automaty do

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu