Francuska loteria wchodzi na giełdę

W Aktualności DNIA
- Updated

Francuski rząd zmniejszy swój udział w narodowej loterii, FDJ, z 72% do zaledwie 20%, po zakończeniu podjętego już procesu prywatyzacji. Operator loterii narodowej, Francais des Jeux (FDJ), zadebiutuje na giełdzie w dniach 7-20 listopada, potwierdził francuski rząd.

Nie będzie ograniczenia liczby dostępnych na rynku akcji, a inwestorzy indywidualni otrzymają jedną bezpłatną akcję na każde dziesięć zakupionych. Co więcej otrzymają 2% rabatu, jeśli akcje zostaną przez nich zatrzymane przez okres kolejnych osiemnastu miesięcy.

Obecnie rząd francuski posiada 72% udziałów w FDJ. Po zakończeniu procesu prywatyzacji udział ten zmniejszy się do zaledwie 20%.

Francuski rząd zamierza wygenerować ponad 1 miliard euro ze sprzedaży. Pieniądze zasilą oczywiście budżet kraju. Operacja jest elementem szerszej akcji francuskiego rządu. Podobne “wyprzedaże” mają również miejsce we francuskiej firmie transportowej Groupe ADP i spółce użyteczności publicznej Engie.

Francuski minister finansów, Bruno Le Maire, powiedział gazecie Le Journal De Dimanche, że podjęto decyzję o nie ograniczaniu liczby dostępnych akcji, aby zmaksymalizować potencjalne zyski ze sprzedaży. Francuski minister finansów wyraził również nadzieję, że sprzedaż pozwoli FDJ w pełni wykorzystać jej potencjał.

Po ogłoszeniu decyzji o prywatyzacji na początku tego roku, francuski rząd zaproponował również kilka zmian w obecnej strukturze regulacji prawnych, m.in. podkreślono przepisami wyłączność FDJ w grach loteryjnych, co wcześniej w prawie francuskim nie było zapisane wprost.

Działania FDJ będą podlegały szeregowi norm regulacyjnych i szczegółowej umowie opisującej zobowiązania firmy wobec Skarbu Państwa. Oprócz tego w Radzie Dyrektorów FDJ zasiadał będzie zawsze przedstawiciel rządu. Ma być uprawniony nawet do blokowania decyzji na szczeblu zarządu, które zostaną przez niego uznane za niezgodne z celami firmy.

Zobacz też

Malta chce przyciągnąć pracowników

Fundacja Gaming Malta połączyła siły ze swoim europejskim odpowiednikiem iGEN i uruchomia projekt „Why iGaming”, który skoncentruje się na

Czytaj więcej...

Kasyno i poker online w niemieckich krajach związkowych

Pomimo podzielonych zdań i opinii, niemieckie kraje związkowe osiągnęły finalnie porozumienie w sprawie zastosowania przejściowych przepisów, które dopuszczają obecność

Czytaj więcej...

Argentyna. Coraz więcej głosów za regulacją hazardu online w kraju

Podczas ostatnio zorganizowanej przez Argentine State Lottery Association (ALEA) konferencji online, lokalni operatorzy wraz z organami regulacyjnymi debatowali nad

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu