Grecki OPAP pozbawiony licencji na zakłady bukmacherskie online

W Aktualności DNIA
- Updated

Na podstawie orzeczenia greckiej Rady Stanu, operator hazardowy OPAP został pozbawiony licencji na prowadzenie internetowych zakładów bukmacherskich w tym kraju.

Zgodnie z greckim prawem, operatorzy są zobowiązani do złożenia wniosku o przyznanie licencji na prowadzenie zakładów sportowych online, ale OPAP nigdy tego nie zrobił. Było to możliwe dzięki wydanej w 2014 r. dyrektywie Greckiej Komisji Gier (HGC), która zwolniła OPAP z tego procesu.

HGC podało, że firma posiada już licencję na loterię i zakłady naziemne, więc jest zwolniona z tego obowiązku.

Konkurencyjna austriacka firma Goalbet wszczęła jednak w tej sprawie postępowanie przed greckimi sądami. Austriacy twierdzili, że zwalniając OPAP z tego obowiązku, HGC naruszyła greckie prawo.

Po wydaniu orzeczenia przez grecką Radę Stanu, OPAP musiał zaprzestać oferowania wszystkich zakładów bukmacherskich online, ale może on nadal działać w sieci naziemnej. Ponadto firma musi ponownie złożyć wniosek o licencję na zakłady sportowe.

Na pierwszy rzut oka, sprawa wydaje się dla greckiego operatora bardzo poważna i dotkliwa, jednak analitycy ocenili, że internetowe zakłady sportowe stanowią dla OPAP mniej niż 1% całkowitych przychodów brutto z gier. Ponadto orzeczenie nie ma wpływu na detaliczne zakłady bukmacherskie i loterie firmy, które stanowią zdecydowaną większość jej przychodów.

OPAP uruchomił swoją witrynę bukmacherską pamestoixima.gr w lipcu 2014 r., a w 2017 r. zawarł umowę z Betgenius o przeniesienie działalności bukmacherskiej online na platformę dostawcy.

Obecnie greckie władze oczekują na zatwierdzenie przez Komisję Europejską nowej ustawy o grach hazardowych online, która również po raz pierwszy ureguluje branżę afiliacyjną. W lipcu 2019 r. informowaliśmy, że Sazka Group, czeski gigant loterii, uruchomił proces przejęcia pełnej kontroli nad OPAP.

Zobacz też

Hiszpania. Oficjalny zakaz sponsoringu przez operatorów hazardowych

Hiszpańskie władze oficjalnie potwierdziły zastosowanie okresu przejściowego na wprowadzenie zakazu sponsorowania gier hazardowych w piłce nożnej. Organy z Półwyspu

Czytaj więcej...

Celebryci i znani sportowcy znikną z brytyjskich reklam hazardu

Brytyjski Komitet Praktyki Reklamowej (CAP) przygotowuje ustawę, która zakaże wykorzystywania osobistości ze świata sportu oraz innych celebrytów w reklamach

Czytaj więcej...

Grzywna dla Google za reklamy hazardu we Włoszech

Autorità per le Garanzie nelle Comunicazioni (AGCOM), włoski organ regulujący kwestie komunikacji w tym kraju, nałożył na Google grzywnę

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu