Grecki OPAP pozbawiony licencji na zakłady bukmacherskie online

W Aktualności DNIA
- Updated

Na podstawie orzeczenia greckiej Rady Stanu, operator hazardowy OPAP został pozbawiony licencji na prowadzenie internetowych zakładów bukmacherskich w tym kraju.

Zgodnie z greckim prawem, operatorzy są zobowiązani do złożenia wniosku o przyznanie licencji na prowadzenie zakładów sportowych online, ale OPAP nigdy tego nie zrobił. Było to możliwe dzięki wydanej w 2014 r. dyrektywie Greckiej Komisji Gier (HGC), która zwolniła OPAP z tego procesu.

HGC podało, że firma posiada już licencję na loterię i zakłady naziemne, więc jest zwolniona z tego obowiązku.

Konkurencyjna austriacka firma Goalbet wszczęła jednak w tej sprawie postępowanie przed greckimi sądami. Austriacy twierdzili, że zwalniając OPAP z tego obowiązku, HGC naruszyła greckie prawo.

Po wydaniu orzeczenia przez grecką Radę Stanu, OPAP musiał zaprzestać oferowania wszystkich zakładów bukmacherskich online, ale może on nadal działać w sieci naziemnej. Ponadto firma musi ponownie złożyć wniosek o licencję na zakłady sportowe.

Na pierwszy rzut oka, sprawa wydaje się dla greckiego operatora bardzo poważna i dotkliwa, jednak analitycy ocenili, że internetowe zakłady sportowe stanowią dla OPAP mniej niż 1% całkowitych przychodów brutto z gier. Ponadto orzeczenie nie ma wpływu na detaliczne zakłady bukmacherskie i loterie firmy, które stanowią zdecydowaną większość jej przychodów.

OPAP uruchomił swoją witrynę bukmacherską pamestoixima.gr w lipcu 2014 r., a w 2017 r. zawarł umowę z Betgenius o przeniesienie działalności bukmacherskiej online na platformę dostawcy.

Obecnie greckie władze oczekują na zatwierdzenie przez Komisję Europejską nowej ustawy o grach hazardowych online, która również po raz pierwszy ureguluje branżę afiliacyjną. W lipcu 2019 r. informowaliśmy, że Sazka Group, czeski gigant loterii, uruchomił proces przejęcia pełnej kontroli nad OPAP.

Zobacz też

Hiszpania: koniec sponsoringu w piłce nożnej?

Rząd hiszpański zamierza zakazać sponsoringu firm z branży hazardowej na koszulkach piłkarskich. Rozwiązanie ma zostać wprowadzone w ramach nowych

Czytaj więcej...

European Lotteries publikuje raport z działalności za rok 2019

Po raz drugi w swej historii European Lotteries, organizacja zrzeszająca głownie europejskich operatorów loterii oraz ich dostawców, wydała raport

Czytaj więcej...

Betway ratuje krykieta w RPA

Znany operator internetowy, Betway zawarł umowę partnerską z Cricket South Africa (CSA) - organem zarządzającym i nadzorującym tę dyscyplinę

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu