Gry wykorzystujące loot boxy nie spełniają przesłanek gier hazardowych

W Aktualności DNIA
- Updated
Loot Box

Jak donosi dzisiejszy Dziennik Gazeta Prawna, polskie Ministerstwo Finansów nie zamierza traktować loot boxów w grach komputerowych za gry hazardowe.

Sam element losowości w danym przedsięwzięciu nie przesądza o hazardowym charakterze danej gry. W praktyce może występować wiele przedsięwzięć, które częściowo mają charakter losowy, jednak nie są one hazardem – przekazał resort finansów w stanowisku przywołanym przez DGP. Podejście to jest zbieżne do tego przekazanego jeszcze w listopadzie, gdy o kwestię loot boxów pytała redakcja Rzeczpospolitej.

Resort w swoim stanowisku wskazał, że w różnych krajach obowiązują różne regulacje, które w mniejszym lub większym stopniu pozwalają regulatorowi na określanie co spełnia przesłanki gry hazardowej. Wskazał również jednocześnie, że polskie przepisy są w tym zakresie o wiele bardziej restrykcyjne i nie pozwalają regulatorowi na swobodną intepretację.

Ze względu na różnorodność definicji hazardu, regulatorzy rynku gier mogą w mniej lub bardziej elastyczny sposób reagować na zjawiska z pogranicza gier hazardowych i komputerowych. Takiej możliwości nie przewidują polskie regulacje, zgodnie z którymi regulator może jedynie rozstrzygnąć, w trybie przewidzianym w art. 2 ust. 6 ustawy o grach hazardowych, czy dane przedsięwzięcie spełnia konkretne przesłanki jednej z gier losowych, zakładów wzajemnych, gier w karty lub gier na automatach – poinformowało MF.

I choć zapytani przez redakcję prawnicy jednoznacznie wskazują, że przekazane przez resort stanowisko to dobra wiadomość, to nie ma pewności że podejście to nie będzie w najbliższych miesiącach ewoluowało. Ministerstwo Finansów zleciło bowiem jesienią ubiegłego roku przygotowanie dynamicznej analizy w obszarze gier hazardowych, której jednym z elementów ma być porównanie rozwiązań prawnych funkcjonujących na wybranych rynkach międzynarodowych. Dotyczyć ma ono między innymi takich zagadnień jak definicja hazardu i gier, kwalifikacja loot boxów czy social games oraz opis narzędzi stosowanych do ograniczenia szarej strefy.

Co istotne, wykonawca analizy ma również przedstawić rekomendacje dotyczące optymalnych definicji i ocenić efektywności stosowanych narzędzi. Oznacza to, że Ministerstwo Finansów aktywnie poszukuje rozwiązań, które będzie mogło zaproponować do wprowadzenia na polskim rynku hazardowym.

Zobacz też

Armenia zaostrza przepisy hazardowe. Ograniczenia dotyczą lokalizacji

Minister finansów Republiki Armenii, Atom Janjughazyan, podczas ostatniego posiedzenia rządu potwierdził zamiar zaostrzenia krajowych przepisów hazardowych. Nowe przepisy zmienią

Czytaj więcej...

Malta chce przyciągnąć pracowników

Fundacja Gaming Malta połączyła siły ze swoim europejskim odpowiednikiem iGEN i uruchomia projekt „Why iGaming”, który skoncentruje się na

Czytaj więcej...

Kasyno i poker online w niemieckich krajach związkowych

Pomimo podzielonych zdań i opinii, niemieckie kraje związkowe osiągnęły finalnie porozumienie w sprawie zastosowania przejściowych przepisów, które dopuszczają obecność

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu