Hazard online w Zimbabwe zyskuje na popularności, jednak państwo nie czerpie z tego zysków

W Aktualności DNIA
- Updated

W 16 milionowym Zimbabwe, ponad 50% populacji ma obecnie dostęp do Internetu.  Dzięki rozwojowi telefonii komórkowej, mieszkańcy tego afrykańskiego kraju coraz bardziej interesują się hazardem online, czytamy w Zimbabwe Standard.

W Zimbabwe nie ma jednak obecnie przepisów regulujących hazard online, co powoduje, że wielu mieszkańców bez ograniczeń korzysta z oferty operatorów, a państwo nie czerpie zysków z podatków i opłat licencyjnych.

Władze dostrzegają problem dotyczący szczególnie młodych i bezrobotnych ludzi, którzy uznają hazard za sposób na szybkie zarabianie pieniędzy i opłacanie rachunków. Znawcy tamtejszego rynku wskazują też, że jednym z powodów rosnącej popularności hazardu online jest wciąż krytyczne podejście dużej części społeczeństwa do gier hazardowych. Hazard był prawie powszechnie postrzegany jako zajęcie szkodliwe społecznie i chociaż ten trend zaczął się zmieniać w ostatnich latach, wciąż jest odczuwalny.

Zimbabwe Standard przywołuje europejskie, a szczególnie brytyjskie, doświadczenia wskazując, że mogą mieć one odzwierciedlenie także na lokalnym rynku. Brytyjski regulator, Komisja ds. Hazardu (UKGC), co roku publikuje statystyki dotyczące nawyków brytyjskich graczy. Raport UKGC z 2018 roku wskazuje, że 96% graczy online uprawia hazard w domu, 55% wszystkich graczy online używa przy tym smartfonów lub tabletów. Korzystanie z laptopów do gier hazardowych systematycznie spada z 50% w 2017 r. do 45% w 2018 r. W 2019 r. urządzenia to mobilne stały się numerem jeden. Od 2019 roku 50% wszystkich graczy online korzysta z telefonów komórkowych (44% w poprzednim roku), co jest zmianą, na którą „zapracowało” młodsze pokolenie – aż 76% osób w wieku 18-24 lat grało na telefonie komórkowym. UKGC przewiduje, że trend utrzyma się w kolejnych latach.

W Zimbabwe najpopularniejszą formą hazardu online jest gra na automatach, jednak rośnie zainteresowanie grami, w których występuje krupier „na żywo”. Obecnie na tym afrykańskim rynku funkcjonuje czterech głównych dostawców oprogramowania, którzy produkują oprogramowanie z krupierem na żywo dla kasyn online, a wybór gier wciąż rośnie. Najnowszą propozycją był baccarat, a już niedługo pojawić się ma również gra w  kości.

Lokalny dziennik zwraca uwagę, że szybki rozwój hazardu online jest dobry dla graczy, ale nie dla gospodarki i państwa, które nie może znaleźć dotąd sposobu na pozyskiwanie pieniędzy z działalności podmiotów hazardowych. Brak regulacji prawnych powoduje, że rząd nie ma możliwości uzyskania jakiegokolwiek dochodu z hazardu online.

W Zimbabwe rozpoczęła się w związku z tym dyskusja, w jaki sposób rozwiązać ten problem. Trwa obecnie ocena rozwiązań stosowanych w poszczególnych krajach. Największe zainteresowanie budzi system licencyjny, który dałby rządowi stały przypływ gotówki od operatorów gier hazardowych.

Zimbabwe Standard  podkreśla, że nie zapadły jeszcze kluczowe decyzje, jednak jedno jest pewne – hazard w Zimbabwe to głównie hazard online i ten trend będzie się nasilał. Władze tego kraju, projektując rozwiązania prawne, będą musiały wziąć to pod uwagę.

Zobacz też

Holandia. KSA wzywa do usunięcia automatów z parków rozrywki

Kansspelautoriteit (KSA), holenderski organ ds. gier hazardowych, zapowiedział, że wprowadzi zmiany w obowiązujących przepisach, zgodnie z którymi automaty do

Czytaj więcej...

Spółka Novomatic z niemiecką licencją na zakłady

Novomatic Group uzyskało licencję na oferowanie zakładów sportowych w Niemczech. Operator na terenie naszych zachodnich sąsiadów będzie działał za

Czytaj więcej...

Bukmacherzy – dlaczego produkt jest tak ważny?

Polska branża zakładów bukmacherskich została zdominowana przez dwie najpopularniejsze marki, które wspólnie kontrolują ponad 3/4 rynku. Mowa tu oczywiście

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu