Hazardowe czarne listy w Szwajcarii

W Aktualności DNIA
- Updated

Bet365, Parimatch, Pinnacle i Unibet są jednymi z pierwszych operatorów bukmacherskich, którzy zostali zablokowani przez szwajcarskie władze zgodnie z nowymi regulacjami rynku.

Szwajcarska Federalna Komisja ds. Gier (ESBK) oraz Międzykantonalna Komisja ds. Loterii i Zakładów (Comlot) opublikowały dziś czarne listy, pierwsze od upływu terminu wyznaczonego dla międzynarodowych operatorów na opuszczenie rynku szwajcarskiego. Na liście Comlot widnieje 65 domen, 39 zostało zaś uwzględnionych na liście ESBK. Niektóre firmy, w tym np. bet365 i Pinnacle pojawiają się na obu listach.

Zgodnie ze szwajcarską ustawą o grach hazardowych, zarówno ESBK, jak i Comlot są zobowiązane do blokowania witryn, jeśli są dostępne dla szwajcarskich graczy, a nie są lokalnie licencjonowane. Jedynym wyjątkiem od tej zasady są operatorzy mający siedzibę poza granicami kraju, a którzy sami już zablokowali dostęp do swoich stron internetowych dla szwajcarskich graczy. Operatorzy mieli czas do 1 lipca, aby wycofać się z rynku.

Również szwajcarscy dostawcy usług internetowych zostali zobowiązani do zapewnienia, że ​​Szwajcarzy nie będą mieli dostępu do stron internetowych nielicencjonowanych w kraju marek.

Operatorzy, którzy uznają, że zostali wpisem na listę poszkodowani, mogą wnieść pisemny sprzeciw pod warunkiem, że dokonają tego w ciągu 30 dni od wpisu. Odwołanie będzie skuteczne, jeżeli operator wykaże, że uniemożliwił graczom szwajcarskim dostęp do swojej strony za pomocą „odpowiednich środków technicznych”. W przypadku pozytywnego wyniku odwołania strona, której dotyczy problem, zostanie z czarnej listy usunięta. Natomiast operatorzy, którzy nadal będą oferować gry hazardowe bez licencji, mogą zostać ukarani grzywną w wysokości do 500 000 CHF (400 000 GBP) lub nawet karą do pięciu lat więzienia.

Obecnie międzynarodowi operatorzy internetowi są wykluczeni z rynku szwajcarskiego w ramach sześcioletniego okresu, który rozpoczął się od wejścia w życie szwajcarskiej ustawy o grach hazardowych w grudniu 2018 r.

Obecnie jedynymi firmami, które mogą prowadzić licencjonowane gry hazardowe online są cztery szwajcarskie kasyna stacjonarne. Mają przy tym uprawnienie do podpisywania umów z międzynarodowymi operatorami. Np. Grand Casino Luzern współpracuje z operatorem Aland PAF i Evolution, a Playtech dostarczy wymaganą technologię dla kasyna Swiss Zürichsee.

Zobacz też

W połowie czerwca w pełni ruszy brytyjska machina bukmacherska

Operatorzy zakładów bukmacherskich oraz salonów gier w Wielkiej Brytanii, otrzymali od rządu zielone światło na wznowienie działalności z dniem

Czytaj więcej...

Charytatywna loteria w Wielkiej Brytanii

Lottoland przekaże darowizny na rzecz czterech organizacji charytatywnych, w tym Brytyjskiego Czerwonego Krzyża.Firma zaprezentowała pierwszą w swoim rodzaju brytyjską

Czytaj więcej...

MGA bada wpływ Covid-19 na sektor gier

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Malta Gaming Authority (MGA), licencjonowani na Malcie operatorzy zakładów sportowych stoją w obliczu 40%

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu