Hazardowe „pole minowe” w Europie

W Aktualności DNIA
- Updated

Betfred został ukarany przez brytyjską Gambling Commission grzywną w wysokości £322 000 po tym, jak dochodzenie wykazało, że bukmacher nie przeprowadził odpowiedniej kontroli “źródła pochodzenia kapitału” klienta, który przegrał £140 000. To jeden z wielu ukaranych ostatnio w Europie bukmacherów. O kilku przypadkach piszemy poniżej.

W toku dochodzenia ustalono, że klient, który został skazany za oszustwo finansowe o wartości 2 mln GBP, w listopadzie 2017 r. za pośrednictwem internetowej platformy Betfred zdeponował £210 000.

Klient ten otworzył wiele kont hazardowych i wydał skradzione pieniądze za pośrednictwem wielu internetowych operatorów, w tym Betfred, u którego przegrał 140 000 funtów w ciągu 12 dni.

Gambling Commission zauważyła, że ​​sprawa wskazuje na poważne niedociągnięcia w organizacji obowiązujących w Betfred zasad i procedur przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy (AML). Komisja stwierdziła, że są one nieskuteczne.

Operator jest zmuszony zapłacić grzywnę w wysokości £182 000, oddać £140 000 przegranych przez klienta ofierze, której pieniądze zostały skradzione, a także zapłacić 15 168 funtów na pokrycie kosztów dochodzenia regulatora.

Brytyjski bukmacher oświadczył, że zaakceptował wyniki dochodzenia i od tego czasu wprowadził ulepszenia w swoich procedurach przeciwdziałania praniu pieniędzy, aby podobne błędy nie powtórzyły się w przyszłości.

Kolejni operatorzy ukarani w Holandii

LeoVegas i jego spółka zależna Royal Panda otrzymały grzywny od holenderskiego urzędu ds. Hazardu (KSA) w wysokości 750 000 EUR za oferowanie holenderskim graczom nielicencjonowanych gier hazardowych.

LeoVegas otrzymał grzywnę w wysokości 350 000 euro, a Royal Panda w wysokości 400 000 euro od KSA za oferowanie usług niezgodnie z licencją w okresie od sierpnia 2018 r. do stycznia 2019 r. Holenderscy śledczy stwierdzili, że strony internetowe obu firm były dostępne z holenderskiego adresu IP, i że można było płacić za pomocą preferowanej przez Niderlandy metody płatności iDEAL.

Śledczy KSA skontaktował się z obsługą klienta LeoVegas i Royal Panda i zapytał, czy dostępny jest pracownik mówiący w języku niderlandzkim, odpowiedź była pozytywna.

Zgodnie z holenderskimi kryteriami ustalania priorytetów, KSA może sankcjonować witryny hazardowe online kierowane na holenderski rynek.

Kryteria regulatora obejmują obsługę witryny z holenderskiego adresu IP, zawierającą holenderskie symbole, takie jak tulipany i wiatraki, oraz umożliwianie graczom dostępu do witryny w języku niderlandzki. Czwartym kryterium jest możliwość depozytowania środków za pomocą metody płatności iDEAL.

Zgodnie z holenderską ustawą, która weszła w życie w tym roku, operatorzy, którzy otrzymali od KSA grzywnę za oferowanie holenderskim graczom nielicencjonowanych gier hazardowych, mogą zostać wykluczeni z możliwości ubiegania się o nową holenderską licencję na gry przez dwa lata.

LeoVegas i Royal Panda dołączyli do innych marek jak The Stars Group, Kindred, Betsson, Bwin czy William Hill którzy zostali ukarani przez KSA za ten sam proceder.

Nie wiadomo, czy LeoVegas złoży odwołania od nałożonych grzywien.

Zobacz też

Hiszpania: koniec sponsoringu w piłce nożnej?

Rząd hiszpański zamierza zakazać sponsoringu firm z branży hazardowej na koszulkach piłkarskich. Rozwiązanie ma zostać wprowadzone w ramach nowych

Czytaj więcej...

European Lotteries publikuje raport z działalności za rok 2019

Po raz drugi w swej historii European Lotteries, organizacja zrzeszająca głownie europejskich operatorów loterii oraz ich dostawców, wydała raport

Czytaj więcej...

Betway ratuje krykieta w RPA

Znany operator internetowy, Betway zawarł umowę partnerską z Cricket South Africa (CSA) - organem zarządzającym i nadzorującym tę dyscyplinę

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu