Holenderska regulacja hazardowa opóźniona

W Aktualności DNIA

Wprowadzenie nowej ustawy hazardowej w Holandii zgodnie z założonym harmonogramem nie uda się. Rząd tego kraju ogłosił właśnie, że potrzebuje więcej czasu na opracowanie nowych przepisów regulujących funkcjonowanie branży.

Niderlandzki minister sprawiedliwości i bezpieczeństwa, Sander Dekker, poinformował niższą izbę parlamentu, że zaproponował kolejne zmiany do ustawy o grach hazardowych online (RGA). Jednocześnie wskazał, że ​rząd planuje, iż RGA wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r., a więc sześć miesięcy później niż wcześniej ogłoszono. To znaczące opóźnienie, które przedłuża stan braku kompleksowej regulacji gier online w Holandii.

Kansspelautoriteit (KSA), holenderski organ ds. Hazardu, już wcześniej podkreślał, że zacznie przyjmować wnioski o licencje online dopiero po wejściu w życie RGA, a ich weryfikacja będzie trwała kolejne sześć miesięcy. W praktyce oznacza to, że podmioty hazardowe, które zamierzają rozpocząć legalną działalność online w Holandii będą mogły ją podjąć dopiero w lipcu 2021 r. Pierwotne plany spaliły zatem na panewce i start będzie znacznie opóźniony.

Jako pozytyw dla branży należy odczytać deklarację Dekkera, iż rząd odrzucił wezwania niektórych sił politycznych do wprowadzenia całkowitego zakazu reklamowania hazardu. Minister podkreślił przy tym, że „ograniczenie reklamy hazardu nie jest samo w sobie celem holenderskiej polityki hazardowej”. Wydaje się zatem, że nie ma zagrożenia scenariuszem włoskim.

Dekker poinformował także, że przeprowadzone przez rząd badania wykazały, iż surowe ograniczenia reklamowe negatywnie wpłynęłyby na rządowy plan zachęcenia holenderskich graczy do gry u licencjonowanych, legalnie działających podmiotów. Prowadzone przez nich witryny internetowe mają być skuteczniej nadzorowane pod kątem odpowiedzialnego hazardu. Rząd uznał, że inne rozwiązanie, utrudniające działalność legalnym podmiotom, może mieć negatywny wpływ na kwestie związane z uzależnieniami.

Dekker ostrzegł jednak również, że rząd może rozważyć zaostrzenie obowiązujących obecnie zasad dotyczących reklamowy, w tym między innymi ograniczyć czas, w którym będą się mogły pojawiać reklamy w niektórych rodzajach mediów. Wskazał również na możliwe ograniczenia w zakresie ofert bonusowych, czy ograniczenia wsparcia marketingowego znanych osób, szczególnie jeśli ich wizerunki są atrakcyjne dla młodzieży. Nie podał jednak szczegółów ewentualnych rozwiązań.

Holenderski minister ogłosił także, że KSA będzie wymagać od przyszłych licencjobiorców online, aby wykazali, że mają skuteczny system służący weryfikacji wieku. Zauważył przy tym, że nieletni klienci, przynajmniej do początku 2018 r., stosunkowo łatwo uzyskiwali dostęp do państwowej Toto Nederlandse Loterij. Rząd uznaje taką sytuację za zagrożenie dla bezpieczeństwa młodych ludzi w tym kraju.

Z tej przyczyny Nederlandse Loterij została zmuszona do aktualizacji procedury weryfikacji wieku, a Dekker ostrzegł wszystkich potencjalnych licencjobiorców, że również muszą stosowne rozwiązania wprowadzić, w przeciwnym razie nie otrzymają licencji.

Zobacz też

Hiszpania: koniec sponsoringu w piłce nożnej?

Rząd hiszpański zamierza zakazać sponsoringu firm z branży hazardowej na koszulkach piłkarskich. Rozwiązanie ma zostać wprowadzone w ramach nowych

Czytaj więcej...

European Lotteries publikuje raport z działalności za rok 2019

Po raz drugi w swej historii European Lotteries, organizacja zrzeszająca głownie europejskich operatorów loterii oraz ich dostawców, wydała raport

Czytaj więcej...

Betway ratuje krykieta w RPA

Znany operator internetowy, Betway zawarł umowę partnerską z Cricket South Africa (CSA) - organem zarządzającym i nadzorującym tę dyscyplinę

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu