Holendrzy debatują nad zakazem reklamy gier hazardowych

W Aktualności DNIA
- Updated

Holenderski parlament zastanawia się nad całkowitym zakazem reklamowania hazardu między godziną 6:00 a 21:00. Trwa również debata na temat innych rozwiązań prawnych dotyczących działalności branży w tym kraju.

Wniosek złożony wczoraj przez holenderską partię Unia Chrześcijańska wzywa do przedłużenia zakazu o dwie godziny, tak aby regulacja powielała obowiązujące obecnie ograniczenia w zakresie reklamy alkoholu. Holenderscy deputowani dyskutowali wczoraj aż o dziesięciu wnioskach dotyczących tematyki hazardu i reklamy, a ostateczne głosowanie nad każdym z nich odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Kolejny wniosek, również złożony przez Unię Chrześcijańską, zakłada ponadto wprowadzenie zakazu wszelkich reklam gier losowych przedstawiających celebrytów poniżej 25 roku życia. Jeśli zostanie on przyjęty, operatorzy będą musieli również wykazywać, że znane osoby, które wystąpią w reklamie nie mają „znacznej popularności” wśród osób w wieku poniżej 24 lat. Przedstawiciele UCh odpowiadając na pytania, w jaki sposób określić stopień „znacznej popularności” wśród tej grupy wiekowej stwierdzili, że należy kierować się badaniami prowadzonymi w mediach i mediach społecznościowych. Nie wskazali jednak szczegółów w tym zakresie.

Unia Chrześcijańska, holenderska Partia Socjalistyczna (SP) i Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA) wezwały ponadto wspólnie rząd holenderski do opracowania procesu gwarantującego przeznaczenie dodatkowych wpływów do budżetu z regulowanych zakładów sportowych na wsparcie działalności holenderskich stowarzyszeń i organizacji sportowych.

Politycy toczyli również dyskusje na temat tak zwanych gier o podwyższonym ryzyku. W tej sprawie rząd został wezwany do „gruntownego przedyskutowania” wprowadzenia dodatkowych ograniczeń  dla tych gier.

Gorącą dyskusję wywołał postawiony przez Unię Chrześcijańską postulat wyposażenia holenderskich organizacji sportowych w prawo weta w odniesieniu do zawodów sportowych, na które bukmacherzy mogą oferować swoje zakłady. Holenderski minister bezpieczeństwa publicznego, Sander Dekker, stanowczo argumentował przeciwko temu wnioskowi twierdząc, że jest zbyt daleko idący i dałby stowarzyszeniom sportowym „bardzo duży wpływ” na to, co byłoby prawnie dozwolone, a co zakazane.

Partia Socjalistyczna (SP) zawnioskowała ponadto, aby na holenderskim rynku hazardowym działać mogli wyłącznie „wiarygodni, nowi dostawcy, którzy działają w dobrej wierze”. Celem tej regulacji jest zamknięcie możliwości funkcjonowania tych operatorów, którzy zostali ukarani za łamanie holenderskiego prawa.

Głosowanie parlamentarne nad poszczególnymi wnioskami planowane jest na przyszły tydzień.

Zobacz też

Hiszpania: koniec sponsoringu w piłce nożnej?

Rząd hiszpański zamierza zakazać sponsoringu firm z branży hazardowej na koszulkach piłkarskich. Rozwiązanie ma zostać wprowadzone w ramach nowych

Czytaj więcej...

European Lotteries publikuje raport z działalności za rok 2019

Po raz drugi w swej historii European Lotteries, organizacja zrzeszająca głownie europejskich operatorów loterii oraz ich dostawców, wydała raport

Czytaj więcej...

Betway ratuje krykieta w RPA

Znany operator internetowy, Betway zawarł umowę partnerską z Cricket South Africa (CSA) - organem zarządzającym i nadzorującym tę dyscyplinę

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu