Holendrzy debatują nad zakazem reklamy gier hazardowych

W Aktualności DNIA
- Updated

Holenderski parlament zastanawia się nad całkowitym zakazem reklamowania hazardu między godziną 6:00 a 21:00. Trwa również debata na temat innych rozwiązań prawnych dotyczących działalności branży w tym kraju.

Wniosek złożony wczoraj przez holenderską partię Unia Chrześcijańska wzywa do przedłużenia zakazu o dwie godziny, tak aby regulacja powielała obowiązujące obecnie ograniczenia w zakresie reklamy alkoholu. Holenderscy deputowani dyskutowali wczoraj aż o dziesięciu wnioskach dotyczących tematyki hazardu i reklamy, a ostateczne głosowanie nad każdym z nich odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Kolejny wniosek, również złożony przez Unię Chrześcijańską, zakłada ponadto wprowadzenie zakazu wszelkich reklam gier losowych przedstawiających celebrytów poniżej 25 roku życia. Jeśli zostanie on przyjęty, operatorzy będą musieli również wykazywać, że znane osoby, które wystąpią w reklamie nie mają „znacznej popularności” wśród osób w wieku poniżej 24 lat. Przedstawiciele UCh odpowiadając na pytania, w jaki sposób określić stopień „znacznej popularności” wśród tej grupy wiekowej stwierdzili, że należy kierować się badaniami prowadzonymi w mediach i mediach społecznościowych. Nie wskazali jednak szczegółów w tym zakresie.

Unia Chrześcijańska, holenderska Partia Socjalistyczna (SP) i Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA) wezwały ponadto wspólnie rząd holenderski do opracowania procesu gwarantującego przeznaczenie dodatkowych wpływów do budżetu z regulowanych zakładów sportowych na wsparcie działalności holenderskich stowarzyszeń i organizacji sportowych.

Politycy toczyli również dyskusje na temat tak zwanych gier o podwyższonym ryzyku. W tej sprawie rząd został wezwany do „gruntownego przedyskutowania” wprowadzenia dodatkowych ograniczeń  dla tych gier.

Gorącą dyskusję wywołał postawiony przez Unię Chrześcijańską postulat wyposażenia holenderskich organizacji sportowych w prawo weta w odniesieniu do zawodów sportowych, na które bukmacherzy mogą oferować swoje zakłady. Holenderski minister bezpieczeństwa publicznego, Sander Dekker, stanowczo argumentował przeciwko temu wnioskowi twierdząc, że jest zbyt daleko idący i dałby stowarzyszeniom sportowym „bardzo duży wpływ” na to, co byłoby prawnie dozwolone, a co zakazane.

Partia Socjalistyczna (SP) zawnioskowała ponadto, aby na holenderskim rynku hazardowym działać mogli wyłącznie „wiarygodni, nowi dostawcy, którzy działają w dobrej wierze”. Celem tej regulacji jest zamknięcie możliwości funkcjonowania tych operatorów, którzy zostali ukarani za łamanie holenderskiego prawa.

Głosowanie parlamentarne nad poszczególnymi wnioskami planowane jest na przyszły tydzień.

Zobacz też

Bukmacherzy – dlaczego produkt jest tak ważny?

Polska branża zakładów bukmacherskich została zdominowana przez dwie najpopularniejsze marki, które wspólnie kontrolują ponad 3/4 rynku. Mowa tu oczywiście

Czytaj więcej...

Bank Australia zablokuje transakcje hazardowe kartami kredytowymi

Bank Australia zablokuje swoim klientom możliwość wykorzystywania wydanych przez siebie kart kredytowych do finansowania transakcji hazardowych.Nowe rozwiązanie wejdzie w

Czytaj więcej...

Kasyna w Wielkiej Brytanii zakażą spożywania alkoholu aby uniknąć zamknięć?

Operatorzy kasyn działający na co dzień w Anglii i Walii zaproponowali wprowadzenie zakazu spożywania alkoholu, tak aby uniknąć kolejnej

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu