Ile podatków z automatów?

W Aktualności DNIA
- Updated
Automaty do gry

Jak podaje Polska Agencja Prasowa za biurem prasowym Ministerstwa Finansów, wartość zadeklarowanego podatku od gier na automatach za pierwszy kwartał 2019 r. opiewa na 2 mln 281 tys. złotych. Dla przypomnienia, w całym roku 2018 wartość ta wyniosła 1 mln 805 tys. zł.

Biuro prasowe MF informuje ponadto, że Totalizator Sportowy, który jest obecnie monopolistą na rynku automatów poza kasynami gry, systematycznie rozwija swoją działalność w zakresie gier na automatach urządzanych w dedykowanych salonach gier. W związku z tym wartość zadeklarowanego podatku z tego tytułu w 2018 r. wyniosła 1,805 mln złotych, natomiast w pierwszym kwartale 2019 r. osiągnęła poziom 2,281 mln złotych.

Ministerstwo Finansów informuje również, iż nie prowadzi obecnie prac legislacyjnych nad zmianą ustawy o grach hazardowych. Dokonywana jest bowiem ocena efektów rozwiązań wprowadzonych do ustawy o grach hazardowych ustawą nowelizacyjną z dnia 15 grudnia 2016 r. (która weszła w życie w kwietniu 2017 r. – przyp. Red.) w aspekcie spodziewanych, jak i rzeczywistych jej skutków we wszystkich obszarach, których dotyczy. Dopiero dokonany, kompleksowy przegląd ich funkcjonowania pozwoli na ocenę zasadności podjęcia nowych działań – dodaje Ministerstwo. Jednocześnie biuro prasowe Totalizatora Sportowego poinformowało, że obecnie działa 40 salonów gier na automatach, podkreślając przy tym, że spółka planuje podwojenie tej liczby do końca wakacji. Nowe salony będą powstawać na terenie całej Polski – przekazało biuro prasowe TS, nie wskazując konkretnych lokalizacji. Dodano, że obecnie w salonach gier na automatach działa 600 maszyn.

Przypomnijmy, że Totalizator Sportowy urządza gry na automatach dzięki nowelizacji ustawy o grach hazardowych, realizując monopol państwa w tym zakresie. W połowie maja krajowy monopolista poinformował, że podpisał umowę na dostawę terminali EGM oraz że trwają negocjacje z kolejnymi dostawcami tych urządzeń. Spółka pytana o wyniki finansowe z tytułu gier na automatach odpowiedziała, że dane te „znajdować się będą w sprawozdaniu finansowym”.

W kwietniu br. TS poinformował, że ponad 6 mld złotych wyniosła sprzedaż łącznie z dopłatą wszystkich produktów oferowanych przez Totalizator Sportowy w 2018 r., podczas gdy w roku 2017 było to 5,6 mld złotych. Wedle informacji spółki łączna wartość wszystkich wpłat do budżetu w ub.r. wyniosła ponad 2 mld złotych. Jak można wywnioskować z wysokości zadeklarowanego przez spółkę podatku, gry na automatach nie stanowią na razie istotnej części uzyskiwanych przychodów.

Nowelizacja ustawy o grach hazardowych z 2016 r. w istotny sposób zmieniła ustawę z 2009 roku, wprowadzając między innymi silną kontrolę państwa w obszarze gier na automatach. Automatami do gier zarządza obecnie Totalizator Sportowy, właściciel marki LOTTO, który jest spółką Skarbu Państwa.

fot. Steve Sawusch / Unsplash

Zobacz też

Jamie Foxx w nowej kampanii reklamowej BetMGM

BetMGM, spółka joint venture GVC Holdings i MGM Resorts, oferująca zakłady sportowe i gry online ogłosiła, że w jej

Czytaj więcej...

Hazard online w Zimbabwe zyskuje na popularności, jednak państwo nie czerpie z tego zysków

W 16 milionowym Zimbabwe, ponad 50% populacji ma obecnie dostęp do Internetu.  Dzięki rozwojowi telefonii komórkowej, mieszkańcy tego afrykańskiego

Czytaj więcej...

Urugwaj: przetarg na resort na wybrzeżu Rocha

Prezydent Urugwaju, Luis Lacalle Pou wraz z ministrem turystyki Germánem Cardoso nie zwątpili w zasadność inwestycji w zintegrowane resorty

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu