Irlandia wprowadza ulgę podatkową dla bukmacherów

W Aktualności DNIA
- Updated

Jak donosi irlandzki dziennik The Irish Times, Ministerstwo Finansów Irlandii wprowadziło zwolnienie od opłaty podatkowej w wysokości 50 000 € rocznie. Ulga dotyczyć będzie lokalnych bukmacherów. Zgodnie z zapowiedzią Ministra Finansów, Paschala Donohoe, celem tej inicjatywy jest pomoc małym niezależnym podmiotom bukmacherskim działającym w Irlandii.

Przyjęte przez irlandzkie MF rozwiązanie oznacza, że bukmacherzy ci nie będą płacić podatków od pierwszych 50 000 € za zakłady, które przyjmą w ciągu roku. Co ciekawe na początku roku zespół odpowiadający za strategię podatkową irlandzkiego Ministerstwa Finansów zasugerował wprowadzenie ulgi w wysokości aż 2 milionów euro rocznie, aby pomóc mniejszym niezależnym bukmacherom konkurować z większymi markami, takimi jak Paddy Power, Boylesports i Ladbrokes. Ostatecznie kwota ta została jednak znacznie zmniejszona.

Decyzja lokalnego fiskusa wydaje się być podjętą przez rząd próbą złagodzenia skutków podniesienia podatków od zakładów, które sam Donohoe wprowadził w ubiegłym roku. Podatek ten wzrósł z 1 % do 2%, co według analityków powinno przynieść Irlandii około 95 mln € wpływu w 2019 roku. Taki ruch rządu mógł zagrozić funkcjonowaniu najmniejszych podmiotów bukmacherskich.

Uważam, że nadszedł czas, aby podwyższyć podatek od zakładów. Ponadto stawka od prowizji zarobionych przez pośredników lub giełd wzrośnie z 15% do 25%. Przepis ten wejdzie w życie 1 stycznia i wygeneruje dodatkowe 40 milionów euro w 2019 roku oraz 52 miliony euro w ciągu całego roku.” – mówił minister w 2018 roku. Teraz najwyraźniej w pewnym stopniu zmienił swoją opinię w części dotyczącej obciążeń nakładanych najmniejszych graczy na rynku.

Dodajmy, że irlandzcy bukmacherzy płacą podatek od każdego postawionego zakładu. Rząd w zasadniczej części przeznacza tę kwotę na wsparcie branży wyścigów konnych i chartów.

Pic. TeroVesalainen

Zobacz też

Domenę hazardową sprzedam!

Właściciele domen związanych z hazardem mogą sporo zarobić. 28 listopada na międzynarodowej giełdzie domen internetowych Sedo rusza aukcja internetowych adresów hazardowych

Czytaj więcej...

Holenderska regulacja hazardowa opóźniona

Wprowadzenie nowej ustawy hazardowej w Holandii zgodnie z założonym harmonogramem nie uda się. Rząd tego kraju ogłosił właśnie, że potrzebuje więcej

Czytaj więcej...

TS zasila budżet państwa miliardem złotych

W tym roku około miliard złotych, w kolejnych znacznie więcej Totalizator Sportowy planuje przekazać do budżetu państwa z tytułu podatku od

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu