Japonia powołuje komisję ds. zarządzania kasynami

W Aktualności DNIA
- Updated

Japoński parlament potwierdził datę rozpoczęcia pracy komisji, której zadaniem będzie monitorowanie i nadzorowanie procesu licencjonowania kasyn. Rząd przyjął rozporządzenie, które zakłada rozpoczęcie działalności takiej komórki od 7 stycznia 2020 roku.

Branża kasyn w Japonii wciąż się rozwija. Poza próbami wprowadzenia odpowiednich regulacji dotyczących ich działania, założeniem władz było utworzenie organów niezbędnych do sprawnego funkcjonowania rynku. W ubiegły piątek rząd przyjął w związku z tym rozporządzenie w sprawie utworzenia dedykowanej komisji, której zadaniem będzie nadzór nad operatorami kasyn w Japonii, dowiadujemy się z portalu gamblinginsider.

Według agencji Jiji Press, nowa komórka rozpocznie swoją działalność 7 stycznia przyszłego roku. W skład nowoutworzonego organu wchodzić będzie pięciu mianowanych przez rząd członków, z których jeden pełnić będzie funkcję przewodniczącego. Stanowiska te zostaną ostatecznie obsadzone podczas nadzwyczajnej sesji parlamentu Japonii. Kadencja każdego z członków trwać będzie przez okres pięciu lat. Docelowo jak podaje agencja, nowa komórka ma zatrudniać około 100 osób.

Japoński rząd potwierdził także, że przy komisji utworzony zostanie sekretariat, składający się z dwóch wydziałów, z których pierwszy ma zajmować się pracami administracyjnymi oraz przeciwdziałaniem uzależnieniom od hazardu, natomiast drugi będzie sprawował ogólny nadzór nad branżą.

Jak łatwo się domyślić, inicjatywa powstania komisji, której obecność ułatwi kontrolę nad tak szybko rozwijającym się sektorem rynku, ma z pewnością związek z rosnącym zainteresowaniem inwestycjami w tzw. zintegrowane centra rozrywki. Pisaliśmy o tym między innymi tutaj: https://gamingbuzz.pl/wielkie-inwestycje-w-hazard-kontra-obawy-wladz-i-lokalnych-spolecznosci-przypadek-japonii. Jak oświadczył japoński minister turystyki, Kazuyoshi Akaba, aktualnie aż osiem obszarów w kraju zabiega o taki ośrodek.

To właśnie nowopowołana komisja będzie odpowiadać za działania związane z nadchodzącym projektem zintegrowanego ośrodka, który zgodnie z zapowiedziami ma powstać najpóźniej do 2025 roku.

Oczekuje się, że w niedalekiej przyszłości rynek kasyn w Japonii stanie się trzecim co do wielkości na świecie, po Makau i Nevadzie. Według ostatniego raportu Sanford Bernstein, rynek kasyn  w Kraju kwitnącej wiśni będzie generował przychody (GGR) w wysokości 8 miliardów dolarów rocznie.

Podczas, gdy entuzjaści z branży nie mogą doczekać się powstania nowych kasyn w Japonii, wielu mieszkańców nie popiera liberalizacji tego segmentu. Początkowo planowano, aby wspomniana komisja rozpoczęła swoją działalność 1 lipca br., ale obawy społeczne związane z rosnącym problemem hazardowym wśród Japończyków spowodowały opóźnienie i przeniesienie terminu na przyszły rok. Badanie opinii publicznej przeprowadzone przez Jiji Press wykazało bowiem, że około 60% Japończyków jest przeciwnych rozwojowi branży hazardowej, a ich głównym zmartwieniem jest obawa o bezpieczeństwo publiczne.

Zobacz też

Malta chce przyciągnąć pracowników

Fundacja Gaming Malta połączyła siły ze swoim europejskim odpowiednikiem iGEN i uruchomia projekt „Why iGaming”, który skoncentruje się na

Czytaj więcej...

Kasyno i poker online w niemieckich krajach związkowych

Pomimo podzielonych zdań i opinii, niemieckie kraje związkowe osiągnęły finalnie porozumienie w sprawie zastosowania przejściowych przepisów, które dopuszczają obecność

Czytaj więcej...

Argentyna. Coraz więcej głosów za regulacją hazardu online w kraju

Podczas ostatnio zorganizowanej przez Argentine State Lottery Association (ALEA) konferencji online, lokalni operatorzy wraz z organami regulacyjnymi debatowali nad

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu