Japonia powołuje komisję ds. zarządzania kasynami

W Aktualności DNIA
- Updated

Japoński parlament potwierdził datę rozpoczęcia pracy komisji, której zadaniem będzie monitorowanie i nadzorowanie procesu licencjonowania kasyn. Rząd przyjął rozporządzenie, które zakłada rozpoczęcie działalności takiej komórki od 7 stycznia 2020 roku.

Branża kasyn w Japonii wciąż się rozwija. Poza próbami wprowadzenia odpowiednich regulacji dotyczących ich działania, założeniem władz było utworzenie organów niezbędnych do sprawnego funkcjonowania rynku. W ubiegły piątek rząd przyjął w związku z tym rozporządzenie w sprawie utworzenia dedykowanej komisji, której zadaniem będzie nadzór nad operatorami kasyn w Japonii, dowiadujemy się z portalu gamblinginsider.

Według agencji Jiji Press, nowa komórka rozpocznie swoją działalność 7 stycznia przyszłego roku. W skład nowoutworzonego organu wchodzić będzie pięciu mianowanych przez rząd członków, z których jeden pełnić będzie funkcję przewodniczącego. Stanowiska te zostaną ostatecznie obsadzone podczas nadzwyczajnej sesji parlamentu Japonii. Kadencja każdego z członków trwać będzie przez okres pięciu lat. Docelowo jak podaje agencja, nowa komórka ma zatrudniać około 100 osób.

Japoński rząd potwierdził także, że przy komisji utworzony zostanie sekretariat, składający się z dwóch wydziałów, z których pierwszy ma zajmować się pracami administracyjnymi oraz przeciwdziałaniem uzależnieniom od hazardu, natomiast drugi będzie sprawował ogólny nadzór nad branżą.

Jak łatwo się domyślić, inicjatywa powstania komisji, której obecność ułatwi kontrolę nad tak szybko rozwijającym się sektorem rynku, ma z pewnością związek z rosnącym zainteresowaniem inwestycjami w tzw. zintegrowane centra rozrywki. Pisaliśmy o tym między innymi tutaj: https://gamingbuzz.pl/wielkie-inwestycje-w-hazard-kontra-obawy-wladz-i-lokalnych-spolecznosci-przypadek-japonii. Jak oświadczył japoński minister turystyki, Kazuyoshi Akaba, aktualnie aż osiem obszarów w kraju zabiega o taki ośrodek.

To właśnie nowopowołana komisja będzie odpowiadać za działania związane z nadchodzącym projektem zintegrowanego ośrodka, który zgodnie z zapowiedziami ma powstać najpóźniej do 2025 roku.

Oczekuje się, że w niedalekiej przyszłości rynek kasyn w Japonii stanie się trzecim co do wielkości na świecie, po Makau i Nevadzie. Według ostatniego raportu Sanford Bernstein, rynek kasyn  w Kraju kwitnącej wiśni będzie generował przychody (GGR) w wysokości 8 miliardów dolarów rocznie.

Podczas, gdy entuzjaści z branży nie mogą doczekać się powstania nowych kasyn w Japonii, wielu mieszkańców nie popiera liberalizacji tego segmentu. Początkowo planowano, aby wspomniana komisja rozpoczęła swoją działalność 1 lipca br., ale obawy społeczne związane z rosnącym problemem hazardowym wśród Japończyków spowodowały opóźnienie i przeniesienie terminu na przyszły rok. Badanie opinii publicznej przeprowadzone przez Jiji Press wykazało bowiem, że około 60% Japończyków jest przeciwnych rozwojowi branży hazardowej, a ich głównym zmartwieniem jest obawa o bezpieczeństwo publiczne.

Zobacz też

Hiszpania. Oficjalny zakaz sponsoringu przez operatorów hazardowych

Hiszpańskie władze oficjalnie potwierdziły zastosowanie okresu przejściowego na wprowadzenie zakazu sponsorowania gier hazardowych w piłce nożnej. Organy z Półwyspu

Czytaj więcej...

Celebryci i znani sportowcy znikną z brytyjskich reklam hazardu

Brytyjski Komitet Praktyki Reklamowej (CAP) przygotowuje ustawę, która zakaże wykorzystywania osobistości ze świata sportu oraz innych celebrytów w reklamach

Czytaj więcej...

Grzywna dla Google za reklamy hazardu we Włoszech

Autorità per le Garanzie nelle Comunicazioni (AGCOM), włoski organ regulujący kwestie komunikacji w tym kraju, nałożył na Google grzywnę

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu