Kampania wyborcza w Wielkiej Brytanii. Politycy zapowiadają zmiany w prawie hazardowym

W Aktualności DNIA
- Updated

Brytyjskie partie polityczne zapowiadają w swoich manifestach przedwyborczych duże zmiany w regulacjach dotyczących hazardu online. Przedterminowe wybory do Izby Gmin odbędą się w czwartek, 12 grudnia, a temat gier hazardowych stał się jednym z pól rywalizacji politycznej pomiędzy startującymi partiami.

Brytyjska Partia Konserwatywna zobowiązała się do przeprowadzenia pełnego przeglądu brytyjskiej ustawy hazardowej z 2005 r. Partia Borisa Johnsona obiecała w opublikowanym programie wprowadzenie przepisów, dzięki którym brytyjski Internet stanie się „najbezpieczniejszym miejscem na świecie” . W kontekście prawa hazardowego, partia zapowiedziała analizę ustawy o grach hazardowych, ze szczególnym naciskiem na niewłaściwe używanie kart kredytowych w grach hazardowych i problemy związane z loot boxami.

Obie kwestie były badane w ciągu ostatniego roku. Brytyjska Komisja ds. Hazardu (UKGC) rozważała potencjalny zakaz używania kart kredytowych w grach hazardowych, a podczas dochodzenia przeprowadzonego przez komisję parlamentarną zalecono, aby „skrzynki z łupami” zostały zakazane z powodu zagrożenia hazardem nieletnich użytkowników gier wideo.

Również Partia Pracy w swoim programie wyborczym zobowiązała się do wprowadzenia nowego ustawodawstwa „dostosowanego do epoki cyfrowej”. Nowe przepisy mają zastąpić brytyjski Gambling Act z 2005 r.

Pomysły obecnej opozycji obejmują ustanowienie różnego rodzaju limitów gry, wprowadzenie opłaty na finansowanie leczenia szkód hazardowych oraz stworzenie i wprowadzenie mechanizmów rekompensaty dla poszkodowanych konsumentów. Politycy Labour Party oświadczyli, że dostrzegają wpływ hazardu na zdrowie publiczne i zapowiedzieli, że ​​rozwiążą ten problem poprzez rozszerzenie usług wsparcia w leczeniu uzależnień. Partia zapowiedziała również, że ​​ograniczy reklamę hazardu w sporcie.

Manifest wyborczy Liberalnych Demokratów nie zakłada z kolei przeglądu brytyjskiej ustawy hazardowej, jednak partia oświadczyła, że ​​będzie dążyć do ustanowienia tak zwanego „rzecznika ds. hazardu” dla Wielkiej Brytanii. Nie podano jednak żadnych szczegółów, dotyczących na przykład zakresu obowiązków i kompetencji rzecznika, czy jego roli w systemie nadzoru nad branżą hazardową. Liberałowie zapowiedzieli również, że wprowadzą obowiązkową opłatę obciążającą operatorów hazardowych. Uzyskane w ten sposób fundusze miałyby służyć finansowaniu programów wspierających osoby uzależnione. Ponadto, podobnie jak Partia Pracy, Liberalni Demokraci zapowiedzieli ograniczenie reklam hazardu. Rozważają również pomysł zakazu używania kart kredytowych w grach hazardowych.

Foto. GerdAltmann

Zobacz też

Malta chce przyciągnąć pracowników

Fundacja Gaming Malta połączyła siły ze swoim europejskim odpowiednikiem iGEN i uruchomia projekt „Why iGaming”, który skoncentruje się na

Czytaj więcej...

Kasyno i poker online w niemieckich krajach związkowych

Pomimo podzielonych zdań i opinii, niemieckie kraje związkowe osiągnęły finalnie porozumienie w sprawie zastosowania przejściowych przepisów, które dopuszczają obecność

Czytaj więcej...

Argentyna. Coraz więcej głosów za regulacją hazardu online w kraju

Podczas ostatnio zorganizowanej przez Argentine State Lottery Association (ALEA) konferencji online, lokalni operatorzy wraz z organami regulacyjnymi debatowali nad

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu