Kenia. Brutalne konsekwencje polityki podatkowej rządu

W Aktualności DNIA
- Updated

SportPesa zwalnia ponad 450 pracowników po zamknięciu działalności tej firmy w Kenii.

Firma bukmacherska SportPesa potwierdziła, że 453 osób z jej biura w Kenii zostało zwolnionych po decyzji firmy o wyjściu z rynku kenijskiego.

Wszyscy pracownicy firmy z biura w Nairobi otrzymali miesięczny okres wypowiedzenia, ich umowy wygasną w listopadzie. SportPesa podkreślił, że podjął w sprawie pracowników „niezwykle trudną decyzję”.

SportPesa ogłosiła w zeszłym tygodniu decyzję o zakończeniu działalności w Kenii, powołując się na „nadmiernie opodatkowane” i niesprawiedliwe środowisko operacyjne na rynku w Kenii, twierdząc, że uciążliwy poziom opodatkowania ustanowionego przez władze, doprowadzi do powstania szarej strefy i nierentowności legalnych operatorów.

W wydanym oświadczeniu firma podkreśliła, że ​​zachęty ekonomiczne dla kenijskich graczy zostaną „całkowicie wyeliminowane” z powodu wprowadzenia 20% stawki podatkowej od obrotu. „Będzie to miało poważne konsekwencje dla licencjonowanych firm bukmacherskich, które sumiennie płacą podatki, a ostatecznie doprowadzi to do spadku dochodów z podatków niemal zera i zahamuje wszystkie inwestycje w sport w Kenii”, dodał bukmacher.

Wzywając rząd Kenii do ponownego rozważenia obecnego stanowiska w sprawie zakładów sportowych, SportPesa zapowiedział, że skutki gospodarcze i społeczne działań rządu będą odczuwalne przez wiele drużyn sportowych w tym kraju.

Wstępne szacunki wskazują, że firma generowała rocznie średnio 100 mld KSH (782 mln GBP) obrotu na sprzedaży internetowej.

SportPesa podkreślił, że decyzja o wyjściu z rynku kenijskiego nie wpłynie na jego globalne operacje.

Inny operator bukmacherski, Betin, również zamknął swoją działalność w Kenii, redukując w ten sposób ponad 2500 miejsc pracy.

Zobacz też

Jamie Foxx w nowej kampanii reklamowej BetMGM

BetMGM, spółka joint venture GVC Holdings i MGM Resorts, oferująca zakłady sportowe i gry online ogłosiła, że w jej

Czytaj więcej...

Hazard online w Zimbabwe zyskuje na popularności, jednak państwo nie czerpie z tego zysków

W 16 milionowym Zimbabwe, ponad 50% populacji ma obecnie dostęp do Internetu.  Dzięki rozwojowi telefonii komórkowej, mieszkańcy tego afrykańskiego

Czytaj więcej...

Urugwaj: przetarg na resort na wybrzeżu Rocha

Prezydent Urugwaju, Luis Lacalle Pou wraz z ministrem turystyki Germánem Cardoso nie zwątpili w zasadność inwestycji w zintegrowane resorty

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu