Kenia. Dwóch liderów rynku kończy działaność

W Aktualności DNIA
- Updated

Największa w Kenii firma bukmacherska, SportPesa, zakończyła działalność w tym kraju po wprowadzeniu nowego podatku od obrotów. Wysokość podatku rząd określił aż na 20%.

W oświadczeniu wydanym przez SportPesa na stronie internetowej, firma podkreśliła, że ​​wprowadzenie 20% podatku od obrotu to kolejne z „dużych obciążeń podatkowych”, którym branża hazardowa w tym kraju już podlegała.

Bukmacher poinformował, że jest rozczarowany posunięciem rządu i stanął na stanowisku, że podwyżka podatków „była oparta na nieporozumieniu dotyczącym sposobu generowania przychodów w branży bukmacherskiej”.

„Podatki te mają szkodliwy wpływ na naszych klientów. Motywacja ekonomiczna do stawiania zakładów zostanie zredukowana do minimum.” dodał SportPesa w wydanym oświadczeniu.

To już drugi raz kiedy SportPesa zakwestionował działania rządu Kenii w zakresie metody obliczania stawki opodatkowania operatorów zakładów sportowych. Pierwszy spór na tej płaszczyźnie miał miejsce w sierpniu.

Zakończenie działalności bukmachera nastąpiło pomimo tego, że władze Kenii, na początku września, dopuściły firmę do wznowienia działalności w tym kraju. W związku z rosnącymi w Kenii podatkami, bukmacher zakończył także sponsorowanie kenijskich wydarzeń sportowych.

Druga co do wielkości kenijska firma bukmacherska Betin również zakończyła działalność i potwierdziła, że ​​zwolni wszystkich 2500 pracowników.

W informacji ogłoszonej w lokalnej gazecie Star, firma stwierdziła, że ​​nie może dłużej wypełniać swoich zobowiązań finansowych i poinformowała, że ​​jej zarząd musi “przemyśleć model operacyjny”.

SportPesa i Betin nie prowadzą działalności sprzedażowej od lipca, pozostając w sporze prawnym z władzami Kenii, który jest następstwem roszczeń rządu tego kraju dotyczących rzekomo niewłaściwej kwoty podatku od zakładów, jaką uiścili do budżetu bukmacherzy. Rząd Kenii twierdził, że 27 operatorów nie zapłaciło podatków w sumie na ponad 4 mld Ksh (31 mln GBP) w 2018 r., ale SportPesa i Betin zakwestionowały te roszczenia przed kenijskim sądem.

Lokalna prasa donosi, że tymczasem brytyjski operator Betway znalazł się w gronie dziesięciu firm, które uzyskały zezwolenie na wznowienie działalności w Kenii po rozstrzygnięciu sporów podatkowych z Kenijskim Urzędem Skarbowym (KRA). Betway i inny operator, Betika, zgodzili się na 20% stawki podatku.

Zobacz też

Hazard online w Zimbabwe zyskuje na popularności, jednak państwo nie czerpie z tego zysków

W 16 milionowym Zimbabwe, ponad 50% populacji ma obecnie dostęp do Internetu.  Dzięki rozwojowi telefonii komórkowej, mieszkańcy tego afrykańskiego

Czytaj więcej...

Urugwaj: przetarg na resort na wybrzeżu Rocha

Prezydent Urugwaju, Luis Lacalle Pou wraz z ministrem turystyki Germánem Cardoso nie zwątpili w zasadność inwestycji w zintegrowane resorty

Czytaj więcej...

Armenia zaostrza przepisy hazardowe. Ograniczenia dotyczą lokalizacji

Minister finansów Republiki Armenii, Atom Janjughazyan, podczas ostatniego posiedzenia rządu potwierdził zamiar zaostrzenia krajowych przepisów hazardowych. Nowe przepisy zmienią

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu