Komisja Europejska zajmie się projektem holenderskiej ustawy hazardowej

W Aktualności DNIA
- Updated

Rząd holenderski przedłożył poprawioną wersję projektu ustawy o grach hazardowych online do przeglądu i zatwierdzenia przez Komisję Europejską (KE).

Poprawki w wersji przesłanej do KE obejmują kontrowersyjne rozwiązanie, wprowadzone przez holenderski rząd, które zabrania operatorom korzystania z baz danych graczy uzyskanych w „erze nieuregulowanej”.

Poprawka zaproponowana przez holenderskiego ministra sprawiedliwości i bezpieczeństwa Sandera Dekkera, ma na celu wprowadzenie równych szans dla wszystkich potencjalnych operatorów po uruchomieniu rynku w lipcu 2021 roku.

Kolejna zmiana zawarta w złożonym do KE projekcie ustawy uniemożliwia licencjonowanym operatorom przenoszenie ich licencji na inne podmioty (np. w drodze fuzji i przejęć) bez uprzedniego poinformowania o tym władz holenderskich.

Wprowadzanie bonusów przez licencjonowanych operatorów również ma zostać ściśle ograniczone, przy czym operatorzy mają obowiązek wyjaśnienia dokładnie wszystkich warunków na jakich są one przyznawane.

Operatorzy nie będą mogli ponadto reklamować usług związanych z hazardem w godzinach od 6:00 do 21:00, z jedynym wyjątkiem, dotyczącym „neutralnych” wzmianek sponsorskich publikowanych za pośrednictwem partnerów medialnych.

Zgodnie ze zmienioną ustawą operatorzy muszą również wyświetlać klientom czas, długość sesji gry i stan konta gracza na każdej stronie interfejsu gracza. Operatorzy zakładów sportowych nie będą też mogli oferować zakładów na żadne zawody młodzieżowe ani amatorskie.

Nowe holenderskie prawo hazardowe nakazuje operatorom lokalizowanie serwerów albo w Holandii lub innym państwie członkowskim UE, albo w kraju, w którym znajduje się ich główna siedziba. Wszyscy licencjonowani operatorzy muszą również opracować i utrzymywać politykę zapobiegania uzależnieniom od hazardu.

Zgodnie z warunkami przeglądu aktów prawnych w Komisji Europejskiej ustawa wchodzi teraz w trzymiesięczny okres “zawieszenia”, w którym zainteresowane strony mogą przekazywać opinie na temat zaproponowanych przepisów. Po upływie tego czasu KE rozpocznie własny przegląd aktu, oceniając jego zgodność z prawem UE. Jeśli akt zostanie uznany za zgodny, KE go zatwierdzi, otwierając drogę dla uruchomienia holenderskiego rynku hazardu online.

Rynek holenderski ma zostać otwarty się w lipcu 2021 r., sześć miesięcy po wejściu w życie nowej ustawy.

Zobacz też

Rozmowa z Mateuszem Kalinowski organizatorem Warsaw Poker Challenge

Jesteś jedną z osób organizujących spotkania pokerowe w Warszawie. Jak to się zaczęło?Cała fascynacja kartami zaczęła się już od

Czytaj więcej...

40% spadek przychodów z gier hazardowych online w Grecji

Grecki rynek gier hazardowych online zanotował ok. 40-procentowy spadek przychodów w okresie pierwszych pięciu miesięcy 2020 r. Co nie

Czytaj więcej...

Potrojenie wartości branży kasyn na przestrzeni dwóch dekad

Zgodnie z niedawno przeprowadzonymi przez Catena Media badaniami branży, globalny rynek kasyn na przestrzeni ostatnich dwóch dekad urósł niemal

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu