Koniec impasu w Holandii w sprawie gier przez Internet

W Aktualności DNIA
- Updated
NL

Po ponad dwóch latach od jej przyjęcia przez niższą izbę Stanów Generalnych Królestwa Niderlandów, dziś senatorowie przegłosowali ustawę sankcjonującą krajowy system licencyjny rynku hazardu internetowego. Przepisy, nad którymi praca trwała łącznie przeszło 13 lat, po raz pierwszy umożliwią przyznawanie licencji prywatnym operatorom gier i zakładów.

Jak donosi holenderski dziennik Financieele Dagblad, ponad 300 podmiotów wyraziło zainteresowanie niderlandzkim rynkiem hazardowym, spośród których przeszło 50 najprawdopodobniej wystąpi formalnie o przyznanie licencji jak tylko będzie to możliwe.

Przebieg zeszłotygodniowej debaty w senacie wskazuje, że holenderski regulator planuje wprowadzenie dwuletniego okresu przejściowego, w czasie którego o zezwolenie nie będą mogły ubiegać się podmioty, które uprzednio aktywnie zachęcały Holendrów do gry w swoich, nielegalnych wówczas, serwisach. Przepisy zakładają również konieczność wprowadzenia szeregu rozwiązań z zakresu odpowiedzialnej gry, których celem ma być ochrona grających. Wymagane będzie również zatrudnienie przez firmy z licencją ekspertów w obszarze walki z uzależnieniami. Co ciekawe ustawa zakłada wysoki, bo 29% podatek i jako taka jest jedną z najbardziej restrykcyjnych w Europie.

Pomimo to niektórzy senatorowie postulowali dodatkowo wprowadzenie całkowitego zakazu reklamy gier i zakładów przez Internet, jednakże rząd ocenił takie rozwiązania jako zbyt restrykcyjne. Zobowiązał się jednak do tego, że będzie ściśle monitorował sposoby i zakres działań marketingowych operatorów.

Co ciekawe przedstawiciele rządu wnieśli jednocześnie o wycofanie projektu ustawy znoszącej monopol państwa na hazard naziemny.

Zobacz też

Malta chce przyciągnąć pracowników

Fundacja Gaming Malta połączyła siły ze swoim europejskim odpowiednikiem iGEN i uruchomia projekt „Why iGaming”, który skoncentruje się na

Czytaj więcej...

Kasyno i poker online w niemieckich krajach związkowych

Pomimo podzielonych zdań i opinii, niemieckie kraje związkowe osiągnęły finalnie porozumienie w sprawie zastosowania przejściowych przepisów, które dopuszczają obecność

Czytaj więcej...

Argentyna. Coraz więcej głosów za regulacją hazardu online w kraju

Podczas ostatnio zorganizowanej przez Argentine State Lottery Association (ALEA) konferencji online, lokalni operatorzy wraz z organami regulacyjnymi debatowali nad

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu