Koniec impasu w Holandii w sprawie gier przez Internet

W Aktualności DNIA
- Updated
NL

Po ponad dwóch latach od jej przyjęcia przez niższą izbę Stanów Generalnych Królestwa Niderlandów, dziś senatorowie przegłosowali ustawę sankcjonującą krajowy system licencyjny rynku hazardu internetowego. Przepisy, nad którymi praca trwała łącznie przeszło 13 lat, po raz pierwszy umożliwią przyznawanie licencji prywatnym operatorom gier i zakładów.

Jak donosi holenderski dziennik Financieele Dagblad, ponad 300 podmiotów wyraziło zainteresowanie niderlandzkim rynkiem hazardowym, spośród których przeszło 50 najprawdopodobniej wystąpi formalnie o przyznanie licencji jak tylko będzie to możliwe.

Przebieg zeszłotygodniowej debaty w senacie wskazuje, że holenderski regulator planuje wprowadzenie dwuletniego okresu przejściowego, w czasie którego o zezwolenie nie będą mogły ubiegać się podmioty, które uprzednio aktywnie zachęcały Holendrów do gry w swoich, nielegalnych wówczas, serwisach. Przepisy zakładają również konieczność wprowadzenia szeregu rozwiązań z zakresu odpowiedzialnej gry, których celem ma być ochrona grających. Wymagane będzie również zatrudnienie przez firmy z licencją ekspertów w obszarze walki z uzależnieniami. Co ciekawe ustawa zakłada wysoki, bo 29% podatek i jako taka jest jedną z najbardziej restrykcyjnych w Europie.

Pomimo to niektórzy senatorowie postulowali dodatkowo wprowadzenie całkowitego zakazu reklamy gier i zakładów przez Internet, jednakże rząd ocenił takie rozwiązania jako zbyt restrykcyjne. Zobowiązał się jednak do tego, że będzie ściśle monitorował sposoby i zakres działań marketingowych operatorów.

Co ciekawe przedstawiciele rządu wnieśli jednocześnie o wycofanie projektu ustawy znoszącej monopol państwa na hazard naziemny.

Zobacz też

Hiszpania: koniec sponsoringu w piłce nożnej?

Rząd hiszpański zamierza zakazać sponsoringu firm z branży hazardowej na koszulkach piłkarskich. Rozwiązanie ma zostać wprowadzone w ramach nowych

Czytaj więcej...

European Lotteries publikuje raport z działalności za rok 2019

Po raz drugi w swej historii European Lotteries, organizacja zrzeszająca głownie europejskich operatorów loterii oraz ich dostawców, wydała raport

Czytaj więcej...

Betway ratuje krykieta w RPA

Znany operator internetowy, Betway zawarł umowę partnerską z Cricket South Africa (CSA) - organem zarządzającym i nadzorującym tę dyscyplinę

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu