Loot boxy w Polsce nie są grami hazardowymi

W Aktualności DNIA
- Updated
Gaming

Jak donosi dzisiaj Rzeczpospolita na swoich stronach, Ministerstwo Finansów nie uznaje aktualnie loot boxów w grach za gry hazardowe. Temat został wywołany w ubiegłym tygodniu, gdy mecenas Tom Rollauer z krakowskiej kancelarii Transtica złożył doniesienie o możliwości naruszania Ustawy o grach hazardowych (UGH) przez grę FIFA, której wydawcą jest Electronic Arts.

Kancelaria, która zajmuje się głównie kwestiami prawa transportowego, zaskoczyła cały rynek składając doniesienie do Ministerstwa Finansów i Służby Celnej. W ocenie prawników możliwość zakupu paczek w grze FIFA, z uwagi na ich losowy charakter, powinna wyczerpywać znamiona gry hazardowej i jako taka podlegać regulacjom UGH.

Dostrzegamy ryzyko związane z coraz większą popularyzacją elementów łączących w sobie losowość i odpłatność, które stają się integralnymi częściami gier. Niemniej jednak obowiązujące brzmienie ustawy o grach hazardowych, która zawiera zamknięty katalog takowych, nie pozwala na uznanie loot boxów za hazard – poinformowało redakcję Rzeczpospolitej biuro prasowe MF.

Kwestia loot boxów w grach jest w ostatnim czasie szeroko komentowana przez ekspertów i prawników zajmujących się branżą gamingową w Europie. W zależności od kraju, regulatorzy stawiają na skrajnie różne interpretacje tego zjawiska. Niesie to za sobą często poważne konsekwencje dla wydawców gier, na których nakładane są obowiązki informacyjne (co do procentowych szans na dane zdarzenie w ramach loot boxów) czy wręcz zakaz sprzedaży tego typu produktów.

Warto nadmienić, że polskie Ministerstwo Finansów, choć aktualnie nie traktuje loot boxów jako gry hazardowej, może zmienić interpretację. W ogłoszonym miesiąc temu postępowaniu na wykonanie dynamicznej analizy rynku hazardowego obok kwestii social gaming pojawił się również temat loot boxów. Wydaje się jednak, że ewentualna zmiana stanowiska polskiego regulatora nie nastąpi zbyt szybko.

fot. Sean Do / Unsplash

Zobacz też

Hazard online w Zimbabwe zyskuje na popularności, jednak państwo nie czerpie z tego zysków

W 16 milionowym Zimbabwe, ponad 50% populacji ma obecnie dostęp do Internetu.  Dzięki rozwojowi telefonii komórkowej, mieszkańcy tego afrykańskiego

Czytaj więcej...

Urugwaj: przetarg na resort na wybrzeżu Rocha

Prezydent Urugwaju, Luis Lacalle Pou wraz z ministrem turystyki Germánem Cardoso nie zwątpili w zasadność inwestycji w zintegrowane resorty

Czytaj więcej...

Armenia zaostrza przepisy hazardowe. Ograniczenia dotyczą lokalizacji

Minister finansów Republiki Armenii, Atom Janjughazyan, podczas ostatniego posiedzenia rządu potwierdził zamiar zaostrzenia krajowych przepisów hazardowych. Nowe przepisy zmienią

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu