Łotwa zawiesza hazard z powodu wybuchu Covid-19

W Aktualności DNIA
- Updated

Łotewski parlament podejmuje drastyczne kroki, zamykając naziemne placówki oraz zawieszając licencje internetowych operatorów hazardu.

Rynek gier online na Łotwie pogrążył się już w chaosie po tym, jak rząd tego kraju zawiesił licencje wszystkich operatorów hazardu w następstwie wybuchu Covid-19. Ustawami nadzwyczajnymi uchwalonymi w ostatni piątek przez łotewski parlament (Saeima), wprowadzono zakaz wszelkich form hazardu “fizycznego”, ale także hazardu internetowego, loterii numerycznych i gier z natychmiastową wygraną.

Rząd nakazał także organowi nadzorującemu gry hazardowe, aby zawiesił wszystkie przyznane licencje, zarówno te, które zostały wydawane operatorom naziemnym, jak i internetowym.

Na Łotwie licencję na prowadzenie hazardu online posiada w sumie dziewięciu operatorów, w tym Paf, Mr Green, LV Bet, Betsson cy Betsafe. Obecnie wszystkie strony nadal działają, jednak nie jest jasne, czy zostaną zmuszone do zamknięcia z powodu zawieszenia licencji w najbliższej przyszłości. Rzecznik Paf powiedział, że nie firma nie zdecydowała się na zamknięcie swojej strony internetowej na Łotwie, ponieważ wciąż czeka na organ regulacyjny, który dostarczy instrukcje dotyczące dalszego postępowania po wprowadzeniu nowych przepisów.

„Musimy dać klientom szansę na przelanie pieniędzy z ich kont do gier, zanim zamkniemy stronę. Kiedy otrzymamy te instrukcje, najprawdopodobniej będziemy mieli dwa dni na odpowiednie działanie. Jest to oczywiście niefortunna sytuacja dla naszych łotewskich klientów i bardzo drastyczna decyzja.” – powiedział rzecznik Paf.

Łotewski rynek hazardu online wygenerował 54,6 mln euro GGR w 2019 r., a gros tych kwot wygenerowały kasyna online i zakłady bukmacherskie. Łotewskie firmy hazardowe zatrudniają ponad 3700 osób i zapłaciły w roku ubiegłym ponad 72 mln euro podatków.

Playtech potwierdził, że zawieszenie nie ma wpływu na łotewskie kasyno na żywo z siedzibą w Rydze, podczas gdy inny dostawca Evolution Gaming powiedział, że jego łotewski oddział działa jak dotychczas. Obie firmy mogą kontynuować transmisję strumieniową dla globalnych partnerów spoza Łotwy.

Evolution Gaming zamknęła natomiast swoje gruzińskie studio na żywo w Tbilisi, stosując się do postanowień gruzińskiego rządu. Tymczasowe zamknięcie spowoduje znaczne ograniczenie stanu zatrudnienia. Evolution Gaming podkreślił, że pozostaje w stałym kontakcie z lokalnymi władzami w celu ponownego otwarcia studia przy najbliższej okazji.

„Podjęliśmy szereg działań zapobiegawczych w celu ochrony dobrego samopoczucia naszych pracowników i ułatwienia przestrzegania wytycznych globalnych organizacji zdrowia, w tym zmiany procedur w celu spełnienia zaleceń dotyczących dystansu społecznego” – powiedział rzecznik Evolution Gaming.

Zobacz też

Hiszpania. Oficjalny zakaz sponsoringu przez operatorów hazardowych

Hiszpańskie władze oficjalnie potwierdziły zastosowanie okresu przejściowego na wprowadzenie zakazu sponsorowania gier hazardowych w piłce nożnej. Organy z Półwyspu

Czytaj więcej...

Celebryci i znani sportowcy znikną z brytyjskich reklam hazardu

Brytyjski Komitet Praktyki Reklamowej (CAP) przygotowuje ustawę, która zakaże wykorzystywania osobistości ze świata sportu oraz innych celebrytów w reklamach

Czytaj więcej...

Grzywna dla Google za reklamy hazardu we Włoszech

Autorità per le Garanzie nelle Comunicazioni (AGCOM), włoski organ regulujący kwestie komunikacji w tym kraju, nałożył na Google grzywnę

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu