Łotwa zawiesza hazard z powodu wybuchu Covid-19

W Aktualności DNIA
- Updated

Łotewski parlament podejmuje drastyczne kroki, zamykając naziemne placówki oraz zawieszając licencje internetowych operatorów hazardu.

Rynek gier online na Łotwie pogrążył się już w chaosie po tym, jak rząd tego kraju zawiesił licencje wszystkich operatorów hazardu w następstwie wybuchu Covid-19. Ustawami nadzwyczajnymi uchwalonymi w ostatni piątek przez łotewski parlament (Saeima), wprowadzono zakaz wszelkich form hazardu “fizycznego”, ale także hazardu internetowego, loterii numerycznych i gier z natychmiastową wygraną.

Rząd nakazał także organowi nadzorującemu gry hazardowe, aby zawiesił wszystkie przyznane licencje, zarówno te, które zostały wydawane operatorom naziemnym, jak i internetowym.

Na Łotwie licencję na prowadzenie hazardu online posiada w sumie dziewięciu operatorów, w tym Paf, Mr Green, LV Bet, Betsson cy Betsafe. Obecnie wszystkie strony nadal działają, jednak nie jest jasne, czy zostaną zmuszone do zamknięcia z powodu zawieszenia licencji w najbliższej przyszłości. Rzecznik Paf powiedział, że nie firma nie zdecydowała się na zamknięcie swojej strony internetowej na Łotwie, ponieważ wciąż czeka na organ regulacyjny, który dostarczy instrukcje dotyczące dalszego postępowania po wprowadzeniu nowych przepisów.

„Musimy dać klientom szansę na przelanie pieniędzy z ich kont do gier, zanim zamkniemy stronę. Kiedy otrzymamy te instrukcje, najprawdopodobniej będziemy mieli dwa dni na odpowiednie działanie. Jest to oczywiście niefortunna sytuacja dla naszych łotewskich klientów i bardzo drastyczna decyzja.” – powiedział rzecznik Paf.

Łotewski rynek hazardu online wygenerował 54,6 mln euro GGR w 2019 r., a gros tych kwot wygenerowały kasyna online i zakłady bukmacherskie. Łotewskie firmy hazardowe zatrudniają ponad 3700 osób i zapłaciły w roku ubiegłym ponad 72 mln euro podatków.

Playtech potwierdził, że zawieszenie nie ma wpływu na łotewskie kasyno na żywo z siedzibą w Rydze, podczas gdy inny dostawca Evolution Gaming powiedział, że jego łotewski oddział działa jak dotychczas. Obie firmy mogą kontynuować transmisję strumieniową dla globalnych partnerów spoza Łotwy.

Evolution Gaming zamknęła natomiast swoje gruzińskie studio na żywo w Tbilisi, stosując się do postanowień gruzińskiego rządu. Tymczasowe zamknięcie spowoduje znaczne ograniczenie stanu zatrudnienia. Evolution Gaming podkreślił, że pozostaje w stałym kontakcie z lokalnymi władzami w celu ponownego otwarcia studia przy najbliższej okazji.

„Podjęliśmy szereg działań zapobiegawczych w celu ochrony dobrego samopoczucia naszych pracowników i ułatwienia przestrzegania wytycznych globalnych organizacji zdrowia, w tym zmiany procedur w celu spełnienia zaleceń dotyczących dystansu społecznego” – powiedział rzecznik Evolution Gaming.

Zobacz też

Kasyna w Atlantic City zwalniają pracowników

Z powodu epidemii COVID-19 w tym tygodniu w amerykańskich kasynach w Atlantic City zwolniono około 16 tysięcy pracowników. Niekoniecznie musi

Czytaj więcej...

UKGC ostrzega operatorów – nie wykorzystujcie marketingowo COVID-19

Neil McArthur, szef UKGC, instruuje licencjobiorców, aby zachowali ostrożność w swoim działaniu po wzroście aktywności kasyn online. Komisja podkreśla,

Czytaj więcej...

Złe prognozy dla rynku hazardowego

Analitycy H2 Gambling Capital dokonali w ostatnich dniach oceny wpływu wirusa COVID-19 na światowy rynek gier hazardowych. Ich prognoza

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu