Nadmierne regulacje w UK mogą doprowadzić do wzmocnienia czarnego rynku

W Aktualności DNIA
- Updated

Nowe badania PwC, finansowane przez William Hill i GVC, wykazały, że wartość czarnego rynku hazardowego w Wielkiej Brytanii wynosi około 1,4 miliarda funtów.

Rosnąca ilość brytyjskich przepisów może przyciągać do nielegalnie działających firm coraz więcej konsumentów hazardu, ostrzega PwC w nowym raporcie, wspieranym przez GVC i Williama Hilla. Badanie wykazało, że „aktywny” czarny rynek w Wielkiej Brytanii jest wart 1,4 mld GBP, czyli zaledwie 1,2% całkowitego obrotu, ale w raporcie zawarto ostrzeżenie, że ryzyko wzrostu tej liczby jest „wysokie”.

Ustalenia raportu zwracają w szczególności uwagę na nadmierne regulacje prawne. Każdego niemal roku w Wielkiej Brytanii wprowadzane są jakieś nowe przepisy dotyczące wprost lub pośrednio branży hazardowej i jej klientów. „Dalsze regulacje mogą prowadzić do pogorszenia jakości obsługi klienta i do dalszego rozwoju czarnego rynku” – czytamy w raporcie.

Według PwC prawie połowa (47%) graczy w Wielkiej Brytanii jest świadoma nielicencjonowanych operatorów gier hazardowych, a gracze wydający na hazard najwięcej są świadomi tego faktu nawet częściej (56%).

Ogólny wskaźnik udziału  w rynku legalnych operatorów na poziomie około 98 +% jest znacznie wyższy niż w innych jurysdykcjach, ale partner PwC, Andy MacGilp ostrzegł, że badanie może nie doceniać faktycznej wielkości szarej strefy. MacGilp poinformował również, że badanie zostało sfinansowane przez William Hill i GVC, ale PwC przeprowadził analizę niezależnie od tych podmiotów.

Dla porównania, według innych szacunków, w Hiszpanii, Włoszech i Bułgarii działalność w przestrzeni nieregulowanej to od 5 do 20% rynku, podczas gdy wartości w Portugalii i Francji wahają się w okolicach od 10 do aż 40%. Szwedzki regulator twierdził ostatnio z kolei, że legalna stref w kraju to 90%, ale kilku operatorów i interesariuszy na rynku sugeruje, że jest on znacznie niższy w zakładach bukmacherskich i kasynach.

Zobacz też

Malta chce przyciągnąć pracowników

Fundacja Gaming Malta połączyła siły ze swoim europejskim odpowiednikiem iGEN i uruchomia projekt „Why iGaming”, który skoncentruje się na

Czytaj więcej...

Kasyno i poker online w niemieckich krajach związkowych

Pomimo podzielonych zdań i opinii, niemieckie kraje związkowe osiągnęły finalnie porozumienie w sprawie zastosowania przejściowych przepisów, które dopuszczają obecność

Czytaj więcej...

Argentyna. Coraz więcej głosów za regulacją hazardu online w kraju

Podczas ostatnio zorganizowanej przez Argentine State Lottery Association (ALEA) konferencji online, lokalni operatorzy wraz z organami regulacyjnymi debatowali nad

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu