Niejasność przepisów w Szwecji

W Aktualności DNIA
- Updated
Szwecja flaga

Trzy marki jednego operatora ukarane za to same przewinienie w Szwecji.

Operator ComeOn został ukarany trzema osobnymi grzywnami przez szwedzkiego regulatora hazardu (SGA) za oferowanie zakładów na wydarzenia, w których większość zawodników miała mniej niż 18 lat.

Grzywny zostały wydane na cztery marki, z których trzy są obsługiwane przez ComeOn na oddzielnych licencjach (Hajper, Faster i ComeOn). Łączna kwota przyznanych kar to 20 mln SEK (1,7 mln GBP). Czwartą ukaraną marką jest Legolas.bet – 8500 GBP. Grzywny obliczane są na podstawie szacunkowego obrotu firmy w 2019 roku.

ComeOn już raz odwoływał się od decyzji SGA za dokładnie to samo przestępstwo, którego dopuścił się za pośrednictwem swojej marki Casinostugan. Operator posiada wiele szwedzkich licencji z różnych powodów.

Szwedzkie prawo hazardowe mówi, że operatorzy nie mogą oferować zakładów na wydarzenia, w których większość uczestników ma mniej niż 18 lat, ale firmy twierdzą, że zostały ukarane grzywną, gdy tylko jeden uczestnik był niepełnoletni.

Już dziewięć podmiotów zostało napiętnowanych przez SGA na podstawie ww. przepisów w tym m.in. bet365. Operatorzy hazardowu sugerują, że przepisy nie są jasne i regulator nakłada kary bezpodstawnie. Niepewność powoduje, że niektórzy zamykają swoje szwedzkie marki B2C, aby nie ryzykować dalszych kar i oczekują na nowe interpretacja i wskazówki ustawodawcy.

Szwedzki legalny rynek hazardowy wygenerował w drugim kwartale 2019 r. GGR w wysokości £514 mln. Ponad połowa osiągniętego wyniku (£292 mln) pochodzi od internetowych operatorów kasyn i zakładów bukmacherskich.

Niepokojący jest jedynie fakt, że już prawie 40 000 osób zdecydowało się na samowykluczenie z hazardu online za pośrednictwem państwowego rejestru Spelpaus.se.

Szwedzki rynek gier online został otwarty dla zagranicznych podmiotów 1 stycznia 2019 roku.

Zobacz też

Wielka Brytania. Zgoda CMA na fuzję Flutter Entertainment i The Stars Group

We wtorek brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA) poinformował opinię publiczną, że w jego ocenie połączenie hazardowych gigantów, Flutter

Czytaj więcej...

Od kwietnia nowe regulacje reklamowe w Danii

Z początkiem kwietnia w Danii wchodzą w życie nowe przepisy marketingowe. Regulacje te nakładają na operatorów hazardowych obowiązek zamieszczania

Czytaj więcej...

Zmiany w belgijskiej loterii w związku ze znacznym spadkiem sprzedaży

Belgium National Lottery wprowadza duże zmiany w związku z ogromnym spadkiem sprzedaży swoich produktów wywołanym pandemią koronawirusa.Jak donosi The Brussels Times,

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu