Nielegalne automaty wciąż na rynku.

W Aktualności DNIA
- Updated

Jaworzyna Śląska, Garwolin, Świdnica, Jastrzębie Zdrój, Bolesławiec to tylko kilka przykładów miejscowości, w których policjanci lub funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) odkryli i zabezpieczyli w ostatnich dniach automaty służące do urządzania nielegalnych gier hazardowych.

Portal tvnwarszawa.tvn24.pl dzisiaj poinformował natomiast, że Policja rozbiła działającą w Warszawie i okolicy grupę przestępczą, która zajmowała się zarabianiem na nielegalnych automatach, a także handlem marihuaną i metaamfetaminą i praniem brudnych pieniędzy. Grupę mieli tworzyć mieszkający w Polsce Wietnamczycy. KAS informuje, iż od początku bieżącego roku na samym Mazowszu przeprowadzono 257 kontroli, w wyniku których zatrzymano ponad 1130 automatów do gier. Wartość maszyn to ponad 13 mln złotych.

Przytoczone powyżej informacje stanowią żywy przykład, iż nielegalny hazard w Polsce, mimo intensywnych działań funkcjonariuszy Policji i Krajowej Administracji Skarbowej, wciąż funkcjonuje. Co oczywiste, sytuacja taka niekorzystnie wpływa na stan finansów budżetu państwa, do którego nie wpływają odpowiednie podatki od gier hazardowych. Specjaliści zwracają również uwagę na inne niekorzystne zjawisko związane z szarą strefą. Jak podkreśliła przy okazji ogłaszania komunikatu o likwidacji kolejnych nielegalnych automatów rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Warszawie, Anna Szczepańska – Nielegalne kasyna to miejsca, w których bardzo łatwo zetknąć się ze światem przestępczym, gdzie nie obowiązują żadne zasady, a wygrać może tylko właściciel. Gracze, którymi są często osoby niepełnoletnie tracą kontrolę nad swoim czasem i pieniędzmi, co idzie w parze zaniedbywaniem obowiązków, a także doprowadza do ogromnych problemów zdrowotnych i finansowych. Dlatego nasze działania będą systematycznie kontynuowane. Niezaprzeczalnie zjawisko nielegalnego hazardu niesie ze sobą poważne zagrożenia dla uczestników gier, szczególnie jeśli są niepełnoletni.

Podkreślić trzeba, że nielegalny hazard jest organizowany pomimo dotkliwych sankcji, jakie wiążą się z tym procederem, w przypadku wykrycia przez służby. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 107 §1  Kodeksu karnego „Kto wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia urządza lub prowadzi gry hazardowe, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie”. Surowe sankcje przewiduje również podstawowy akt regulujący rynek gier hazardowych w Polsce – Ustawa o grach hazardowych z 2009 r. Katalog podmiotów podlegających sankcji w postaci kary pieniężnej określony został w art. 89 ust. 1 ustawy. Obejmuje on zarówno urządzających nielegalne gry, jak i ich uczestników, a także posiadaczy zależnych i samoistnych lokali, w których są one urządzane. W przypadku nielegalnych automatów do gier, kara wynosi niebagatelne 100.000 złotych za każdą maszynę.

Dlaczego, pomimo tak znaczących kar, nielegalny hazard nieprzerwanie w Polsce funkcjonuje? Z jednej strony można złożyć to karb niewiedzy dużej części uczestników tych gier, którzy nie zdają sobie sprawy, że popełniają czyn niezgodny z prawem. Z drugiej strony, i jest to zdecydowanie ważniejszy argument, o „atrakcyjności” urządzania nielegalnego hazardu, decydują bardzo duże pieniądze, które proceder ten przynosi organizatorom. Jak bowiem informuje Krajowa Administracja Skarbowa, jeden nielegalny automat przynosi około 30 tysięcy złotych zysku miesięcznie. Przestępcy podejmują zatem ryzyko, kalkulując spodziewany zysk i zestawiając go z możliwym zagrożeniem. Rachunek wychodzi niestety wciąż na „plus” dla szarej strefy.

Zobacz też

Armenia zaostrza przepisy hazardowe. Ograniczenia dotyczą lokalizacji

Minister finansów Republiki Armenii, Atom Janjughazyan, podczas ostatniego posiedzenia rządu potwierdził zamiar zaostrzenia krajowych przepisów hazardowych. Nowe przepisy zmienią

Czytaj więcej...

Malta chce przyciągnąć pracowników

Fundacja Gaming Malta połączyła siły ze swoim europejskim odpowiednikiem iGEN i uruchomia projekt „Why iGaming”, który skoncentruje się na

Czytaj więcej...

Kasyno i poker online w niemieckich krajach związkowych

Pomimo podzielonych zdań i opinii, niemieckie kraje związkowe osiągnęły finalnie porozumienie w sprawie zastosowania przejściowych przepisów, które dopuszczają obecność

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu