„No-deal Brexit” zagrożeniem dla hazardu na Gibraltarze?

W Aktualności DNIA
- Updated

W kontekście przemysłu hazardowego, Gibraltar znajduje obecnie się w bardzo trudnej sytuacji. Biorąc pod uwagę zbliżające się widmo Brexit’u, tamtejszy rynek hazardu przygotowuje się na najgorszy scenariusz. Uporanie się z nim może okazać się bardzo trudnym zadaniem, informuje gamblinginsider.com.

Problem polega na bardzo dużej liczbie pracowników, którzy codziennie dojeżdżają do Gibraltaru. Były pracownik jednego z operatorów hazardowych tak opisuje sytuację: „Doskonale rozumiem złożoność tej sytuacji, ponieważ pracowałem dla jednego z operatorów z siedzibą na Gibraltarze przez około 18 miesięcy. Zdecydowałem się zamieszkać w Hiszpanii i dojeżdżać do pracy pięć dni w tygodniu. Czasami nie było to najłatwiejszym zadaniem. Powodem była duża liczba osób próbujących przekroczyć granicę w celu dotarcia do pracy. Z powodu braku wystarczającej liczby mieszkań oraz wysokich kosztów wynajmu na Gibraltarze, tysiące obywateli Unii Europejskiej decydują się na zamieszkanie w południowej Hiszpanii.” Podkreślił, że w 2016 r., kiedy podejmował decyzję o miejscu zamieszkania, kwota 1000 funtów brytyjskich (1 209 USD) pozwoliłaby wynająć na Gibraltarze zaledwie jednoosobowe studio niewielkiej wielkości. Za tę samą kwotę można łatwo wynająć trzypokojowe mieszkanie lub niewielki domek przy plaży w Hiszpanii. „Dla mnie wybór był oczywisty i dla tysięcy innych także.” – dodał.

Zatrudnieni na Gibraltarze, a mieszkający na terytorium Hiszpanii pracownicy branży opowiadają, iż pojawiają się plotki, że granica zostanie całkowicie zamknięta z powodu Brexit’u. Firmy rozdają więc pracownikom laptopy, aby mogli pracować z domu, podczas gdy inni pracownicy mieszkający na Gibraltarze nadal mieliby pracować w biurze.

Andrew Lyman, dyrektor wykonawczy gibraltarskiego rządu ds. gier hazardowych, skomentował nerwową sytuację: „Obecnie największy niepokój związany jest z planowaniem działań w przypadku braku porozumienia i tym, co to może oznaczać dla poszczególnych jednostek. Większość operatorów ma już plany w razie ziszczenia się tego czarnego scenariusza.”

„Mamy nadzieję na wycofanie art. 50 lub bezinwazyjne wyjście. Branża może poradzić sobie ze strukturami IT i problemami z licencjonowaniem w UE, ale zamknięta granica pozostanie dużym zmartwieniem” – kontynuuje Lyman.

Problemy logistyczne oraz perspektywa zdalnej pracy większości pracowników z pewnością nie napawają optymizmem. W związku z tym pada pytanie, czy operatorzy powinni nadal utrzymywać swoje biura na Gibraltarze, czytamy na wspomnianym portalu.

Bet365 zdecydował się przenieść dużą część swojego zespołu na Maltę, ale inni, np. William Hill, Ladbrokes Coral i 888 pozostali na razie na terytorium Wielkiej Brytanii.

John O’Reilly, dyrektor generalny Rank Group, powiedział: „Dla obywateli UE, którzy podróżują przez granicę aby pracować na Gibraltarze, wyzwaniem i jednocześnie zagadką jest to czy od 1 listopada wszystko będzie przebiegać bez komplikacji, czy też nie. Mam nadzieję, że zwycięży logika i zdrowy rozsądek. Gibraltar jest ważny dla gospodarki regionu południowej Hiszpanii, więc nie pomoże to nikomu, zwłaszcza lokalnej społeczności.”

O’Reilly ma zdecydowanie rację. Większość zatrudnionych u operatorów z Gibraltaru mieszka w południowej Hiszpanii, co za tym idzie przyczyniają się do rozwoju lokalnych miast. Jeśli zostaną zmuszeni do przeprowadzki, lokalne władze automatycznie pozbędą się sporej sumy pieniędzy, co będzie mieć negatywny wpływ na gospodarkę południowej Hiszpanii.

Przy tak dużej niepewności związanej z granicą Gibraltaru nasuwa się pytanie, czy na przestrzeni najbliższych miesięcy branża hazardowa będzie chciała nadal funkcjonować w tej części wybrzeża Morza Śródziemnego. Należy zauważyć, że w przypadku „no-deal Brexit” nie ucierpi tylko zamorskie terytorium Wielkiej Brytanii. Odbije się to również na Hiszpanii, która powinna teraz mocno zabiegać o utrzymanie otwartej granicy. Czy tak się rzeczywiście stanie, zobaczymy.

Foto. chengtzf

Zobacz też

Hiszpania: koniec sponsoringu w piłce nożnej?

Rząd hiszpański zamierza zakazać sponsoringu firm z branży hazardowej na koszulkach piłkarskich. Rozwiązanie ma zostać wprowadzone w ramach nowych

Czytaj więcej...

European Lotteries publikuje raport z działalności za rok 2019

Po raz drugi w swej historii European Lotteries, organizacja zrzeszająca głownie europejskich operatorów loterii oraz ich dostawców, wydała raport

Czytaj więcej...

Betway ratuje krykieta w RPA

Znany operator internetowy, Betway zawarł umowę partnerską z Cricket South Africa (CSA) - organem zarządzającym i nadzorującym tę dyscyplinę

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu