Nowe regulacje we Włoszech

W Aktualności DNIA

Nowe przepisy we Włoszech mają wyeliminować przestępczość zorganizowaną z gier hazardowych oraz ograniczyć nielegalny hazard.

Włoski rząd wydał projekt nowych przepisów zobowiązujących operatorów do zarejestrowania się do 20 stycznia 2020 roku w specjalnym rejestrze, w celu ograniczenia przestępczości zorganizowanej w grach hazardowych. Zgodnie z założeniami proponowanego rozwiązania, rejestr pomoże zwalczać „infiltrację przestępczości zorganizowanej w sektorze gier, a także rozpowszechnianie nielegalnego hazardu”.

Zanim podmiot prowadzący działalność w zakresie gier hazardowych zostanie wpisany do rejestru, włoski organ regulacyjny sprawdzi, czy wnioskodawca posiada wszystkie wymagane zezwolenia, licencje, koncesje oraz certyfikaty „anty-mafijne”.

Usługi hazardowe będą mogły świadczyć obywatelom Włoch wyłącznie podmioty gospodarcze wymienione w rejestrze. Operatorzy będą również zobowiązani do uiszczenia niewielkiej jednorazowej opłaty w wysokości 200 EUR, a rejestracja musi być odnawiana co roku.

Ponadto operatorzy uznani przez włoski organ regulacyjny za oferujących nielicencjonowany hazard we Włoszech, będą potencjalnie podlegać karze administracyjnej w wysokości 10 000 EUR i nie będą mogli rejestrować się w celu oferowania usług hazardowych we Włoszech przez pięć lat.

Zgodnie z nowymi przepisami, operatorzy nie mogą również wchodzić w stosunki biznesowe z podmiotami, którzy nie figurują we włoskim rejestrze. Każda firma, który to zrobi, będzie zobowiązana do rozwiązania wspomnianej umowy zgodnie z włoskim  prawem i będzie podlegała karze administracyjnej w wysokości 10 000 EUR. Włoski rząd potwierdził, że spółkom, które trzykrotnie naruszą rozporządzenie w ciągu dwóch lat, mogą zostać cofnięte licencje na prowadzenie działalności hazardowej w tym kraju.

Regulacja nakłada również nowe zasady zakazujące włoskim bankom i operatorom kart kredytowych przetwarzania płatności dokonywanych na rzecz i od operatorów nielicencjonowanych gier hazardowych. Każda instytucja finansowa, która prowadzi lub podejmie taką działalność, będzie podlegać karze pieniężnej w wysokości od 300 000 do 1,3 mln EUR za każde stwierdzone naruszenie.

Włoski ustawodawca uregulował również kwestię tak zwanego „maksymalnego podatku” od wygranych z gier loteryjnych, których wysokość jest większa niż 100 mln EUR. W ramach nowych przepisów zwycięzcy jackpotów przekraczających tę kwotę będą zobowiązani do zapłaty 23% podatku od wygranych, w porównaniu z 12% stawką obowiązującą poprzednio.

Włoski rząd rozważa również wprowadzenie 12% podatku od wszystkich wygranych poniżej 500 EUR.

Nowe przepisy zostały przedstawione niecałe dwa tygodnie po największym we Włoszech dochodzeniu w sprawie prania pieniędzy, Operacji Galassia, przeciwko kilku byłym członkom zarządu włoskiego operatora SKS365, związanym z podejrzeniem przestępstwa prania pieniędzy.

Śledczy oskarżyli byłych przedstawicieli operatora o „świadome działanie”, w porozumieniu z trzema włoskimi rodzinami mafijnymi. Ta sprawa jest w toku.

Zobacz też

Malta chce przyciągnąć pracowników

Fundacja Gaming Malta połączyła siły ze swoim europejskim odpowiednikiem iGEN i uruchomia projekt „Why iGaming”, który skoncentruje się na

Czytaj więcej...

Kasyno i poker online w niemieckich krajach związkowych

Pomimo podzielonych zdań i opinii, niemieckie kraje związkowe osiągnęły finalnie porozumienie w sprawie zastosowania przejściowych przepisów, które dopuszczają obecność

Czytaj więcej...

Argentyna. Coraz więcej głosów za regulacją hazardu online w kraju

Podczas ostatnio zorganizowanej przez Argentine State Lottery Association (ALEA) konferencji online, lokalni operatorzy wraz z organami regulacyjnymi debatowali nad

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu