O krok od legalizacji na Ukrainie

W Aktualności DNIA
- Updated

Rada Najwyższa Ukrainy zagłosowała za zatwierdzeniem projektu ustawy regulującej hazard online.

Projekt ustawy 2285-D został poddany pod głosowanie i 248 głosami na „tak” przyjęty przez Radę Najwyższą. 95 parlamentarzystów  głosowało za odrzuceniem ustawy.

Po zakończeniu ostatnich formalności w parlamencie, projekt ustawy zostanie przekazany prezydentowi Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który ma maksymalnie piętnaście dni na podpisanie projektu. Następnie ustawa zostanie opublikowana w ukraińskim dzienniku urzędowym.

Rada wprowadziła w ostatnim okresie prac ponad sto zmian do pierwotnego projektu. Tym samym kończy się roczna saga dla Ukrainy, która rozpoczęła drogę do regulacji jeszcze w październiku 2019 r.

Operator zakładów Parimatch, który aktywnie lobbował za ukraińskimi przepisami dotyczącymi hazardu, z zadowoleniem przyjął głosowanie, określając je jako „przełomowy moment” dla międzynarodowych operatorów i ukraińskiej gospodarki.

Rzecznik firmy powiedział: „Rozwój uczciwej i regulowanej branży bukmacherskiej jest doskonałą wiadomością dla Ukrainy. Pokazuje świat, w którym jesteśmy otwarci na biznes. Przyciągnie to międzynarodowe inwestycje i pomoże rozwinąć ważne sektory technologii i płatności, które są podstawą branży bukmacherskiej. Projekt obejmuje wiele najlepszych międzynarodowych praktyk, które będą stanowić ramy dla przejrzystego i konkurencyjnego rynku.”

Zgodnie z zatwierdzonymi przepisami, operatorzy zakładów sportowych zapłacą 2,8 mln EUR (2,5 mln GBP) za pięcioletnią ukraińską licencję, podczas gdy licencje na pokera online będą kosztować zaledwie 160 000 EUR (142 000 GBP).

Operatorzy B2B również będą musieli ubiegać się o licencję na prowadzenie działalności w kraju, z opłatami licencyjnymi ustalonymi na 48 000 € na pięć lat.

Zarówno w przypadku kasyn online, jak i zakładów sportowych online opłaty licencyjne ulegną znacznemu obniżeniu po uruchomieniu przez rząd Ukrainy systemu monitorowania w czasie rzeczywistym zakładów, depozytów i wygranych graczy. Ustawodawstwo daje najmniej dwa lata, aby to nastąpiło, a operatorzy będą mieli minimum sześć miesięcy na podłączenie się do systemu.

Opłaty licencyjne w kasynach online spadną do 208 000 EUR (185 000 GBP), a opłaty licencyjne w zakładach sportowych spadną do 960 000 EUR (850 000 GBP). Opłaty licencyjne dla pokera online pozostaną niezmienione.

Operatorzy chcący rozszerzyć działalność na Ukrainę muszą najpierw utworzyć podmiot prawny zarejestrowany zgodnie z prawem ukraińskim. Ustawa zakłada ponadto utworzenie nowego ukraińskiego regulatora gier hazardowych w ciągu dwóch miesięcy od wejścia w życie nowych przepisów.

Odrębne przepisy potwierdzające stawki podatkowe mające zastosowanie do operatorów gier hazardowych online są obecnie dyskutowane w Radzie Najwyższej, przy czym rozważa się zarówno opodatkowanie GGR jak i podatek od obrotu.

Zobacz też

Hiszpania. Oficjalny zakaz sponsoringu przez operatorów hazardowych

Hiszpańskie władze oficjalnie potwierdziły zastosowanie okresu przejściowego na wprowadzenie zakazu sponsorowania gier hazardowych w piłce nożnej. Organy z Półwyspu

Czytaj więcej...

Celebryci i znani sportowcy znikną z brytyjskich reklam hazardu

Brytyjski Komitet Praktyki Reklamowej (CAP) przygotowuje ustawę, która zakaże wykorzystywania osobistości ze świata sportu oraz innych celebrytów w reklamach

Czytaj więcej...

Grzywna dla Google za reklamy hazardu we Włoszech

Autorità per le Garanzie nelle Comunicazioni (AGCOM), włoski organ regulujący kwestie komunikacji w tym kraju, nałożył na Google grzywnę

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu