Polski Fundusz Rozwoju ma miliony na innowacje w firmach. Totalizator Sportowy zainteresowany

W Aktualności DNIA
- Updated
Totalizator Sportowy

Wprowadzenie na polski rynek gry Eurojackpot, uruchomienie salonów gier na automatach, prowadzenie zakładów Lotto w systemie online a także jedynego, legalnego kasyna online – Total Casino – wszystko to, jak i doskonałe wyniki finansowe Totalizatora Sportowego ma zachęcić potencjalnych partnerów do zarządzania Funduszem Corporate Venture Capital TS.

W sierpniu na stronie spółki pojawiło się zaproszenie dla inwestorów, których profesjonalizm i doświadczenie pozwoliłyby efektywnie zarządzać funduszem CVC. W połowie września nastąpi ocena formalna złożonych w postępowaniu dokumentów. Powołany w TS zespół sprawdzi m.in. czy potencjalni członkowie zespołu kierującego funduszem złożyli dokumenty potwierdzające, że posiadają doświadczenie w zarządzaniu funduszem inwestycyjnym VC/PE/CVC (venture capital/ private equity/corporate ventures capital) oraz spełniają inne niezbędne wymogi określone przez Totalizator. Wśród nich spółka wymienia m.in. ekspercką wiedzę w zakresie zarządzania, przedsiębiorczości czy pozyskiwania finansowania dla spółek w obszarach rynku, którymi zainteresowany jest TS.

W drugim etapie, który planowany jest na przełomie września i października, nastąpi ocena doświadczenia i umiejętności podmiotów zainteresowanych podjęciem współpracy z TS. Pozytywnie zweryfikowani oferenci podczas spotkania z przedstawicielami spółki zaprezentują swoje doświadczenie i umiejętności wymagane do skutecznego zarządzania funduszem. Przedstawić mają również proponowany model operacyjny funduszu, w tym m.in. jego strukturę prawną, możliwe strategie wyjścia z inwestycji, proponowany model współpracy pomiędzy zespołem zarządzającym funduszem a TS, a także poziom deklarowanej, minimalnej stopy zwrotu funduszu TS CVC (hurdle rate).

W połowie października zespół TS zweryfikuje dostarczone przez oferentów referencje. Na tym, trzecim już,  etapie nie wyklucza się dodatkowych spotkań podmiotów biorących udział w postępowaniu, z ekspertami współpracującymi z TS. Ocena prowadzona będzie na podstawie dostarczonych referencji, proponowanej ekonomiki funduszu itd.

Kilkumiesięczna procedura zakończy się wyborem zespołu zarządzającego funduszem oraz podpisaniem listu intencyjnego. Jak informuje na stronie internetowej TS: „list będzie wyrażać zamiar złożenia wspólnie wypracowanego wniosku do Programu BRIdge VC zarządzanego przez Polski Fundusz Rozwoju. Fundusz TS CVC utworzony zostanie po otrzymaniu pozytywnej decyzji PFR”.

Wielkość kapitału przeznaczonego na inwestycje nie jest jeszcze znana. Wiadomo jedynie, że TS będzie miał 49 proc. udział w funduszu. Stosowne udziały posiadać będą również: wyłoniony w drodze konkursu zespół zarządzający, a także sam PFR.

W co inwestuje Polski Fundusz Rozwoju

Na stronie Polskiego Funduszu Rozwoju czytamy natomiast, że: „PFR NCBR CVC to Fundusz Funduszy, który przeznaczy na inwestycje w niezależne fundusze CVC i VC ponad 800 mln zł, które powiększone o kapitał prywatny, dostarczą w sumie ponad 1,6 mld zł finansowania. To pierwszy polski Fundusz Funduszy zapewniający finansowanie w segmencie CVC”. PFR swoimi działaniami zachęca spółki skarbu państwa do inwestowania w technologie start-upów. Dotychczas programem zainteresowały się PGE i Tauron. – Chodzi o dostarczenie kapitału przedsiębiorstwom wtedy, gdy potrzebują go jak tlenu, bo szybko rosną i planują kolejne przejęcia – podsumowuje prowadzone przez PFR działania jego prezes Paweł Borys.

– Wchodząc w inwestycje typu venture, liczymy na wyższe stopy zwrotu niż z dokonywanych obecnie w spółce inwestycji finansowych. Nie ukrywamy ponadto, że CVC to dla nas także jedna z metod transformacji technologicznej. Będziemy szukać podmiotów, które dadzą nam szansę na rozwój i pozwolą zmierzyć się z wyzwaniami przyszłości, by osiągnąć korzyść zarówno dla nas, jak również całej branży gier i retail w Polsce — podkreśla Olgierd Cieślik, prezes Totalizatora Sportowego w rozmowie z Pulsem Biznesu.

Totalizator chce innowacji

TS próbuje nadążyć za oczekiwaniami klientów, stawia na rozwiązania cyfrowe i nowe technologie. Zmiany w sposobie zarządzania firmą dotyczą więc zarówno obszaru e-commerce, jak i tradycyjnych punktów obsługi. TS ma ich ok. 17,5 tys. – Pożądane są nowoczesne systemy automatyzujące obsługę w punktach sprzedaży detalicznej, umożliwiające wizyjną weryfikację tożsamości i wieku klientów, optymalizujące proces rejestracji na platformach online, zwiększające bezpieczeństwo transakcji online, ochronę danych itd. – projektuje  kierunki rozwoju spółki Maciej Makuszewski, szef biura strategii.

O kolejnych krokach TS dotyczących funduszu czytaj na www.gamingbuzz.pl.

Zobacz też

Hazard online w Zimbabwe zyskuje na popularności, jednak państwo nie czerpie z tego zysków

W 16 milionowym Zimbabwe, ponad 50% populacji ma obecnie dostęp do Internetu.  Dzięki rozwojowi telefonii komórkowej, mieszkańcy tego afrykańskiego

Czytaj więcej...

Urugwaj: przetarg na resort na wybrzeżu Rocha

Prezydent Urugwaju, Luis Lacalle Pou wraz z ministrem turystyki Germánem Cardoso nie zwątpili w zasadność inwestycji w zintegrowane resorty

Czytaj więcej...

Armenia zaostrza przepisy hazardowe. Ograniczenia dotyczą lokalizacji

Minister finansów Republiki Armenii, Atom Janjughazyan, podczas ostatniego posiedzenia rządu potwierdził zamiar zaostrzenia krajowych przepisów hazardowych. Nowe przepisy zmienią

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu