Popularna dzielnica w czeskiej Pradze „oczyściła” ulice z hazardu

W Aktualności DNIA
- Updated

Jak podaje czeski portal Prague Morning, przed kilkoma dniami w jednej z popularnych praskch dzielnic, zamknięto ostatni działający tam salon gier. W ten sposób okręg administracyjny Praga 7 osiągnął założony wcześniej cel i „wyczyścił” dzielnicę z obiektów oferujących usługi hazardowe.

To wspaniałe wieści, bowiem w 2015 roku na mocy dekretu Miasta Praga podjęliśmy decyzję o całkowitym braku akceptacji dla gier hazardowych i automatów w dzielnicy. (…) Co prawda trwało to dłużej niż oczekiwaliśmy, ale w końcu udało nam się osiągnąć zamierzony cel. Praga 7 jest teraz całkowicie pozbawiona hazardu, w tym automatów do gier. Zniknęły witryny wypełnione treściami zachęcającymi do gry, a także pozbyliśmy się kilku lombardów. Cieszymy się niezmiernie, że nasza dzielnica nie będzie już dłużej przyczyniać się do niszczenia ludziom życia oraz do wzrostu różnego rodzaju patologii”, powiedział burmistrz dzielnicy Praga 7, Jan Čižinský.

W 2014 roku we wspomnianej dzielnicy odbyło się referendum w sprawie „oczyszczenia” ulic z wszelkiej działalności hazardowej. Wynik nie pozostawił wątpliwości – prawie 92% z ponad siedmiu tysięcy głosujących opowiedziało się za „zerową tolerancją” dla hazardu.

„Sygnał od naszych obywateli był jasny. Na początku ostatniej kadencji rządu, w Pradze 7 funkcjonowało 26 obiektów hazardowych. Robiliśmy wszystko co w naszej mocy, aby je zamknąć. Istnieje wiele negatywnych zjawisk związanych z kasynami, czy też ogólnym zjawiskiem hazardu, zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa, jak i społecznego. Tak też było w Pradze 7, w której funkcjonowało kilka sprawiających problemy salonów gier, w których często dochodziło do naruszenia porządku publicznego, a nawet do przestępstw. Dodatkowo, obecność oraz dostępność takich miejsc ma destrukcyjny wpływ na „patologicznych graczy” i ludzi, którzy poprzez hazard znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej”, stwierdził jeden z radnych 7 dzielnicy, Ondřej Mirovský.

Jak opisuje jedna z czeskich stron internetowych poświęconych turystyce, dzielnica nr 7 w stolicy Czech, to obszar charakteryzujący się wolną twórczością oraz multigatunkowym wyrażaniem artystycznej wizji świata. Kreatywność nie ma tu granic, o czym można się przekonać przechadzając się jej ulicami.

Gry hazardowe najwidoczniej w opinii władz i większości mieszkańców nie wpisują się w taki klimat. Obecnie, w tym okręgu administracyjnym jest tylko jeden podmiot posiadający aktualną licencję na gry hazardowe. Jednak pod presją lokalnych władz obiekt zmienił profil swojej działalności otwierając w zamian kawiarnię. Licencja na prowadzenie lokalu oferującego gry hazardowe wygasa z końcem 2019 roku, więc można śmiało założyć, że od nowego roku można tam będzie już tylko wypić dobrą kawę. Pozostaje jednak pytanie, czy taka polityka nie będzie powodowała wzrostu szarej strefy.

Foto. LenaLensen

Zobacz też

Hiszpania: koniec sponsoringu w piłce nożnej?

Rząd hiszpański zamierza zakazać sponsoringu firm z branży hazardowej na koszulkach piłkarskich. Rozwiązanie ma zostać wprowadzone w ramach nowych

Czytaj więcej...

European Lotteries publikuje raport z działalności za rok 2019

Po raz drugi w swej historii European Lotteries, organizacja zrzeszająca głownie europejskich operatorów loterii oraz ich dostawców, wydała raport

Czytaj więcej...

Betway ratuje krykieta w RPA

Znany operator internetowy, Betway zawarł umowę partnerską z Cricket South Africa (CSA) - organem zarządzającym i nadzorującym tę dyscyplinę

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu