Projekt ukraińskiej ustawy hazardowej nabiera realnych kształtów

W Temat Dnia DNIA
- Updated

Ukraińskie media lokalne informują, iż plany legalizacji hazardu w tym kraju obejmują nie tylko kasyna, ale również pełną paletę produktów, które mają być oferowane także online. Portal Ukrayinska Prawda poinformował we wtorek, że miał okazję zapoznać się z projektem nowej regulacji prawnej dotyczącego hazardu.

Przypomnijmy, że prace nad prawem hazardowym nakazał rządowi wybrany niedawno na urząd prezydenta Ukrainy Wolodymyr Zelensky. Prezydent określił przy tym bardzo ambitny termin wejścia w życie nowych przepisów. Informowaliśmy o tym we wrześniu.

Dokument, o którym pisze ukraiński portal, został zatwierdzony przez Radę Ministrów na początku tego tygodnia. Niektóre wcześniejsze doniesienia medialne sugerowały, iż regulacja hazardowa ograniczona zostanie do autoryzacji kasyn naziemnych w najbardziej ekskluzywnych hotelach, w wyznaczonych obszarach turystycznych. Okazuje się jednak, że w projekcie ustawy znalazły się też zapisy dotyczące zakładów sportowych, pokera i produktów kasynowych – zarówno stacjonarnych, jak i online.

Projekt przewiduje również utworzenie nowego organu regulacyjnego ds. gier hazardowych, w skład którego wchodził będzie przewodniczący oraz sześciu komisarzy. Prace nowej instytucji mają być nadzorowane bezpośrednio przez Radę Ministrów.

Ustawa zakłada ponadto, że kasyna w Kijowie będą mogły funkcjonować w hotelach, które dysponują ponad 200 pokojami. W mniejszych miastach, np. w Odessie, Charkowie, czy Lwowie, limit pokoi ma być mniejszy i wynosić co najmniej 120 pokoi. Możliwe ma być również urządzanie gier hazardowych na automatach. W tym zakresie projektodawcy proponują jednak szereg ograniczeń. Salony nie będą mogły funkcjonować w okolicy szpitali, szkół czy budynków użyteczności publicznej, a maksymalna liczba automatów w jednym salonie ma wynieść 20. Projekt zakłada również ograniczenie liczby automatów na Ukrainie do 40 tysięcy.

Interesującym i dość zaskakującym ograniczeniem jest zapis, zgodnie z którym na terenie całej Ukrainy ma funkcjonować maksymalnie 800 stacjonarnych punktów bukmacherskich, a maksymalna liczba licencji bukmacherskich ma wynieść 80, z czego 32 mają być zarezerwowane dla firm lokalnych.

Koszt uzyskania licencji bukmacherskiej określony został na poziomie co najmniej 750.000 hrywien (ok. 32 tys. USD), przy czym ma to być opłata wstępna. Brak na razie informacji o ewentualnych dalszych kosztach administracyjnych prowadzenia działalności bukmacherskiej. Licencje na prowadzenie kasyn w dużych miastach, kosztować mają już 25 milionów hrywien ( ok. 1 mln USD), natomiast w mniejszych miastach – o połowę mniej. 7,5 miliona ma z kolei kosztować licencja na salony z automatami. Możliwość poprowadzenia tzw. „pokoju pokerowego” wiązać się zaś będzie z wydatkiem rzędu 1,3 miliona hrywien.

Nie wiadomo jeszcze, czy kwoty wskazane powyżej będą dotyczyły tylko lokalizacji stacjonarnych, czy obejmą również od razu licencje na gry online. Lokalne ukraińskie media nie informują również o modelu opodatkowania gier hazardowych, który zostanie zaproponowany przez rząd.

Rząd ukraiński rezerwuje dla siebie kontrolę nad loterią krajową, określając przy tym ilość punktów sprzedaży na co najmniej 1 000. Koszt pojedynczego zakładu ma zostać ograniczony do maksymalnie 1 000 hrywien ( ok. 40 USD).  Co najmniej 50% kwot ze sprzedaży loterii ma wracać do klientów w postaci wygranych.

Projekt ustawy zakłada również karanie operatorów działających nielegalnie, a więc bez wymaganej licencji. Proponowany wymiar kary w takich przypadkach sięga 5 lat pozbawienia wolności. Bardziej surowo (kara pozbawienia wolności do 8 lat) mają być karani funkcjonariusze państwowi chroniący nielegalnie działające firmy.

Należy podkreślić, że wciąż mamy do czynienia z projektem, którego zapisy mogą się oczywiście zmienić. Będziemy na bieżąco informować o postępie prac legislacyjnych na Ukrainie.

Foto. Leonhard Niederwimmer

Zobacz też

Hiszpania: koniec sponsoringu w piłce nożnej?

Rząd hiszpański zamierza zakazać sponsoringu firm z branży hazardowej na koszulkach piłkarskich. Rozwiązanie ma zostać wprowadzone w ramach nowych

Czytaj więcej...

European Lotteries publikuje raport z działalności za rok 2019

Po raz drugi w swej historii European Lotteries, organizacja zrzeszająca głownie europejskich operatorów loterii oraz ich dostawców, wydała raport

Czytaj więcej...

Betway ratuje krykieta w RPA

Znany operator internetowy, Betway zawarł umowę partnerską z Cricket South Africa (CSA) - organem zarządzającym i nadzorującym tę dyscyplinę

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu