Rebecca Hargrove: Ochrona branży i innowacje to priorytety dla WLA

W Wywiady DNIA
- Updated
Rebecca Hargrove

Gaming Buzz: Rebecco, to wielki zaszczyt rozmawiać z Panią. Pozwolę sobie pogratulować Pani wyboru na stanowisko Prezesa Światowego Stowarzyszenia Loterii (World Lottery Associaition – WLA). Życzę sukcesów w najbliższej kadencji.

Rebecca Hargrove (Prezes WLA): Dziękuję. Z niecierpliwością czekam na możliwość wykorzystania wyjątkowąej spuścizny Jean-Luc Moner-Banet’a. Mam nadzieję dołożyć też coś od siebie.

GB: Które zagadnienia uważa Pani za priorytetowe w pierwszych miesiącach swojego przewodniczenia w WLA?

RH: Z pewnością ochrona naszej branży przed nielegalnymi i podejrzanymi operatorami loterii będzie jednym z najważniejszych priorytetów dla WLA. Ponadto wspieranie innowacji i kreowanie nowych idei, dzięki którym produkty loteryjne będą dopasowane do wszystkich segmentów klientów, ułatwią im grę, a jednocześnie będą proste w dystrybucji dla sprzedawców detalicznych. Ważne będzie również kontynuowanie promocji naszych działań na całym świecie i propagowanie wiedzy o wyjątkowym wpływie branży loteryjnej na rozwój społeczeństw. Jako ostatnie, choć nie mniej ważne – zachęcanie do aktywnego uczestnictwa w tych działaniach poszczególnych zespołów i członków WLA.

GB: Działa Pani w branży gier od ponad 30 lat i jest Pani jej niekwestionowaną ikoną. Każdy pytany znawca branży potwierdza, że jest Pani najbardziej szanowaną i kompetentną osobą w biznesie loteryjnym. Pani ścieżka edukacji oraz pierwsze doświadczenia zawodowe nie zapowiadały jednak takiej kariery. Jak to się stało, że znalazła się Pani w obecnym miejscu?

RH: Od zawsze powtarzano mi, że mam naturalny talent do marketingu. Ta umiejętność została zauważona dosyć wcześnie i zaoferowano mi możliwość kierowania pierwszą loterią – Stanową Loterią w Illinois. Niewiele wiedziałam o branży loteryjnej, więc było to dla mnie bardzo ekscytujące wyzwanie, które okazało się być zdecydowanie bardziej złożonym niż mogłam przypuszczać. Byłam nim tak zafascynowana, że chłonęłam każdy możliwy aspekt działania loterii i dzięki temu zdobyłam dużą wiedzę w wielu dziedzinach, w szczególności w zakresie projektowania gier i tworzenia reklam. Zyskałam szacunek liderów w branży i stałam się dla nich partnerem przy opracowywaniu koncepcji i pomysłów na nowe gry.

Podstawą sukcesu na rynku gier jest planowanie i realizacja przemyślanych działań promocyjnych i sprzedażowych dla unikatowych produktów. Zostałam w branży, ponieważ zakochałam się w wielu różnych aspektach tego biznesu, a także dlatego, że loterie generują fundusze na ważne cele społeczne, wspierają projekty o wielkim znaczeniu. Która inna branża daje takie możliwości?

GB: Interesuje mnie Pani opinia na temat nowych trendów na rynku. WLA – zgodnie ze swoją nazwą – skupia się na branży loteryjnej, podczas gdy wiele organizacji członkowskich coraz częściej ma pod swoimi skrzydłami nowe usługi jak VLT (Video Lottery Terminal – terminale do loterii video), salony gier, kasyna tradycyjne i on-line oraz zakłady sportowe. Dotyczy to największych i odnoszących znaczące sukcesy operatorów w Europie, w tym fińskiego Veikkaus i włoskiej Lottomatica, ale także mniejszych i mniej dojrzałych jak polski Totalizator Sportowy. W jaki sposób WLA chce radzić sobie z tą dywersyfikacją, czy raczej mnożeniem obszarów działalności biznesowej swoich członków?

RH: Komitety Wykonawcze WLA obejmują dwa nowe obszary – „Sports Betting Integrity” (zajmujący się integralnością branży zakładów sportowych) oraz „Illegal Gaming” (odpowiedzialny za badanie kwestii związanych z nielegalną grą). Komitety te zostały utworzone właśnie ze względu na dywersyfikację branży. Rozumiemy znaczenie edukacji oraz rozpowszechniania informacji, ponieważ branża loteryjna wciąż rozszerza swoją ofertę dla graczy. Bardzo istotne jest zrozumienie wszystkich aspektów nowych ofert, aby jak najlepiej chronić naszych graczy i naszą reputację.

GB: Kontynuując rozważania dotyczące nowych trendów w branży, w zeszłym tygodniu podczas Seminarium Marketingowego EL, Gordon Medenica, Dyrektor Loterii Maryland i Agencji Kontroli Gier, wygłosił wystąpienie „Odpowiedź organizatorów MegaMilions na usługi pośrednictwa na rynku loteryjnym”. Co myśli Pani o tym trendzie? Jakie działania może Pani podjąć jako Prezes WLA w kwestii nieautoryzowanych usług loteryjnych, takich jak „obstawianie wyniku loterii”? Czy nazwałaby Pani ich innowatorami? A może pasożytami?

RH: Musimy dołożyć wszelkich starań, aby bronić nasz wizerunek i chronić graczy przed nielegalnymi i podejrzanymi operatorami loterii. Nasz wkład w osiągnięcie tego ważnego celu ma ogromny wpływ na społeczeństwo. W 2018 roku loterie – członkowie WLA na całym świecie – zebrały dla swoich beneficjentów rekordową kwotę 82,3 miliardów dolarów, z łącznej sprzedaży w wysokości 283 miliardów dolarów. Te liczby będą nadal rosnąć w 2019 roku. Wdrażanie inicjatyw prawnych w zakresie nadzoru i codziennych operacji będą miały kluczowe znaczenie, a my jednocześnie będziemy nadal monitorować rozwój takich trendów.

GB: Chciałabym teraz porozmawiać na nieco inny temat. Wiele lat temu, będąc młodą gniewną osobą, zwracałam się do różnych organizacji, które doradzały jak znaleźć satysfakcjonującą pracę, która tworzy też wartość dla społeczeństwa. Uderzyło mnie wtedy to, że branża gier była wymienia jako jedna z najbardziej szkodliwych ścieżek kariery. Była stawiana na równi z innymi aktywnościami kojarzonymi z kompulsywnymi zachowaniami, takimi jak palenie tytoniu, alkohol, twardy hazard, wysokooprocentowane pożyczki krótkoterminowe i gry komputerowe. Jakie jest Pani zdanie na temat takiego podejścia do tej branży?

RH: Negatywne opinie dotyczące naszej branży są wynikiem braku jej zrozumienia i szerzenia mitów. Uważam, że każdy, kto był zaangażowany w branżę loteryjną i ją rozumie, zgodzi się z tym, że prowadzimy działalność w bardzo podobny sposób jak w każdym innym rodzaju sprzedaży detalicznej, tylko nasz produkt jest inny. Większość ludzi woli wrzucić loterię do jednego worka z branżami szkodliwymi, nie próbując zrozumieć istoty tego biznesu. Krytyczne komentarze często słabną, kiedy okazuje się, że loterie wspierają swoje społeczności wydając zebrane pieniądze na szczytne cele. 

GB: Jak Pani widzi, pomimo negatywnych opinii i odradzania mi pracy w branży loteryjnej, zostałam i skupiłam się na pozytywnym wkładzie, jaki sama mogę wnosić. Jednym z tematów bliskich mojemu sercu jest wspieranie kobiet w biznesie. Będąc pierwszą kobietą – Prezesem WLA jest Pani doskonałym wzorem do naśladowania dla ambitnych kobiet i mężczyzn. Nie tylko daje Pani nam przykład, ale również przewodniczy ważnej inicjatywie pod nazwą „WILL”. Czy mogłaby Pani opowiedzieć o niej kilka słów?

RH: Program Women’s Initiative in Lottery Leadership (WILL) powstał w grudniu 2016 roku, aby wspierać rozwój kobiet na kierowniczych stanowiskach w naszej branży. Program skupia się relacjach mentorskich, które umożliwiają kobietom rozwój zawodowy i osobisty. Zachęcam każdego, aby zapisał się i został mentorem lub podopieczną oraz uczestniczył w szkoleniach i innych inicjatywach, które oferuje program. Wszystkie informacje o tym, w jaki sposób można zaangażować się w ten projekt znajdują się na naszej stronie internetowej.

GB: Opowiem krótką historię. Kiedy zaczynałam swoją przygodę z branżą loteryjną, a było to ponad 10 lat temu, brałam udział w moim pierwszym Seminarium Marketingowym organizowanym przez European Lotteries. Każdy mówca miał dziesiątki kolorowych animowanych slajdów i robił wszystko co w jego mocy, aby zbudować wokół nich wciągającą historię. Była wśród nich kobieta – pewnie weszła na scenę, przywitała wszystkich energicznie, pokazała na ekranie jeden prosty wykres i opowiadała 15 minut w wyjątkowo charyzmatyczny i fascynujący sposób. To była Pani. Z pewnością mogę powiedzieć, że wspaniale opowiada Pani historie. Jakie inne miękkie umiejętności pomogły Pani w karierze? Które powinniśmy doskonalić, aby podążać Pani ścieżką?

RH: Dziękuję za te miłe słowa. Cieszę się, że zrobiłam na Tobie tak pozytywne wrażenie na początku Twojej kariery w branży. Kiedy ja zaczynałam swoją przygodę w tym biznesie, bardzo niewiele kobiet zajmowało kierownicze stanowiska. Na szczęście to się zmieniło. Wierzę, że dużą część mojego sukcesu zawdzięczam mojemu przekonaniu, że to, co robię jest niezwykle ważne, że to ma znaczenie. Pieniądze zebrane dzięki loteriom, którymi miałam zaszczyt kierować, zostały przeznaczone między innymi na wspieranie edukacji. Przez lata słyszałam i widziałam, jak te środki zmieniały życie wielu osób, a to jest dla mnie najważniejsze.

GB: Bardzo dziękuję Pani za rozmowę.

Rozmawiała Ewa Ulicz, IGT Poland.


Rebecca Paul Hargrove została jednogłośnie wybrana na Prezesa WLA na XIII Zgromadzeniu Ogólnym World Lottery Association (WLA), które odbyło się 21 listopada 2018 roku w Buenos Aires w Argentynie. Rebecca Hargrove jest Prezesem i Dyrektorem Generalnym Tennessee Education Lottery Corporation. Stanowisko w WLA przejmuje po ustępującym Prezesie Jean-Luc Moner-Banet, Dyrektorze Generalnym szwajcarskiej Société de la Loterie de la Suisse Romande. Wybór pierwszej kobiety na stanowisko Prezesa WLA był przełomowym wydarzeniem zarówno dla samego stowarzyszenia, jak i światowej społeczności loteryjnej. Rebecca Hargrove jest w branży loteryjnej od 33 lat i w ciągu swojej kariery zawodowej kierowała czterema operatorami loteryjnymi w USA: Illinois Lottery, Florida Lottery, Georgia Lottery, a od września 2003 r. stoi na czele Tennessee Education Lottery Corporation.

Zobacz też

Hiszpania: koniec sponsoringu w piłce nożnej?

Rząd hiszpański zamierza zakazać sponsoringu firm z branży hazardowej na koszulkach piłkarskich. Rozwiązanie ma zostać wprowadzone w ramach nowych

Czytaj więcej...

European Lotteries publikuje raport z działalności za rok 2019

Po raz drugi w swej historii European Lotteries, organizacja zrzeszająca głownie europejskich operatorów loterii oraz ich dostawców, wydała raport

Czytaj więcej...

Betway ratuje krykieta w RPA

Znany operator internetowy, Betway zawarł umowę partnerską z Cricket South Africa (CSA) - organem zarządzającym i nadzorującym tę dyscyplinę

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu