Regulatorzy nie robią postępów w sprawie regulacji loot box’ów

W Aktualności DNIA
- Updated

Temat „loot box’ów” wciąż powraca i budzi dużo emocji. Tak jak obiecaliśmy we wcześniejszych artykułach (czyt. m. in. tutaj), kontynuujemy swoistą sagę związaną z tym tematem. Tym razem nad sprawą pochylili się regulatorzy z GREF.

Jak donosi portal sbcnews.co.uk, członkowie Europejskiego Forum Regulatorów Gier (Gaming Regulators’ European Forum) zakończyli trwające rok badania nad efektami mikrotransakcji w grach wideo, w których wykorzystywano tak popularne ostatnio „loot box’y”. Przedstawiciele forum, w skład którego wchodzą regulatorzy branży z poszczególnych krajów, nie zdecydowali się wdrażać środków, które ograniczałyby funkcje „skrzynek”, pomimo tego że otrzymywali takie zalecenia i opinie.

Wyniki przeprowadzonego badania zostały zawarte w dokumencie opublikowanym przez francuski organ regulacyjny, Arjel. Raport wykazał, że członkowie GREF nie zalecają wdrożenia nowych przepisów dotyczących „loot box’ów”, ponieważ nie byłyby one jednoznaczne dla wszystkich krajów i ich postrzeganie zależałoby od definicji hazardu w poszczególnych jurysdykcjach. W raporcie wyjaśniono powyższe w następujący sposób: „To, czy te działania ostatecznie doprowadzą do wdrożenia nowych przepisów będzie zależeć od pojęcia definicji hazardu w każdym z krajów.”

„[Członkowie GREF] podkreślają potrzebę zaangażowania krajowych organów odpowiedzialnych za ochronę konsumentów, zdrowie, edukację oraz regulacje cyfrowe i finansowe”, stwierdzono w raporcie. „Zachęcamy stowarzyszenia odpowiadające za ochronę konsumentów do wydawania stosownych zaleceń w tym kierunku. Jednym z takich zaleceń mogłoby być wprowadzenie dla graczy odpowiedniej sygnalizacji i informacji przed nabyciem zawartości konkretnego „loot box’a” o prawdopodobieństwie uzyskania wirtualnego przedmiotu.”

W dokumencie stwierdzono również, że do osiągnięcia celu niezbędna jest większa świadomość u rodziców oraz konstruktywny dialog między wszystkimi stronami, w drodze ku stworzeniu skutecznego rozwiązania problemu „skrzynek z łupami”.

„W kontekście nieletnich potrzebna jest świadomość rodziców, włączając w to zachęcanie ich do systematycznej kontroli rodzicielskiej oraz produktywny i szczery dialog z odpowiednimi organizacjami w celu uzgodnienia oraz finalnie przyjęcia najbezpieczniejszych rozwiązań, szczególnie wśród młodych ludzi”, zapisano w raporcie.

Wydaje się zatem, że regulatorzy niejako odsunęli od siebie rozwiązanie problemu. Komentatorzy spodziewali się bowiem, że tak liczna grupa regulatorów dążyć będzie do ujednolicenia definicji i przepisów dotyczących „skrzynek z łupami”. Stwierdzenie zaś, iż definicje hazardu są różne w poszczególnych krajach można wręcz nazwać truizmem. Tymczasem problem wydaje się nabrzmiewać z każdą kolejną grą zawierającą mechanizm loot box. Czas ucieka i regulatorzy, bądź wspólnie, bądź w każdym kraju indywidualnie będą musieli głębiej pochylić się nad tą sprawą. Spodziewamy się zatem, że to jeszcze nie koniec tej kontrowersyjnej sprawy i niebawem znów powrócimy do tematu. W pracach GREF bierze udział również polski regulator – Ministerstwo Finansów.

Foto. Succo

Zobacz też

Malta chce przyciągnąć pracowników

Fundacja Gaming Malta połączyła siły ze swoim europejskim odpowiednikiem iGEN i uruchomia projekt „Why iGaming”, który skoncentruje się na

Czytaj więcej...

Kasyno i poker online w niemieckich krajach związkowych

Pomimo podzielonych zdań i opinii, niemieckie kraje związkowe osiągnęły finalnie porozumienie w sprawie zastosowania przejściowych przepisów, które dopuszczają obecność

Czytaj więcej...

Argentyna. Coraz więcej głosów za regulacją hazardu online w kraju

Podczas ostatnio zorganizowanej przez Argentine State Lottery Association (ALEA) konferencji online, lokalni operatorzy wraz z organami regulacyjnymi debatowali nad

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu