Rząd Dolnej Saksonii dyscyplinuje niemieckie banki

W Aktualności DNIA
- Updated

Boris Pistorius , minister w rządzie  Dolnej Saksonii, skierował do niemieckiego sektora bankowego pismo, w którym ostrzega instytucje bankowe przed przyjmowaniem i przetwarzaniem płatności związanych z uprawianiem gier hazardowych za pośrednictwem nielicencjonowanych witryn internetowych. Zapowiedział również, że banki otrzymają kolejne wezwania do blokowania takich płatności.

Minister Pistorius informuje, że jego pismo miało na celu przypomnienie niemieckim bankowcom, że zgodnie z obowiązującymi w tym kraju przepisami prawa hazardowego, dostawcy usług płatniczych nie mogą ułatwiać płatności związanych z nielegalnym hazardem.

Już w czerwcu ubiegłego roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Sportu Dolnej Saksonii wydało pierwsze polecenia dotyczące blokowania płatności związanych z nielegalnym hazardem. Nie upubliczniono nazwy podmiotów, których ten nakaz dotyczył. Pistorius podkreślił, że banki mogą oczekiwać kolejnych nakazów blokowania nielegalnych przepływów finansowych, bowiem zakaz realizowania takich płatności jest istotnym elementem niemieckich przepisów.

„Zakaz realizacji płatności obowiązuje natychmiast i zobowiązuje dostawców usług płatniczych do podjęcia odpowiednich środków. Ponoszą za to odpowiedzialność”, powiedział Pistorius. „Podstawą jest tu na założenie, że jeśli istotna część infrastruktury używanej do uprawiania nielegalnego hazardu zostałaby wyłączona, to działania przeciwko nieautoryzowanemu hazardowi mogłyby być skuteczne i trwałe. Dostawcy usług płatniczych muszą jednak postępować zgodnie z prawem i nie realizować takich płatności”, dodał.

Minister Pistorius zauważył przy tym, że ponieważ trudno jest podejmować skuteczne działania przeciwko zagranicznym operatorom hazardowym, wstrzymanie płatności może być najskuteczniejszym sposobem walki z nielegalnym hazardem. „Ponieważ dostawcy gier mają zwykle siedzibę za granicą (szczególnie na Malcie i Gibraltarze), gdzie niemieckie organy nadzoru nie mają dostępu, ustawodawcy zastosowali narzędzie blokowania transakcji płatniczych. Od banków natomiast zależy, jakie środki podejmą, aby skutecznie i trwale zagwarantować przestrzeganie zakazu.”, podsumował Pistorius.

Zobacz też

Hiszpania. Oficjalny zakaz sponsoringu przez operatorów hazardowych

Hiszpańskie władze oficjalnie potwierdziły zastosowanie okresu przejściowego na wprowadzenie zakazu sponsorowania gier hazardowych w piłce nożnej. Organy z Półwyspu

Czytaj więcej...

Celebryci i znani sportowcy znikną z brytyjskich reklam hazardu

Brytyjski Komitet Praktyki Reklamowej (CAP) przygotowuje ustawę, która zakaże wykorzystywania osobistości ze świata sportu oraz innych celebrytów w reklamach

Czytaj więcej...

Grzywna dla Google za reklamy hazardu we Włoszech

Autorità per le Garanzie nelle Comunicazioni (AGCOM), włoski organ regulujący kwestie komunikacji w tym kraju, nałożył na Google grzywnę

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu