Rząd francuski rozpoczyna prywatyzację FDJ

W Aktualności DNIA
- Updated

Francuski operator loterii Francaise des Jeux (FDJ) zostanie sprywatyzowany w ciągu czterech najbliższych miesięcy, poinformował francuski minister finansów.

Podczas konferencji zorganizowanej przez francuskie stowarzyszenie przedsiębiorców MEDEF, francuski minister finansów Bruno Le Maire potwierdził, że proces prywatyzacji już się rozpoczął. „Rozpoczęliśmy prywatyzację Francaise des Jeux, która wejdzie w życie w nadchodzących miesiącach” –  powiedział Le Maire.

Nie podano harmonogramu oraz terminu ukończenia tego procesu, ale wielu znawców francuskiego rynku uważa, że ​​nie zakończy się on w pełni do końca 2019 r. Zgodnie z „Planem wzrostu i transformacji biznesu” (PACTE), który wszedł w życie w maju br., sprzedane zostaną udziały w wielu przedsiębiorstwach państwowych, w tym FDJ, Group ADP – francuskiej grupie zarządzającej portami lotniczymi, czy spółce gazowej ENGIE.

Decyzja francuskiego rządu jest częścią szerszej strategii pobudzenia francuskiej gospodarki, poprzez sprzedaż aktywów należących do państwa. Rząd francuski jest obecnie właścicielem większościowego (72%) udziału w FDJ, ale w ramach procesu prywatyzacji planuje zmniejszyć swój udział do 20% .

FDJ odnotował wzrost GGR o 5%, rok do roku, w pierwszej połowie 2019 r. do kwoty €944 mln. Łączna kwota postawionych przez graczy pieniędzy wzrosła zaś w tym samym okresie o 7%, do €8,42 mld.

Zobacz też

Hiszpania: koniec sponsoringu w piłce nożnej?

Rząd hiszpański zamierza zakazać sponsoringu firm z branży hazardowej na koszulkach piłkarskich. Rozwiązanie ma zostać wprowadzone w ramach nowych

Czytaj więcej...

European Lotteries publikuje raport z działalności za rok 2019

Po raz drugi w swej historii European Lotteries, organizacja zrzeszająca głownie europejskich operatorów loterii oraz ich dostawców, wydała raport

Czytaj więcej...

Betway ratuje krykieta w RPA

Znany operator internetowy, Betway zawarł umowę partnerską z Cricket South Africa (CSA) - organem zarządzającym i nadzorującym tę dyscyplinę

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu