Serbia planuje zmiany w prawie hazardowym

W Aktualności DNIA
- Updated

Minister Finansów Serbii, Siniša Mali, przedstawił podczas obrad serbskiego parlamentu projekt nowej ustawy o grach hazardowych, która miałaby zastąpić obecną, z 2011 roku. Nowe przepisy objęłyby między innymi podniesienie stawki podatkowej dla hazardu internetowego, z obecnych 5% do 15% dla zakładów online i 10% na pozostałe gry, donosi portal igamingbusiness.

W odpowiedzi na szereg pytań opinii publicznej związanych z nowym projektem, Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że wyższa stawka podatkowa dla zakładów wynika z faktu, że 75% obrotów hazardowych w Serbii pochodzi właśnie z takiego typu rozrywki online, podczas gdy tylko 25% stanowią przychody z innych gier.

Nowe prawo pozwoliłoby również na znacznie większą liczbę licencji udzielanych na prowadzenie kasyn stacjonarnych. Obecnie w Serbii funkcjonują tylko dwa licencjonowane obiekty, a nowelizacja zaproponowana przez ministra Mali pozwoliłaby rządowi na wydanie maksymalnie 10 takich licencji, ważnych przez okres 10 lat. Opłata licencyjna dla starających się o możliwość prowadzenia kasyna wyniosłaby co najmniej 500 000 €.

Ustawa zawiera również ograniczenia dotyczące lokalizacji automatów do gier oraz punktów bukmacherskich. Zgodnie z projektem, nie mogłyby one znajdować się w odległości bliższej niż 200 metrów od najbliższej drogi dla pieszych, od szkół a także w odległości co najmniej 100 metrów od siebie. Co ważne, wspomniane regulacje nie miałyby zastosowania dla istniejących obiektów, ale tylko tych nowych, które pojawiłyby się na rynku po wejściu w życie nowego prawa.

„Jesteśmy świadkami wielu nieprawidłowości. Na przykład nieletni obstawiają mecze za pośrednictwem dorosłych, którzy stawiają dla nich zakłady. Dlatego konieczne są ścisłe kontrole, aby zapobiec temu procederowi” – powiedziała również Danica Bukvic z Socjalistycznej Partii Serbii podczas debaty nad nową ustawą.

Projekt ustawy zakłada również elektroniczny system nadzoru, mający na celu identyfikację stron internetowych oferujących nielegalnie gry hazardowe, tak aby mogły zostać wykluczone z rynku przez serbskiego regulatora. Jeśli chodzi o reklamy hazardu, wprowadzony zostałby wymóg narzucający każdorazowo informacje o zakazie gry nieletnich oraz ostrzeżenie przypominające o zapobieganiu uzależnieniom. Prawo miałoby również wpływ na pracowników operatorów hazardowych, którzy mają bezpośredni kontakt z graczami. Byliby oni zobligowani do przejścia specjalnego szkolenia w zakresie zapobiegania uzależnieniom od hazardu.

Co ciekawe, zż 40% z wpływów osiągniętych przez budżet Serbii z działalności hazardowej, kraj ten przeznacza na działalność tamtejszego Czerwonego Krzyża. Wcześniejszy projekt ustawy nie brał pod uwagę kontynuowania tej idei, ale po burzliwych obradach przywrócono go zgodnie z obecnie obowiązującym prawem.

Zobacz też

Hiszpania. Oficjalny zakaz sponsoringu przez operatorów hazardowych

Hiszpańskie władze oficjalnie potwierdziły zastosowanie okresu przejściowego na wprowadzenie zakazu sponsorowania gier hazardowych w piłce nożnej. Organy z Półwyspu

Czytaj więcej...

Celebryci i znani sportowcy znikną z brytyjskich reklam hazardu

Brytyjski Komitet Praktyki Reklamowej (CAP) przygotowuje ustawę, która zakaże wykorzystywania osobistości ze świata sportu oraz innych celebrytów w reklamach

Czytaj więcej...

Grzywna dla Google za reklamy hazardu we Włoszech

Autorità per le Garanzie nelle Comunicazioni (AGCOM), włoski organ regulujący kwestie komunikacji w tym kraju, nałożył na Google grzywnę

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu