Spotkanie regulatora i operatorów w Szwecji

W Aktualności DNIA
- Updated

W zeszłym tygodniu szwedzki urząd ds. Hazardu (SGA) spotkał się z przedstawicielami wszystkich licencjonowanych w tym kraju operatorów. Celem spotkania było zapewnienie legalnie działającym firmom forum do dyskusji na temat regulacji prawnych obowiązujących w Szwecji i umożliwienie SGA przedstawienia własnego stanowiska w tej sprawie.

Odrzucone licencje

W przedstawionej uczestnikom spotkania prezentacji, SGA poinformowało między innymi, że odrzuciło ostatnio dwa wnioski o licencję złożone przez operatorów. Przyczyną tej decyzji były braki „wiedzy, doświadczenia i odpowiedniej organizacji, zarówno wewnętrznej, jak dotyczącej podwykonawców”.

SGA oświadczyło, że skróciło okres obowiązywania licencji z pięciu do dwóch lat z powodu domniemanego naruszenia przepisów dotyczących gier przez firmy w innych krajach. Organ regulacyjny stwierdził w tym kontekście, że decyzje o ograniczeniu okresu ważności licencji zastosowano już w pięciu firmach, z uwagi na obawy związane z kwestiami finansowymi.

Rynek dla operacji regulowanych

We wspomnianej prezentacji znalazła się również informacja, że licencjonowani operatorzy posiadają 91% szwedzkiego rynku, co oznaczałoby że Szwecja plasuje się wśród wiodących na świecie rynków operacji regulowanych.

SGA podkreśliło, że za operatorów oferujących egaming w Szwecji uznaje dany podmiot, jeśli płatności mogą być dokonywane w szwedzkiej walucie lub jeśli strona zawiera możliwość wyboru języka szwedzkiego, a także wówczas, gdy operator oferuje obsługę klienta w tym języku lub kieruje dowolny aspekt swoich działań marketingowych do szwedzkich konsumentów. Przypomina to tak zwane holenderskie kryteria ustalania priorytetów, wykorzystujące wiele takich samych elementów kontroli, jednak przy znacznie niższym poziomie sankcji wobec operatorów internetowych. Do tej pory nie opublikowano informacji o żadnych sankcjach wobec jakiegokolwiek operatora za oferowanie w Szwecji gier online bez licencji.

Rośnie liczba pracowników SGA

Po wprowadzeniu w styczniu nowych przepisów dotyczących egamingu, SGA rozpoczęła rekrutację, aby poradzić sobie ze spodziewanym napływem spraw. W konsekwencji w instytucji zatrudniono dodatkowych 10 osób, w tym m.in. dwóch szefów działów operacyjnych i jednego specjalistę ds. Przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Obecna liczba pracowników instytucji to ponad 30 osób, ale może się ona szybko zwiększyć z powodu potencjalnego wzrostu liczby odwołań operatorów od decyzji regulacyjnych SGA.

W pierwszych siedmiu miesiącach tego roku, SGA analizowała 41 różnego rodzaju wykroczeń z czego najwięcej było związanych z oferowaniem zakładów z udziałem osób niepełnoletnich, ofertą bonusową i kwestiami reklamy gier hazardowych.

Duże wpływy z podatków

Wielu operatorów, którzy byli aktywni na szwedzkim rynku przed 1 stycznia 2019r., otrzymało licencję na gry w Szwecji i zgodziło się zapłacić 18% stawkę podatku od GGR. Od stycznia do lipca br. firmy hazardowe online zapłaciły ponad 2,16 mld SEK podatku, czyli ponad 200 mln €.

Wysoki odsetek samowykluczeń

Podczas spotkania SGA ujawniło również, że wysoki odsetek osób decydujących się na samowykluczenie za pośrednictwem krajowego programu Spelpaus decyduje się to zrobić na czas nieokreślony. Większość osób, które decydują się na samowykluczenie stanowią mężczyźni, ale liczba kobiet korzystających z usługi Spelpaus wciąż rośnie i może osiągnąć ponad 10 000 osób do końca 2019 r.

Głos branży

Przedstawiciele branży, którzy spotkali się z SGA, nie do końca byli zadowoleni z tego co usłyszeli na spotkaniu z regulatorem. Chwalono sprawy związane z licencjami, zatrudnieniem nowych pracowników w strukturach SGA, czy ogólnokrajowy rejestr samowykluczeń. Jednak przedstawiciele firm hazardowych mieli również do regulatora spore pretensje między innymi o to, że nie wszystkie obowiązujące przepisy są jasne. Zwracali przy tym uwagę w szczególności na te związane z zakładami sportowymi. Największy zarzut postawiony SGA dotyczył bezczynności w sprawie nielicencjonowanych operatorów oraz przekłamań w sprawie procentowego ich udziału w rynku.

41 dochodzeń SGA

Od 1 stycznia do końca lipca 2019 roku, SGA prowadziła 41 dochodzeń, wszystkie w sprawie działalności legalnie działających w kraju firm. Żadna ze spraw nie dotyczyła natomiast nielicencjonowanych kasyn oferujących gry szwedzkim graczom. Legalni operatorzy wyrazili pretensje, w związku s tym, że szwedzki Urząd ds. Hazardu koncentruje się na kwestiach marketingu, bonusach, samowykluczeniach, a nie zwraca uwagi na poczynania firm działających bez licencji.

Według władz 91% gier hazardowych prowadzona jest przez licencjonowanych operatorów. Oznacza to, że 9% rynku wartego około 12,7 mld SEK (1,18 mld EUR) jest w rękach firm, które oferują gry nielegalnie. Dyrektor generalny LeoVegas, Gustaf Hagman zasugerował, że w przypadku kasyn online nawet 30% rynku może być kontrolowane przez firmy offshore.

Zobacz też

Rozmowa z Mateuszem Kalinowskim organizatorem Warsaw Poker Challenge

Jesteś jedną z osób organizujących spotkania pokerowe w Warszawie. Jak to się zaczęło?Cała fascynacja kartami zaczęła się już od

Czytaj więcej...

40% spadek przychodów z gier hazardowych online w Grecji

Grecki rynek gier hazardowych online zanotował ok. 40-procentowy spadek przychodów w okresie pierwszych pięciu miesięcy 2020 r. Co nie

Czytaj więcej...

Potrojenie wartości branży kasyn na przestrzeni dwóch dekad

Zgodnie z niedawno przeprowadzonymi przez Catena Media badaniami branży, globalny rynek kasyn na przestrzeni ostatnich dwóch dekad urósł niemal

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu