Szef Krajowej Administracji Skarbowej: Nie możemy zostawać w tyle za przestępcami

W Aktualności DNIA
- Updated

„KAS jest coraz skuteczniejsza w walce z zorganizowaną przestępczością, koncentruje się na rozbijaniu dużych grup” – mówi w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej wiceminister finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej, Piotr Walczak, podsumowując wydarzenia 2019 roku. Sporo miejsca w rozmowie poświęcono rynkowi gier hazardowych, a szczególnie szarej strefie.

Piotr Walczak podkreślił, że jeszcze nie możną podsumować 2019 r. używając „twardych liczb”, jednak w jego przekonaniu był to kolejny dobry rok działania KAS. Instytucji udało się utrzymać wzrost wpływów podatkowych. Po drugie, według wiceministra, KAS jest coraz bardziej skuteczna w walce z zorganizowaną przestępczością i koncentruje się na rozbijaniu dużych grup przestępczych.

Odpowiadając na pytanie dotyczące nielegalnego hazardu Walczak podkreślił, że Krajowa Administracja Skarbowa zmieniła podejście do walki z tym zjawiskiem. „Zamiast zabierać nielegalne automaty, w miejsce których za chwilę pojawiały się nowe, korzystając z naszych uprawnień rozpracowujemy całą zorganizowaną grupę zajmującą się tym procederem. Przy współpracy z prokuraturą stawiamy następnie zarzuty z art. 258 kk organizatorom takiego procederu. Mamy już tutaj sukcesy, jako przykład mogę wskazać wspólną akcję, która dotyczyła urządzania na terenie czterech województw południowej Polski nielegalnych gier na automatach oraz wyłudzania nienależnego podatku VAT. (…) Prokurator wystosował już zarzuty wobec 15 osób. W toku wcześniejszych działań zabezpieczono 1000 automatów do gier hazardowych urządzonych w 270 punktach i 5 magazynach służących do przechowywania automatów i ich montowania. Działania te były prowadzone na terenie niemal 100 miejscowości w województwach: małopolskim, śląskim, świętokrzyskim i podkarpackim” – informuje szef KAS.

Minister Walczak podkreśla również, że nielegalny hazard udało się zepchnąć do podziemia, nie widać w miejscach publicznych nielegalnych automatów. KAS współpracuje też z Totalizatorem Sportowym, aby jak najszybciej rozwinął sieć legalnych punktów z automatami. W jego przekonaniu niewątpliwie ułatwi to walkę z szarą strefą. „Walka z nielegalnym hazardem jest trudna i nie zakończyła się pełnym sukcesem” – dodaje.

Od stycznia do listopada 2019 r. KAS w wyniku ponad 3 tysięcy kontroli zatrzymała 11 647 nielegalnych automatów do gier. W okresie tym podjęto ponad 14 tysięcy kontroli sprawdzających miejsca, co do których istniało podejrzenie, iż urządzano w nich nielegalny hazard. W trzech pierwszych kwartałach 2019 roku wydano też 3 746 decyzji wymierzających kary za naruszenie ustawy o grach hazardowych. Łączna kwota wymierzonych kar to ponad 410 mln zł.

Wysiłki KAS niewątpliwie przynoszą efekty. Należy jednak zwrócić przy tym uwagę, iż segment nielegalnych automatów nie jest jedynym, który wymaga uwagi. Firmy urządzające legalnie zakłady sportowe online, czy legalne kasyno online działające w ramach Totalizatora Sportowego, również narażone są na rywalizację z podmiotami funkcjonującymi nielegalnie, a kierującymi swoje produkty do polskiego odbiorcy. W tym zakresie należy pochylić się głównie nad skutecznością narzędzi stosowanych w celu ograniczenia zjawiska szarej strefy w sektorze online.

Foto. WilliamCho

Zobacz też

Grzywna dla Google za reklamy hazardu we Włoszech

Autorità per le Garanzie nelle Comunicazioni (AGCOM), włoski organ regulujący kwestie komunikacji w tym kraju, nałożył na Google grzywnę

Czytaj więcej...
IGT

Totalizator Sportowy kontynuuje współpracę z IGT. Nowa umowa podpisana.

Bez większych niespodzianek zakończył się prowadzony przez Totalizator Sportowy przetarg na wybór nowego dostawcy systemu loteryjnego. Nowym-starym dostawcą zostało

Czytaj więcej...

Holandia. KSA wzywa do usunięcia automatów z parków rozrywki

Kansspelautoriteit (KSA), holenderski organ ds. gier hazardowych, zapowiedział, że wprowadzi zmiany w obowiązujących przepisach, zgodnie z którymi automaty do

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu