Szwecja. Legalni operatorzy otwarcie krytykują rząd

W Aktualności DNIA
- Updated

Szefowie największych operatorów działających w Szwecji wysyłają list do ministra Shekarabiego. Krytykują pomysł wprowadzenia kolejnych ograniczeń w kanale online.

Największe regulowane szwedzkie firmy hazardowe skrytykowały niedawną propozycję rządu dotyczącą wprowadzenia ograniczeń depozytów i bonusów. W ubiegłym tygodniu władze szwedzkie ogłosiły plan wprowadzenia przepisów nakładających na depozyty graczy tygodniowy limit w wysokości 5 000 SEK, a także limit 100 SEK dla bonusów. Operatorzy twierdzą, że może to ostatecznie doprowadzić do ich wyjścia z rynku szwedzkiego.

W liście stowarzyszenia handlowego BOS, szefowie Betsson, Kindred, LeoVegas, William Hill i NetEnt twierdzą, że nowe przepisy nie są zgodne z pierwotnymi celami utworzenia bezpieczniejszego dla użytkowników środowiska. Zamiast tego spowodują, że rozrośnie się czarny rynek. Operatorzy twierdzą także, że szwedzki minister spraw społecznych Ardalan Shekarabi tworzy „Wild West 2.0”, źle pojmując interes konsumentów, dzięki czemu najwięcej ma skorzystać szwedzki czarny rynek.

Autorzy listu przypominają niedawny raport BOS, według którego co czwarty szwedzki gracz korzysta z usług nielicencjonowanymi operatorami. W raporcie stworzonym przez pracowników Copenhagen Economics oszacowano, że zaledwie 72% Szwedów wybiera grę w licencjonowanym kasynie online i 80% w zakładach sportowych.

„Minister Shekarabi wie o tym, ma również dostęp do statystyk, ale z jakiegoś niewytłumaczalnego powodu nie wydaje się, aby się martwił, że coraz więcej graczy wybiera niekontrolowany czarny rynek”, czytamy w liście.

Operatorzy twierdzą, że odpływ graczy do szarej strefy i dalsze ograniczenia regulacyjne dotyczące reklam operatorów hazardowych, mogą spowodować, że wielu licencjonowanych operatorów wyjdzie z rynku. Rynek zostanie bowiem “przeregulowany”, co niekorzystnie wpłynie na możliwość prowadzenia legalnego biznesu hazardowego.

Autorzy listu podkreślają również na znaczny spadek przychodów podczas pandemii Covid-19, co w zestawieniu z pomysłami rządu jeszcze bardziej pogarsza sytuację podmiotów legalnie działających na szwedzkim rynku. Przedstawiciele rządu nie skomentowali jeszcze zawartego w liście stanowiska branży.

Zobacz też

Hiszpania. Oficjalny zakaz sponsoringu przez operatorów hazardowych

Hiszpańskie władze oficjalnie potwierdziły zastosowanie okresu przejściowego na wprowadzenie zakazu sponsorowania gier hazardowych w piłce nożnej. Organy z Półwyspu

Czytaj więcej...

Celebryci i znani sportowcy znikną z brytyjskich reklam hazardu

Brytyjski Komitet Praktyki Reklamowej (CAP) przygotowuje ustawę, która zakaże wykorzystywania osobistości ze świata sportu oraz innych celebrytów w reklamach

Czytaj więcej...

Grzywna dla Google za reklamy hazardu we Włoszech

Autorità per le Garanzie nelle Comunicazioni (AGCOM), włoski organ regulujący kwestie komunikacji w tym kraju, nałożył na Google grzywnę

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu