Szwecja. Operator walczy w sądzie z regulatorem

W Aktualności DNIA
- Updated

Po udanej apelacji szwedzka licencja LeoVegas została przedłużona do pięciu lat.

Na początku br. roku szwedzki Urząd ds. Hazardu (SGA) przyznał licencję LeoVegas, jednak okres jej ważności ograniczył do zaledwie dwóch lat, podczas gdy standardem w Szwecji jest udzielanie licencji na lat 5. SGA zaznaczyło, że przyczyną leżącą u podstaw tej decyzji był fakt, iż operator był wcześniej karany za popełnienie naruszeń regulacji prawnych w innych jurysdykcjach. Rzeczywiście, w maju 2018 r. w Wielkiej Brytanii Gambling Commission nałożyła na LeoVegas grzywnę w wysokości 600 000 GBP, za „niedociągnięcia związane z reklamą i mechanizmami odpowiedzialnej gry” popełnione w 2016 roku.

LeoVegas nie zgodził się z decyzją SGA i postanowił odwołać się do litery prawa argumentując, że decyzja regulatora była niesprawiedliwa, ponieważ grzywna nałożona przez Gambling Commission była wynikiem „błędu oprogramowania komputerowego”, który został „naprawiony, gdy tylko dotarła do wiedzy firmy”. LeoVegas twierdził również, że SGA „nie wypełniła obowiązku przeprowadzenia dochodzenia”, opierając decyzję wyłącznie na komunikacie prasowym z UKGC.

Po przeprowadzeniu rozpraw szwedzki sąd administracyjny w Linköping, uchylił decyzję organu regulacyjnego. Sąd ostatecznie stwierdził, że naruszenia popełnione ponad dwa lata przed przejęciem odpowiedzialności przez SGA za regulację były zbyt odległe w czasie i nie powinny stanowić podstawy ograniczenie okresu, na jaki licencja została udzielona.

W wydanym po uzyskaniu korzystnego wyroku oświadczeniu, radca generalny LeoVegas, Vala Karimi, z zadowoleniem przyjął decyzję sądu, określając ją jako „bardzo pozytywną” i dającą firmie możliwość skoncentrowania się na przestrzeganiu przepisów.

SGA zapowiedziała jednak, że ​rozważa odwołanie od decyzji sądu, zatem batalia prawna może jeszcze potrwać. O jej wynikach będziemy informować na łamach portalu.

Przychody LeoVegas z gier wzrosły o 8% rok do roku w II kwartale 2019 r., osiągając poziom 94,4 mln EUR. Prezes LeoVegas, Gustaf Hagman, częściowo przypisał ten wzrost rynkowi szwedzkiemu, który w jego przekonaniu zapewnia operatorowi „nową bazę rozwoju”.

Zobacz też

Rozmowa z Mateuszem Kalinowskim organizatorem Warsaw Poker Challenge

Jesteś jedną z osób organizujących spotkania pokerowe w Warszawie. Jak to się zaczęło?Cała fascynacja kartami zaczęła się już od

Czytaj więcej...

40% spadek przychodów z gier hazardowych online w Grecji

Grecki rynek gier hazardowych online zanotował ok. 40-procentowy spadek przychodów w okresie pierwszych pięciu miesięcy 2020 r. Co nie

Czytaj więcej...

Potrojenie wartości branży kasyn na przestrzeni dwóch dekad

Zgodnie z niedawno przeprowadzonymi przez Catena Media badaniami branży, globalny rynek kasyn na przestrzeni ostatnich dwóch dekad urósł niemal

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu