Szwedzki rynek online po reformie. Pierwsze obserwacje

W Aktualności DNIA
- Updated

Do końca 2018 r. obowiązywał w Szwecji rygorystyczny system prawny w obszarze hazardu internetowego. Reforma zmieniła jednak sytuację. Rynek dla prywatnych operatorów został otwarty. Nie oznacza to jednak, że obecny stan prawny nie ulegnie zmianie. Już rozpoczęła się debata na temat kierunków kolejnych zmian.

Zadaniem nowych przepisów miało być uszczelnienie kontroli szwedzkiego rynku hazardowego. Poza państwowym operatorem, spółką Svenska Spel, działało tam wiele prywatnych firm, które nie posiadały lokalnej licencji, ale legitymowały się stosownymi uprawnieniami wydanymi na Malcie. Branża prywatna, pomimo niesprzyjających warunków prawnych, rozwijała się bardzo dobrze, co potwierdzają m.in. wyniki finansowe. Szacuje się, że do 2018 r. prywatne firmy stanowiły niemal 30 proc. udział w branży hazardowej w Skandynawii. Jej wartość wycenia się na 2,5 mld dolarów.

Władze musiały odpowiedzieć stosownymi regulacjami na dynamicznie rozwijający się rynek gier internetowych, który wymykał się spod kontroli państwa. Ich rolą było również dostrzeżenie szans, głównie dla budżetu, będących następstwem reformy systemu, a zwłaszcza jego uszczelnienia. Już dziś niemal 100 podmiotów odprowadza do państwowej kasy stosowne podatki z tytułu prowadzonej działalności hazardowej w Internecie. Analiza wpływów możliwa zapewne będzie dopiero w kolejnej perspektywie budżetowej. Dziś wiadomo jedynie, że prywatni operatorzy obciążeni zostali 18 proc. podatkiem. Weryfikowaniem prywatnych operatorów i udzielaniem licencji na prowadzenie działalności zajął się Spelinspektionen (Szwedzki Urząd ds. Hazardu). Na instytucji tej ciąży obowiązek zapewnienia legalności, bezpieczeństwa i niezawodności szwedzkiego rynku gier i hazardu.

Nastawienie Szwedów do nowych regulacji jest pozytywne. Reforma hazardu online wpłynęła na jego uatrakcyjnienie, a Szwedzi mogą przebierać w propozycjach legalnych przedsiębiorców hazardowych.  Legislatorzy zadbali także o ochronę graczy. Szwedzki Urząd ds. Hazardu zyskał uprawnienia do blokowania transakcji pomiędzy graczami a nielegalnymi operatorami, natomiast możliwość oferowania lub udzielania przez operatorów premii (tzw. bonus) dla graczy została ograniczona do pierwszej gry. Zaostrzone zostały także kary za podejmowanie niezgodnych z prawem działań hazardowych i promowanie nielegalnego hazardu. Rozrywka dostępna jest dla osób powyżej 18 roku życia.

Szwedzi wciąż pracują jednak nad kolejnymi rozwiązaniami prawnymi, które dotyczyć będą poprawy bezpieczeństwa na rynku gier hazardowych, ochrony zdrowia mieszkańców i skutecznego przeciwdziałania uzależnieniom.

Już dziś Szwedzi widzą na przykład, że wprowadzone na początku roku zmiany legislacyjne przełożyły się na wzrost ilości reklam (głównie internetowych) branży hazardowej. Apele o rozwagę i ochronę graczy nie przyniosły skutku. Dlatego wciąż trwają dyskusje nt. całkowitego lub częściowego zakazu reklamowania hazardu. Svenska Spel chciała nawet dać przykład innym operatorom i w trosce o klientów zaprzestała reklamowania swoich produktów. Specjalnie powołana komisja ocenia teraz czy reklamy hazardowe nie powinny być traktowane podobnie jak reklamy alkoholu i tytoniu.

Zobacz też

Hiszpania: koniec sponsoringu w piłce nożnej?

Rząd hiszpański zamierza zakazać sponsoringu firm z branży hazardowej na koszulkach piłkarskich. Rozwiązanie ma zostać wprowadzone w ramach nowych

Czytaj więcej...

European Lotteries publikuje raport z działalności za rok 2019

Po raz drugi w swej historii European Lotteries, organizacja zrzeszająca głownie europejskich operatorów loterii oraz ich dostawców, wydała raport

Czytaj więcej...

Betway ratuje krykieta w RPA

Znany operator internetowy, Betway zawarł umowę partnerską z Cricket South Africa (CSA) - organem zarządzającym i nadzorującym tę dyscyplinę

Czytaj więcej...

Mobile Sliding Menu